Erken boşalmada günümüzde iki tip tedavi kullanılmaktadır.

  1. İlaç tedavileri ve kremler
  2. Cinsel terapi

Kullanılan ilaç tedavileri ve kremler genellikle kullanıldığı sürece etkili olmakta ancak bırakıldığı zaman erken boşalma sorunu aynı şekilde devam etmektedir. Bu da hastada “Bu sorundan kurtulamayacağım” düşüncesi oluşturur.

Ancak cinsel terapide sorunun kaynağı bulunur ve ortadan kaldırılır. Bu şekilde hastanın erken boşalma sorunu kalıcı olarak çözülmeye çalışılır.

Erken boşalma

Erken boşalmada cinsel terapi nasıl yapılır?

Erken boşalmada sebep genellikle cinsel ilişki hakkında erkek penisi hakkında yeterli bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanmaktadır. Yanlış yapılan mastürbasyon erken boşalmaya yol açabilir ve bunu evlendikten sonra ilişkide de devam ettirmek erken boşalmanın devam etmesine yol açar. Erken boşalma hastalarında cinsel terapi %90 oranında çözümü getirmektedir.

Cinsel terapide hastalara erkek penisi hakkında bilgi verilir. Ayrıca ilişki hakkında hız, süre, zaman ve  pozisyon gibi yanlış bildiği şeyler düzeltilerek hastanın doğru şekilde ilişkiye girmesi ve penisinin doğru kullanması öğretilir.

Bunu araba sürmeyi öğrenmeden önce kuralları öğrenmeye, sonra trafiğe kapalı alanda çalışmaya en sonunda da trafiğe çıkmaya benzetebiliriz. Cinsel terapide hastalara kurallar ve temel bilgiler öğretilir. Penisin hassas bölgeleri benzin nasıl kullanılması gerektiği anlatılır. Kadınhanı anatomisi hakkında bilgi verilir ve ilişkinin nasıl olması gerektiği öğretilir. Ayrıca stres veya performans anksiyetesi gibi erkenboşalma sebeplerinden birisi varsa bunun düzeltilmesine çalışılır.

Daha sonra hastaya öğretilen egzersizleri hasta kendisi evde uygular boşalma süresi yavaş yavaş uzatılır. Bundan sonra hasta bu öğrendiği bilgileri ilişki sırasında kullanmaya başlar.

Terapi toplamda 3 ila 4 seans arasında devam eder. Hastaların %90’ı verilen egzersizleri tam olarak yapmak kaydıyla erken boşalma sorunundan kalıcı olarak kurtulur. Bu terapi muayene odasında yüz yüze konuşmak suretiyle yapılabileceği gibi artık teknolojinin ilerlemesi ile görüntülü görüşme şeklinde de yapılabilmektedir. Görüntülü terapi öncesinde hasta bütün sonuçlarını hekime gönderir. Ayrıca gönderilen formları doldurur.  Hekim hastanın online terapi ile düzelebileceğine kanaat getirirse terapiye başlanır.

Ayrıca hastanın ihtiyacı varsa beraberinde ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

Terapi öncesinde hastalara detaylı bir inceleme yapılmakta, yapılan kan tahlilleri ve belli testlerle vücutta organik bir sorun olmadığı ortaya konulmaktadır. Kan tahlilinde sorun çıkan hastalarda cinsel terapi genellikle etkili olmaz.