Doktor bey. Merhabalar, ben eşimle cinsel ilişkiye girdiğimde  1 dakikada boşalıyorum. Geciktirici merhem de kullandım fayda etmedi. Doktora gitmeye de utanıyorum. İlaç ile geçer mi?

 

Öncelikle erken boşalma çok yaygın bir durum. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Toplumda neredeyse her üç erkekten birisi erken boşalıyor. Tedavisi de zor olmayan bir durum. Ancak biraz sabırlı olmak ve tek bir ilaç alınca hemen düzelmesini beklememek gerekir. Sabırla ve zamanla rahatlıkla çözülebilir. Mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşün.

 

5 senelik evliyim. Erken boşalma gibi bir sorunum var. Birçok ilaç almama rağmen sorunum hala devam etmektedir. İlaç alırken herşey normal, bırakınca en başa dönüyor.  Bu durum artık benim canımı sıkmaya başladı. Eşimle ilişkiye girmekten çekinir oldum.

Cinsel ilişkide bir çok safha vardır. Boşalma noktasına geldiği zaman hiç kimse bu boşalmayı durduramaz . Ancak bu boşalma safhasında girmeden sistemi yavaşlatmak, durdurmak veya kontrol etmeyi öğrenmek erken boşalmayı da önler. Kullanılan ilaç ve kremler geçici çözümlerdir. Bunlar kullanıldığı zaman sorunu geçiştirir, bırakıldığı zaman ise sorun tekrarlar. Size tavsiyem erken boşalma için kalıcı çözümlere odaklanmanız. Bunun için de mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

 

Hocam 28 yaşındayım. 3 yıllık evliyim. Eşimle henüz ilişkiye başlamadan boşalma oluyor. İlaç, krem gibi tedaviler fayda eder mi?

Eğer boşalma ilişkiye girmeden önce oluyorsa bu ciddi derecede erken boşalma demektir. Öncelikle iyi bir değerlendirme yapılmalı ve sebebi ortaya konmalı. Genellikle bunda sebep ergenlikten gelen mastürbasyon alışkanlığı veya eşiniz ile aranızdaki problemlerdir. Mastürbasyonda yakalanma korkusuyla acele edilmesi, vücudu hızlı boşalmaya şartlandırmaktadır. Ayrıca ilk cinsel deneyimin travmatik olması da sebeplerden birisidir. Öncelikle bunun çözülmesi için profesyonel destek gerekir.

 

Doktor bey, eşimle ilişkiye başladıktan bir-iki dakika sonra boşalıyorum. Eşim tatmin olmuyor. Bu da evliliğimizi sarsmaya başladı. Eşim beni yetersiz görüyor. Ne yapmalıyım?

Öncelikle erken boşalmanın çok yaygın olduğunu bilin. Erkekler ortalama 1-3 dakikada boşalırken kadınlar 5-8 dakikada boşalır. Bunu bilmek çok önemli. Size birkaç öneride bulunacağım. Eğer fayda etmezse ilaç tedavisi önerebilirim. Bana drmuratmermerkaya@gmail.com adresinden yazarsanız, daha detaylı bilgi verebilirim.

  • Ön sevişmeyi uzun tutun.
  • İlişkide kondom kullanın
  • Boşalacağınızı anladığınızda pozisyon değiştirin

Erken boşalma tedavileri kısaca iki başlık altında toplanabilir;

Kısa etkili tedaviler ve uzun etkili tedaviler. Kısa etkili tedaviler hemen etki eder ve etkileri kısa sürer.  Bunlar ilaç  tedavileri, ilişki öncesi masturbasyon, kondom, kremler ve ağızdan alınan ilaçlardır.

Uzun etkili erken boşalma tedavileri ise 3 ila 6 ay arasında etkili olur ve etkisi ömür  boyu sürer.  Bu tedavilerin başlıcaları, egzersizlerdir. Bu egzersizde idrarı tutmaya yarayan kaslar güçlendirilir. Bu hareket, evde, işte veya başka bir yerde yapılabilir. Bunun için tuvalette olmaya gerek yoktur.

Bu egzersizde idrar tutma kasları sıkılır, 10’a kadar sayılır ve bırakılır. 10’a kadar sayılıp beklenir ve tekrar sıkılarak 10’a kadar sayılır. Bu hareket bu şekilde 10 dakika tekrarlanır. Günde 3 defa tekrarlanır.

Bu egzersizin etkisi hemen başlamaz,  ancak erken boşalan erkeklere kalıcı bir çözüm sunar.