Sperm sayısı ve hareketini artırmak için gerekli besinler sık sık soruluyor. Aşağıda bazı besinler yazdım. Bunlar genel olarak sperm için faydalı. Ancak bunları yiyince sperm kesinlikle düzelecek demek değildir. Altta yatan organik bir sebep varsa besinler çok faydalı olmuyor maalesef. Sperm problemi olanlarda öncelikle varikosel, kilo, sigara, alkol, enfeksiyon gibi problemler varsa onlar çözülmeli.
▶️ Balık: Özellikle yağlı balıklar içerdikleri D vitamini , omega 3 yağ asitleri ve  koenzim Q sayesinde sperm sayısını ve hareketini artırabilir.
▶️ Bitter çikolata: İçerisinde bulunan antioksidan maddeler çevre kirliliği ve sigaraya bağlı biriken atık maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Ancak fazla tüketilmesi kilo yapabilir ve spermi daha çok bozabilir.
▶️ Sarımsak : Allicin isimli madde peniste ve testiste kan akışını artırır, Selenyum da sperm hareketini artırır.
▶️ Havuç ve brokoli: Zengin A vitamini içeriği sayesinde sperm hareketini artırıcı etkiye sahiptir
▶️ Ceviz: Omega 3 yağ asitleri ve diğer antioksidanlar bol miktarda bulunur ve sperm sayısını artırmada ve testise kan akımını artırmada etkilidir.
▶️ Portakal ve diğer turunçgiller: C vitamini sperm için önemlidir. Sayı, hareket ve morfoloji için önemlidir ve turunçgiller bol miktarda C vitamini içerir.
▶️ Nar: Yoğun antioksidan içeriği sperm kalitesini artırmak için tarih boyunca kullanılmıştır.
▶️ Zencefil: Hem cinsel isteği hem de spermin kalitesini artırır. Kadın için de faydalı bir besindir. Çay olarak da tüketilebilir.
▶️ Muz: İçerisinde bulunan Bromelain ve B vitamini erkeğin çocuk sahibi olmasına yardımcı olur.
Bunlar haricinde kuşkonmaz, ıspanak, kabak çekirdeği, bal, polen, çörek otu ve taze sebze meyveler de sperm için faydalıdır.