İnmemiş testis olan çocukların 1 yaş civarında ameliyat olması önerilmektedir. Böylece problem çok ilerlemeden çözülmüş olur. Yaş ilerledikçe testisin indirilmesi zorlaşmakta ve komplikasyon riski artmaktadır. Ayrıca testis hasarı da yaşla beraber geri dönüşsüz hale gelebilir ve testis çürüyebilir.

Ameliyat, kasıktan yapılmakta ve yapılan kesi kilot bölgesinin içinde, kıllı bölgede olduğu için estetik bir sorun teşkil etmemektedir. İnmemiş testis ameliyatı yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Çocuk ameliyat sonrası aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.

Taburcu edildikten sonra çocuk birkaç gün içinde normal hareketliliğine kavuşur. Torbada şişlik ve sertlik birkaç hafta devam sürer, sonra kendiliğinden kaybolur. Ameliyat sonrasında ağrı, ateş, kızarıklık, morarma gibi bulgular varsa, mutlaka en hızlı şekilde doktora başvurulmalıdır.

İnmemiş testis ameliyatı ile birlikte sünnet yapılması herhangi bir sorun teşkil etmez ve çocukta fazladan bir rahatsızlık meydana getirmez.

Ameliyat sonrasında ilk hafta içinde ve bir ay sonra kontroller yapılır ve testisin durumu gözden geçirilir. Eğer problem yoksa tekrar kontrole gerek kalmaz.