Geçmiş olsun. Böbrekte iki santimetre20131210_121941 20131210_155256 ve üstünde taş varsa ve bu belirti vermişse ameliyat olmanız gerekecektir. Bu belirti, çoğunlukla ağrı, kanama ya da böbrekte şişme olacaktır. Bu ameliyat perkütan nefrolitotomi (kapalı böbrek taşı ameliyatı) olarak bilinmektedir. Bu ameliyatta sırt bölgenizden yapılacak olan 1 santimetrelik kesi ile böbreğin içine bir iğne yardımıyla ulaşılmaktadır. Sonrasında bu iğne üzerinden genişletme yapılır ve oraya bir borucuk yerleştirilerek içinden böbreğe ulaşılır. Kamera ile taşlar görülerek kırılır ve dışarı alınır.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat taşın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 30 dakika ile iki saat arasında sürebilmektedir. Ameliyattan sonra yatış süresi 2 3 gün civarında olacaktır.

Ameliyatta böbreğime tel konacak mı?

Perkütan nefrolitotomide gerekli görülmesi halinde böbrekle idrar torbası arasına bir borucuk yerleştirilir ve idrar akışı sağlanır. Bunun adı double-j stent veya çift-j stent olarak bilinir. Bu böbreği garantiye almak amacıyla yapılan bir işlemdir. Ayrıca bir günlüğüne idrar sondası ve iki günlüğüne de böbrekten dışarı idrar akışı sağlayan nefrostomi adı verilen bir tüp konulur. Bunlar çıkarılırken ağrı yapmaz.

Ameliyat olmasam taş kırmaya gitsem olur mu?

Olabilir, ancak, taş kırma da ağrılı bir işlemdir. Ayrıca iki santimetre ve üzerindeki taşlar kırılıp idrar yoluna düşerse tıkanma yapabilir ve bu sefer de idrar yolundan ameliyat olmak gerekebilir.

Böbrek taşı lazerle ameliyat edilemez mi?

Edilebilir. Fleksibe yani bükülebilir aletler böbrek içine girerek taşınızı kırabilir. Ancak bu büyüklükte bir taş için iki kere ameliyat olmanız gerekebilir.