Erken boşalmada günümüzde iki tip tedavi kullanılmaktadır.

  1. İlaç tedavileri ve kremler
  2. Cinsel terapi

Kullanılan ilaç tedavileri ve kremler genellikle kullanıldığı sürece etkili olmakta ancak bırakıldığı zaman erken boşalma sorunu aynı şekilde devam etmektedir. Bu da hastada “Bu sorundan kurtulamayacağım” düşüncesi oluşturur.

Ancak cinsel terapide sorunun kaynağı bulunur ve ortadan kaldırılır. Bu şekilde hastanın erken boşalma sorunu kalıcı olarak çözülür.

Erken boşalma

Erken boşalmada cinsel terapi nasıl yapılır?

Erken boşalmada sebep genellikle cinsel ilişki hakkında erkek penisi hakkında yeterli bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanmaktadır. Yanlış yapılan mastürbasyon erken boşalmaya yol açabilir ve bunu evlendikten sonra ilişkide de devam ettirmek erken boşalmanın devam etmesine yol açar. Erken boşalma hastalarında cinsel terapi %90 oranında çözümü getirmektedir.

Cinsel terapide hastalara erkek penisi hakkında bilgi verilir. Ayrıca ilişki hakkında hız, süre, zaman ve  pozisyon gibi yanlış bildiği şeyler düzeltilerek hastanın doğru şekilde ilişkiye girmesi ve penisinin doğru kullanması öğretilir.

Bunu araba sürmeyi öğrenmeden önce kuralları öğrenmeye, sonra trafiğe kapalı alanda çalışmaya en sonunda da trafiğe çıkmaya benzetebiliriz. Cinsel terapide hastalara kurallar ve temel bilgiler öğretilir. Penisin hassas bölgeleri benzin nasıl kullanılması gerektiği anlatılır. Kadınhanı anatomisi hakkında bilgi verilir ve ilişkinin nasıl olması gerektiği öğretilir. Ayrıca stres veya performans anksiyetesi gibi erkenboşalma sebeplerinden birisi varsa bunun düzeltilmesine çalışılır.

Daha sonra hastaya öğretilen egzersizleri hasta kendisi evde uygular boşalma süresi yavaş yavaş uzatılır. Bundan sonra hasta bu öğrendiği bilgileri ilişki sırasında kullanmaya başlar.

Terapi toplamda 3 ila 4 seans arasında devam eder. Hastaların %90’ı verilen egzersizleri tam olarak yapmak kaydıyla erken boşalma sorunundan kalıcı olarak kurtulur. Bu terapi muayene odasında yüz yüze konuşmak suretiyle yapılabileceği gibi artık teknolojinin ilerlemesi ile görüntülü görüşme şeklinde de yapılabilmektedir. Görüntülü terapi öncesinde hasta bütün sonuçlarını hekime gönderir. Ayrıca gönderilen formları doldurur.  Hekim hastanın online terapi ile düzelebileceğine kanaat getirirse terapiye başlanır.

Ayrıca hastanın ihtiyacı varsa beraberinde ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

Terapi öncesinde hastalara detaylı bir inceleme yapılmakta, yapılan kan tahlilleri ve belli testlerle vücutta organik bir sorun olmadığı ortaya konulmaktadır. Kan tahlilinde sorun çıkan hastalarda cinsel terapi genellikle etkili olmaz.

Erken boşalma nedir?

Erken boşalma temel olarak erkeğin boşalma kontrolü sağlayamaması ve istediği zamandan önce boşalmasıdır. 

 Erkeğin boşalma refleksi üzerinde çok az kontrolü vardır ya da hiç kontrolü yoktur. Buna bağlı olarak cinsel ilişki hem erkek hem kadın için tatminkar değildir ve sonuçta bezginlik yaşanır. 

Kaç dakika erken boşalma sayılır?

Bunun için kesin bir süre yoktur. Bazı çalışmalarda 1 dakikanın altı bazı çalışmalarda ise 2-3 dakika gibi rakamlar verilmiş olmakla birlikte dünya üzerinde bununla ilgili kesin bir tanımlama yoktur. Bizim için erken boşalma tanımı erkeğin boşalma kontrolü sağlayamaması ve kadın orgazm olmadan önce orgazm olarak devreden çıkmasıdır.

Erken boşalma konuşarak çözülür mü?

 Erken boşalma konuşarak çözülmez. Ama öğrenerek ve yaparak çözülebilir. İyi bir sporcu olmak için nasıl teknikleri öğrenmek, uygulamak ve sürekli kendini geliştirmek gerekiyorsa erken boşalma tedavisinde de teknikleri öğrenmek ve sürekli uygulayıp kendini geliştirmek esastır.

Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz basketbol efsanesi Kobe Bryant’ın bir konuşmasını dinlemiştim. Orada kendisinin hızlı koşma, zıplama, topu elinde tutma ve çevik hareket etme konularında zayıf olduğunu tespit ettiğini ve aylarca bunlar üzerinde çalışarak düzelttiğini, böylece en iyilerden birisi olduğunu anlatmıştı.

Bizim kullandığımız teknik 35 yıldır bütün dünyada başarıyla uygulanmakta ve milyonlarca  erkeğin erken boşalmadan kurtulmasına yardımcı olmaktadır. 

Terapinin başarısı nedir?

Yapılan çalışmalar, terapiye 12 hafta devam eden erkeklerde;

  • kendine güvende %91
  • boşalma kontrolünde % 95
  • partner tatmininde %82

iyileşme olduğunu göstermiştir