Sperm değerleri hesaplayıcı

Halen test aşamasındadır

sperm DNA hasarı

Sperm eksikliği veya sperm düşüklüğü, spermin sayı, hareket veya şekillerinde bozukluk olmasıdır. Bu durumu saptadığımızda öncelikle hastada ameliyatlık bir durum var mı bu araştırıyoruz. Eğer varsa ameliyat ile, yoksa ilaç tedavisi ile sperm normale getiriyoruz. Sperm düşüklüğü çaresi olan bir durumdur.

Murat Mermerkaya – DoktorTakvimi.com Op.Dr.Murat Mermerkaya

Sperm düşüklüğü olup tedavi ile hamile kalan hastalarımızın yorumlarını okumak için tıklayın

Sperm düşüklüğü tedavisi

Çoğumuzun bildiği gibi futbol maçlarında, sahaya her takımdan 11 kişi çıkar. Bunlardan biri kalecidir. Yani toplamda 10 oyuncu vardır. Bunların da belli bir kısmı gol atan forvet denilen oyunculardır. Bunlarda eksiklik varsa, gol atmak zorlaşmaktadır.

Erkeklerin çocuk sahibi olamamasında en önemli sebeplerden biri sperm eksikliği dediğimiz durumdur. Sperm eksikliği, sperm sayısında düşüklük, sperm hareketi azlığı ya da morfoloji bozukluğu şeklinde ortaya çıkabilir. Ayrıca spermin iç kısmında yani DNA’sında da problem olabilir.

Erkek kısırlığı araştırılırken sperm tahlili özel öneme sahiptir. Sperm tahlilinin 2 ila 7 günlük bir cinsel perhizle yapılması önerilmekle birlikte, genelde tercih edilen, 3-4 günlük bir perhizle yapılmasıdır.

Sperm düşüklüğü tedavi ile gebelik

Kısırlık nedir?

Eğer çift evlendikten sonra korunmasız olarak 1 yıl cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşmadıysa buna kısırlık adı verilmektedir. Kısırlık yüzde 50 oranında erkekten kaynaklanır.

Erkeklerde kısırlık belirtileri

 • Çocuk sahibi olamamak
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları (Örneğin, boşalmada güçlük, erken boşalma veya iktidarsızlık)
 • Acı, şişme veya testis bölgesinde yumru
 • Kromozom veya hormonal bozukluk belirtisi olan, sakal – bıyıkta veya diğer vücut kıllarında azalma
 • Düşük sperm sayısına sahip olmak (Bir mililitre menide 15 milyondan az sperm hücresi, her boşalmada 39 milyondan az sperm hücresi)

Gebeliğin doğal yollardan sağlanabilmesi için spermlerin yeterli hızda ve harekette olması gerekmektedir. Şayet hız ve hareketlilik yeterli değilse, gebeliğin gerçekleşmesi zorlaşacaktır.

Sperm düşüklüğü hamile kalanların yorumları
Sperm hareketsizliği tedavisi

Sperm tahlili yapıldıktan sonra Dünya Sağlık Örgütünün 2010 yılında yayınlanan kılavuzda belirlediği spermiogram testi normal değerleri ile karşılaştırarak sperm değerlerinin bozuk olup olmadığı değerlendirilir. Bu kılavuzun 5. versiyonu 2010 yılında yayınlanmış olup halen yürürlüktedir ve sperm değerleri bu kılavuza göre değerlendirilmelidir. Kılavuzun son haline buradan ulaşabilirsiniz.

Sperm testi hangi bölümde yapılır?

Sperm testi üroloji uzmanı tarafından talep edilir ve laboratuvar tarafından yapılır. Sonuç hastaya verilir, sperm testinin değerlendirmesi ve sperm düşüklüğü tedavisi üroloji uzmanı tarafından yapılır.

Azospermi baba olabilir mi
Sperm hareketsizliği tedavisi

Cinsel perhiz nedir?

Cinsel perhiz, erkeğin sperm testi vermeden önce ilişkiye girmemesi, elle boşalmamış olması ve gece rüyada boşalma olmamasıdır. Cinsel perhiz süresi iki ila yedi gün arasında olmalıdır, ancak, genelde tercih edilen, üç veya dört gün olmasıdır.

Kimler sperm testi yaptırmalı?

Eğer evlendikten sonra bir yıl geçmesine ve korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmadıysa sperm tahlili yapılmalıdır.

Spermi düşük olup hamile kalanların yorumları

Spermiogram Nedir? Erkek Üreme Sağlığı İçin Önemi Nedir?

Spermiogram, erkek üreme sağlığını değerlendirmek için kullanılan bir tıbbi testtir. Bu test, erkeğin sperm kalitesini, hareketliliğini ve miktarını analiz ederek üreme potansiyelini belirlemeye yardımcı olur. Spermiogram, çiftlerin kısırlık sorunlarını anlamak ve tedavi seçeneklerini belirlemek için önemli bir araçtır.

Spermiogram Nasıl Yapılır?

Spermiogram testi, bir tıbbi uzman tarafından yapılmalıdır. Genellikle özel bir laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Test öncesinde, erkeğin cinsel aktiviteden en az 3-4 gün önce boşalmasının engellenmesi önerilir. Test için gerekli olan örnek, mastürbasyon yoluyla alınır ve özel bir kapta toplanır.

Toplanan örnek laboratuvara gönderilir ve uzmanlar tarafından değerlendirilir. Sperm miktarı, hareketliliği, morfolojisi (şekil ve yapı) ve diğer parametreler incelenir. Sonuçlar genellikle birkaç gün içinde hazır olur.

Spermiogram Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Spermiogram sonuçları, bir erkeğin üreme sağlığını değerlendirmek için önemli bir kaynaktır. İşte spermiogram sonuçlarının anlamını belirleyen bazı temel faktörler:

 1. Sperm Miktarı: Normal bir spermiogramda milyonlarca sperm hücresi bulunmalıdır. Düşük sperm miktarı, fertilite sorunlarına neden olabilir.
 2. Sperm Hareketliliği: Sperm hücrelerinin hızlı ve doğru bir şekilde hareket etmesi gereklidir. Hareketlilik sorunları, spermin yumurtayı dölleme yeteneğini etkileyebilir.
 3. Sperm Morfolojisi: Sperm hücrelerinin normal bir şekle sahip olması önemlidir. Anormal şekillere sahip sperm hücreleri, döllenme şansını azaltabilir.
 4. Diğer Parametreler: Spermiogram ayrıca sperm hücrelerinin büyüklüğünü, pH seviyesini ve diğer faktörleri de değerlendirebilir.

Spermiogram sonuçları, bir erkeğin fertilite (üreme yeteneği) üzerindeki etkisini belirlemeye yardımcı olur. Eğer sonuçlar normal değilse, bir ürolog veya androloji uzmanı, uygun tedavi seçeneklerini tartışmak için değerlendirme yapacaktır.

Spermiogram ve Kısırlık

Spermiogram testi, çiftlerin kısırlık sorunlarını anlamak ve nedenlerini belirlemek için kullanılır. Eğer bir erkeğin spermiogram sonuçları normal değilse, bu kısırlık sorunlarına yol açabilir. Ancak bu durumun tedavi edilebilir olduğunu unutmamak önemlidir. Hormon tedavisi, cerrahi müdahale veya diğer yöntemlerle erkek üreme sağlığı iyileştirilebilir.

Sonuç olarak

Spermiogram, erkek üreme sağlığını değerlendirmek için önemli bir araçtır. Erkeklerin bu testi düzenli olarak yaptırmaları, üreme sağlığı açısından kritik bir önlem olabilir. Spermiogram sonuçları, kısırlık sorunlarını anlamak ve tedavi seçeneklerini belirlemek için kullanılır, bu nedenle bu testin önemi büyüktür. Eğer çiftler çocuk sahibi olma konusunda sorunlar yaşıyorlarsa, bir uzmana başvurarak spermiogram testi yaptırmaları önerilir.

Meni miktarı / hacim / volüm

Çocuk sahibi olamayan erkeğin değerlendirilmesinde sperm değerlerinden ilk dikkat edilecek olan meni miktarı yani semen volümüdür. Bu miktarın 1.5 mililitre üzerinde olması gerekir. Miktarın az olması tıkanıklık yönünde değerlendirilebilir. Eğer bir tahlilde düşük çıkarsa mutlaka tekrar tahlil yapılarak değerlendirilmelidir.

Varikosel ameliyatı olanların yorumları
Varikosel ameliyatı olanların yorumları

Sperm sayısı

Sperm testi sonuçları değerlendirilirken bakılacak ikinci kisim sperm sayısıdır. Sperm eksikliği en sık sperm sayısı düşüklüğü şeklinde görülür. Sperm sayısı genelde iki farklı şekilde yazılmaktadır. Sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı.

Sperm konsantrasyonu

Sperm konsantrasyonu 1 mililitrede bulunan sperm sayısıdır ve 15 milyonun üzerinde olmalıdır. Farklı merkezlerde konsantrasyon, mililitredeki sperm sayısı, 1cc’deki spermatozoit sayısı veya 1cc’deki sperm konsantrasyonu olarak adlandırılmaktadır ancak hepsi aynı anlama gelir ve karşılığı sperm konsantrasyonudur. En az değeri 15 milyon olmalıdır. Bu sayının altında kaldığı takdirde spermler yumurtaya ulaşmakta zorlanır ve gebelik oluşma ihtimali düşer.

Toplam sperm sayısı

Toplam sperm sayısı ise konsantrasyondan farklı bir değerdir normalde 39 milyon olmalıdır. Farklı merkezlerde toplam sperm konsantrasyonu, ejekulattaki toplam sperm sayısı, total sperm sayısı ya da sadece sperm sayısı olarak belirtilebilir.

Sperm sayısı kaç olmalı?

Bir mililitrede 15 milyon, toplamda 39 milyon olmalı

Sperm sayısının az olması durumunda ne yapılır?

Sperm sayısı az çıkıyorsa mutlaka yeni bir test yapılarak düşüklük kesin olarak saptanır. Bundan sperm düşüklüğünün sebebi araştırılır.

Düşük sperm gebelik

Sperm düşüklüğü yapan sebepler

Öncelikle, varikosel için muayene ve ultrason yapılır. Varikosel varsa ameliyat ile sperm sayısı düzelir. Varikosel yoksa bu durumda sperm düşüklüğü için ilaç tedavisi verilir, beslenme düzenlenir ve bitkisel destek sağlanır.

Cinsiyet hormonları: Testosteron ve diğer cinsiyet hormonlarının düşük olması sperm üretimini etkileyebilir.

Kromozom anomalileri: Bazı kromozom anomalileri, sperm üretimini etkileyebilir. Örneğin, Klinefelter sendromu olan bir erkekte testosteron seviyesi düşük olabilir ve bu da sperm üretimini azaltabilir.

İlaçlar: Bazı ilaçlar, sperm üretimini azaltabilir. Örneğin, bazı antidepresanlar, anabolik steroidler ve kemoterapi ilaçları sperm sayısını azaltabilir.

Yaş: Erkekler yaşlandıkça, sperm üretimi azalır.

Sağlık sorunları: Bazı sağlık sorunları, sperm üretimini etkileyebilir. Örneğin, varikosel (testislerde damar genişlemesi) ve kronik böbrek hastalığı gibi durumlar sperm üretimini azaltabilir.

Stres: Stres, sperm üretimini etkileyebilir.

Sigara ve alkol kullanımı: Sigara ve alkol kullanımı, sperm üretimini azaltabilir.

Aşırı sıvı kaybı: Özellikle yoğun egzersizler sırasında aşırı sıvı kaybı, sperm üretimini azaltabilir.

İşyeri koşulları: Bazı işyeri koşulları, sperm üretimini etkileyebilir. Örneğin, bazı kimyasallar ve radyasyon gibi maddeler sperm üretimini azaltabilir.

Genetik faktörler: Bazı genetik faktörler de sperm düşüklüğüne neden olabilir.

Beslenme: Düşük protein, vitamin ve mineraller içeren bir diyet, sperm üretimini azaltabilir.

Sperm eksikliği yapabilir. Sperm sayısını artırmak için öncelikle hastalıklar ve kullanılan ilaçlar gözden geçirilir, enfeksiyon kontrol edilir. Bunlarda sorun yoksa, varikosel için muayene ve ultrason yapılır. Varikosel varsa ameliyat ile sperm sayısı düzelir. Varikosel yoksa bu durumda sperm düşüklüğü için ilaç tedavisi verilir, beslenme düzenlenir ve bitkisel destek sağlanır.

Sperm hareketi düşüklüğü

Sperm hareketliliği sperm testi değerlendirilirken dikkat edilecek başka bir konudur. Sperm eksikliği olan hastaların önemli bir kısmında sperm hareketi düşük çıkmaktadır. Yeni kılavuzda sperm hareketleri iki başlık altında değerlendirilmektedir. Birincisi toplam hareketli sperm oranı kincisi ise ileri hareketli sperm oranıdır.

Toplam sperm hareketi

Kılavuzda hareketli spermlerin toplam sperme oranının %40 olması önerilmektedir. Yani her 10 spermden 4’ü hareketli olmalıdır. Bunun altındaki değerler sperm hareketinin azalmış olması demektir. Farklı merkezlerde toplam hareketlilik, motilite veya toplam motilite gibi isimlerle raporlanabilmektedir. Bazı merkezlerde farklı bir değer olarak raporlanmamakta, diğer hareket değerleri toplanarak elde edilmektedir. Bunun için rapordaki hızlı ileri hareketli, yavaş ileri hareketli ve yerinde hareketli spermlerin oranları toplanır.

İleri hareket

İleri hareket ise toplam hareketten farklı olup bu hareketli spermleri ne kadarının ileri doğru hareket ettiğini saptamaya yöneliktir. Kılavuzda ileri sperm hareketinin normal değeri yüzde 32 olarak belirtilmiştir. Bu değerin altında saptanan değerler sperm ileri hareketliliğinin düşük olduğu yönünde yorumlanmalıdır. Bu değer ise hızlı ileri hareketli ve yavaş ileri hareketli spermlerin oranının toplanması ile bulunur. Hızlı ileri hareketli sperm, bazı merkezlerde progressif motilite, +4 hareketlilik, progresif hareketlilik veya A harfi ile ifade edilir. Yavaş ileri hareketli sperm ise non-progresif motilite, +3 hareketlilik, non-progresif hareketlilik veya sadece B harfi ile ifade edilebilir. A ve B değerlerinin toplanması ileri hareketlilik değerini verir ve en az yüzde 32 olmalıdır.

Sperm hareketi kaç olmalı?

İleri hareket yüzde 32, toplam hareket yüzde 40 olmalı

Sperm hareketsizliği tedavisi

Erkekte sperm hareketi düşük çıkıyorsa, öncelikle sebebi araştırmak gerekir. Aşağıdaki sebeplerden birisi varsa öncelikle bu sebep ortadan kaldırılır. Yoksa bu durumda ilaç, beslenme desteği ve bitkisel destek kullanılır.

 • Varikosel
 • Hormon bozukluğu
 • Daha önce geçirilmiş ameliyatlar
 • Enfeksiyon
 • Kullanılan ilaçlar
 • Bazı hastalıklar
 • Yaşam tarzı ile ilgili sorunlar

Sperm morfolojisi düşüklüğü

Sperm morfolojisi yani şekilleri sperm tahlil kağıdınının en son bölümünde yer alır. Burada önemli olan normal spermlerin oranıdır. Bunların en az yüzde dört olması gerekir. Eğer bu değer yüzde 4’ün altındaysa o zaman spermlerde Morfoloji bozukluğu olduğu değerlendirilmelidir.

Sperm sayısı ve hareketini artırmak için neler yapılabilir?

Sıcaklık spermleri bozabilir

Testislerin sıcağa maruz kalması, sperm sayısında ve hareketliliğinde azalmaya yol açar. Bu sebeple de kıyafet tercihleri bol ve rahat olarak tercih edilmelidir. Hamam, sauna ve kaplıca gibi sıcak ortamlardan uzak durmak gerekmektedir. Testislerin ısınması, spermlerin yavaş hareket etmesine yol açar. Sıcak duştan da kaçınılmalıdır.

Sperm kalitesini artırmak için

Yaşam tarzının düzenli ve dengeli olması üreme organlarının işlevini doğru bir şekilde yerine getirmesini sağlayacaktır. Özellikle alkolden ve sigaradan uzak durulmalıdır. Beslenme düzeni vitamin, mineral ve protein ağırlıklı olarak düzenlenmelidir.

sperm düşüklüğüne ne iyi gelir

Sperm hareketliliği ve sayısı stres oranından da etkilenmektedir. Stres hormonları, sperm hücrelerini doğrudan etkilemektedir. Stresi kontrol altına almak için düzenli olarak spor yapılmalı, stresli ortamlardan uzak durulmalı ve gerekli görüldüğünde profesyonel yardım almaktan çekinilmemelidir.

Spermi bozan sebepler

Sigara ve alkol, kısırlığa yol açan en önemli sebeplerin başında gelir. Sigara ve alkol kullanımı sperm hücre sayısını azaltır, spermlerin yumurtayı dölleme yetisini düşürür ve sperm hareketliliğini azaltarak spermin yumurtaya ulaşmasını dahi engelleyebilir.
Özellikle sürekli sigara ya da alkol ya da her ikisini de kullanmak spermlerin ciddi ölçüde yavaşlamasına yol açar.

Aşırı kilolu olmak ya da aşırı zayıf olmak, üreme organlarının olumsuz etkilenmesine yol açar. Vücut kitle indeksinin kişinin boyuna uygun olması gerekmektedir.

Yaşlanma sperm sağlığını etkiler mi?

Sadece kadınların biyolojik saati yoktur. 50 yaşından sonra sperm hareketi ve sağlıklı sperm sayısı bir adamın doğurganlığını etkileyebilir ve 50 yaşından sonra spermlerde ve doğurganlıkta azalmaya neden olabilir. Nasıl ki yaş ilerledikçe kaslar güçsüz hale gelmekte, görme yetisi azalmakta ve saçlar beyazlamaktadır, sperm kalitesi de bozulmaktadır. Bazı araştırmalar yaşlı erkekler tarafından hamile bırakılan kadınların düşük yapma riskinin hafifçe daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Sperm sayısı veya hareketi tedavi ile artar mı?

sperm değeri düşüklüğü
Sperm düşüklüğü tedavisi

Sperm sayı veya hareket düşüklüğü olan hastalarda öncelikle varikosel olup olmadığı değerlendirilir. Eğer varikosel varsa ameliyat ile bu hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzelmektedir. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğer varikosel yoksa bu hastaların ilaç tedavisinden fayda gördüğü ve sperm değerlerinin iyileştiği bilinmektedir.

Vignera ve arkadaşlarının yayınladığı güncel bir çalışmada, sperm düşüklüğü olan hastalarda tedavi ile sperm değerlerinin iyileştiği, gebelik oranlarının da tedavi görmeyen hastalara oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. (K50T20)

2020 yılında reprod Biol Endocrinol dergisinde yayınlanan bir araştırmada sperm düşüklüğü olan hastalara ilaç tedavisi uygulanmış ve tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırılmıştır. Tedavi sonunda hastaların sperm sayı, hareket ve şekillerinin anlamlı derecede düzeldiği bildirilmiştir. (F2,5)

Tedavi ile spermdeki artışlar

2019 yılında sperm düşüklüğü olan 57 hasta ile yapılan bir çalışmada denil ve arkadaşları 3 ay süreyle ilaç tedavisi uygulamış ve sperdeki düzelmeyi değerlendirmişlerdir. Tedavi öncesi ortalama 1 milyon olan sperm sayısı, tedavi sonrası 3,2 milyon olmuştur. Ayrıca yüzde 18 olan sperm hareketi 3 ay sonunda yüzde 26’ya çıkmıştır. Morfolojide anlamlı bir düzelme görülmemiştir. (T20)

Yine 2019 yılında yayınlanan çalışmada, Jannatifar ve arkadaşları, 3 ay tedavi sonunda sperm sayısında tedavi öncesine göre 5 milyon civarında artış olduğunu bulmuşlardır. Sperm ileri hareketi de tedavi öncesi yüzde 20 iken tedavi sonrası yüzde 24 seviyesine ulaşmıştır (N6)

sperm düşüklüğü neden olur

Spermiogram sonucu değerlendirme

Sperm testi sonucunuzu aşağıdaki yorum bölümüne yazarak değerlendirme isteyebilirsiniz. Lütfen değerleri aşağıdaki formatta , eksiksiz olarak yazınız. Ayrıca kaç yıldır çocuk isteyip sahip olamadığınızı da yazarsanız daha iyi olur.

 • Meni miktarı / hacmi / volümü
 • Likefaksiyon süresi
 • Sperm konsantrasyonu
 • Toplam sperm sayısı
 • İleri hareketli sperm oranı
 • Yerinde hareketli sperm oranı
 • Hareketsiz sperm
 • Normal morfoloji

Kaynaklar:
1) EAU (Avrupa Üroloji Birliği) erkek kısırlığı tedavi kılavuzları
2)Dünya sağlık örgütü (WHO) sperm tahlili değerledirme kılavuzu
3)Türk Üroloji Derneği sperm parametreleri değerlendirmesi

451 Comment

 1. ccccccc

  Sperm sayılarım düşük idi, 6 aylık bitkisel/ kimyasal ilaç tedavisi harika sonuç verdi, murat bey e sonsuz teşekkür ederim. İkinci çocuğumuz dünyaya geldi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin

 2. Düşük sperm

  1 buçuk yıl önce başka bir doktorda çift taraflı varikosel ameliyatı olmuştum. Ameliyat öncesi sperm sıfır çıkmıştı. Ameliyat sonrası biraz yükseldi ama istenilen sayıya çıkmamıştı. 5 ay önce Abdullah Göymen hocamda aşılama yapmıştık ama tutmamıştı. Onun vesilesiyle Murat hocamla tanıştık. Murat hocamdan Allah razı olsun verdiği tedaviyle, bitkisel destekle 4-5 aylık tedavi sonucunda eşim şuan 7 haftalık gebe Allah’a çok şükür. Her şeyde bir hayır vardır derler. Aşılama tutmadığında çok üzülmüştük ama o vesileyle Murat hocamla tanışmış olduk. Çocuk sahibi olmak isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Gözünüz aydın. Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin.

 3. Veli Burak

  Hocam merhaba. 7 yaşında bir kızım var. ikinci çocuğu istiyoruz. 6 aydır denememize rağmen olmadı. ultrason sonucu sol tarafta 3.4 mm varikosel tespit edildi. sperm testi aşağıdaki şekilde.
  – Görünüm Normal

  – Hacim 3,0 mL N(>1.5)

  – Morfoloji Normal (kruger) 5,0 % N(>4)

  – Sperm Konsantrasyonu 45,6 M/ml N(>15)

  – Hareketsizlik (IM) Yüzdesi 63,0 %

  – Yerinde Hareketlilik (NP) Yüzdesi 13,0 %

  – İleri Hareketlilik (PR) Yüzdesi 24,0 % L(>32)

  – Toplam İleri Hareketli Sperm Sayısı 32,3 M

  – pH 8,0 N(>7.2)

  – Lökosit Konsantrasyonu < 1 M/ml N(40)

  – Hareketli Sperm Konsantrasyonu 16,8 M/ml

  – Fonksiyonel Sperm 1,3 M/ml

  – Ortalama Hız (Mikron/sn) 26,0 mic/sn N(>1)

  – Toplam Sperm Sayısı 136,9 M N(>39)

  – Toplam Hareketli Sperm Sayısı 50,4 M

  – Fonksiyonel Sperm 4,0 M

  – Morfoloji Normal 6,8 M

  – Sperm Hareketli İndeksi 37,0

  – İleri Hareketli Sperm Konsantrasyonu 10,8 M/ml

  VÜCUT SIVILARININ PH ÖLÇÜMÜ Normal

  KRUGER TESTİ Normal
  Bu değerlere göre tavsiyeniz nedir hocam. teşekkürler.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 45 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 24 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı iyi ve hareket düşük demektir.

   Ayrıca morfoloji 4 olması gerekirken 5 çıkmış.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda normal yoldan gebelik sağlamak zorlaşır. Ayrıca tekrarlayan gebelik kayıpları görülebilir ve bu da özellikle kadında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu durumun düzeltilmesi gerekir.

   Varikosel bu şekildeyse ameliyat faydalı olabilir diye düşünüyorum.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm azlığının belirtileri çok net değildir ve sperm kalitesinde veya miktarında olası bir sorun olduğunu gösteren ilk durum korunmasız ilişkiye rağmen hamilelik sağlamakta zorluktur. Bununla birlikte, bazı erkekler cinsel istek, sertleşme veya erken boşalma ile ilgili sorunlarla da karşılaşabilir. Hormonal problemlere dayalı olarak meydana gelen sperm azlığında, beyindeki hipofiz bezi etkilenir ve yorgunluk, cinsel istek azlığı gibi belirtiler oluşabilir. Bu belirtiler, hekimlerin hormonal testleri yapmaya yani sperm sayısında azalmaya yol açan erkeklik hormonu ve diğer hormon seviyelerini ölçmeye yönlendirebilir.

 4. S.Y.

  Hocam sperm düşüklüğü ve azospermi konusunda bildiğim en iyi doktor sizsiniz. Maşallah size.
  Erkekte spermin su gibi gelmesi neden olur onu soracaktım. Bir de spermin su gibi gelmesi hamileliğe engel olur mu?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bunun en sık sebebi sık boşalmadır. Çok sık aralıklarla boşalma sulu meniye yol açabilir. Bir kişi günde birkaç kez cinsel ilişki veya mastürbasyon yapıyorsa, vücut meninin kıvamını arttıramaz ve aşırı akışkan bir meni gelmeye başlar. Bu durum korkulması gereken bir sağlık sorunu değildir. Kişi 4-5 gün aralıklarla boşaldığı zaman meni eski rengine ve kıvamına gelecektir. Eğer düzelmezse detaylı araştırma gerekir.

 5. Melis

  Merhabalar hocam, test sonucu bu şekilde:

  Miktar 3.1
  Yoğunluk 8,5 mil/ml
  Toplam sayı 26 milyon
  Normal morfoloji: yüzde 4
  Canlı sperm yüzdesi: yüzde 60
  Toplam hareketli: yüzde 42
  İleri hareketli: yüzde 28

  Bu sonuçlarla doğal yoldan gebelik mümkün müdür acaba?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 8,5 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 28 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket düşük demektir.

   Ayrıca morfoloji 4 olması gerekirken 4 çıkmış.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda normal yoldan gebelik sağlamak zorlaşır. Ayrıca tekrarlayan gebelik kayıpları görülebilir ve bu da özellikle kadında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu durumun düzeltilmesi gerekir.

 6. Merve

  Merhaba hocam. Eşimin yes sonuçları şu şekilde:
  Perhiz süresi:2
  Likefaksiyon süresi: 20 dk
  Vizkozite: Normal
  Görünüm: Normal
  Ph: 7.5
  Semen Hacmi: 1.2 ml
  Sperm Konsantrasyonu:7
  Toplam Sperm Sayısı(ejekulat):8.4
  Yuvarlak Hücre Konsantrasyonu:6
  Aglütinasyon: Yok
  TPMSS:2.4
  Toplam Hareketlilik: %43
  İleri Hareketli: %29
  Yerinde Hareketli: %14
  Hareketsiz:%57
  Durum nedir, yardımcı olabilir misiniz?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı oldukça düşük görünüyor. Bu şekilde doğal yoldan gebelik oldukça zor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

   Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
   Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

   https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE
   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 7. Selim

  Merhaba benim fsh ve prolaktinim yüksek . Bunlar yüksek olduğu için de sperm sayım ve hızım çok düşük . Ne önerirsiniz?

 8. Sezer

  Volüm 3,1
  Viskozite <2
  Likefaksiyon süresi 30
  Aglünitasyon yok
  Ph 8
  Lökosit <1
  Eritrosit yok
  Yuvarlak Hücre sayısı <5
  Sayı 105 milyon
  Total sayı 325,5 milyon
  Total hareket %75
  Progresif hareket 3+ %70
  Yerinde hareket +2 %5
  Hareketsiz %25
  T. İleri sperm 228 milyon
  Normal morfoloji %5

  Hocam yorumlarmısınız teşekkür ederim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 105 milyon olarak çıkmış. 

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 70 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu durumda eşiniz ile ilgili bir sorun yoksa doğal yolla gebelik için bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 9. Yücel özdemir

  İleri hareketli(PR) 41
  Fonksiyonel siperm kons 15.0 m
  Sperm konsantrasyonu 168.3
  Hareketli sperm kons. 77
  Hareketsizlik(im) 52
  Görünüm normal
  Morfolojisi normal sperm 38.5
  Aklitinasyon negatif
  Perhis süresi 5
  Kruger 10
  Toplam ileri hareketli sperm 157.9
  Sperm hereket indeksi 293
  Akrekasyon negatif
  Ortalama hız 46
  Ligefikasyon normal
  Hacim 2.4
  Fonksiyonel sperm 36
  Toplam hareketlilik 48
  Toplam siperm kons 384.8
  İleri hareketli sperm 65.8
  Örnek tipi fresh
  Yerinde hareketli 7.0
  Toplam har. Sperm kons. 184.9
  Vbckansantrasyonu 1m
  Ph 9

  İyi günler hocam 6 ay gibi bir süredir deneme yapıyoruz. Değerlerim bu şekildedir. Ayriyeten eşim enfeksiyondan 10 gün kadar hastahane de yattı. Yardımcı olur musunuz

 10. h.d.

  Hocam merhabalar, 5 aydır çocuk istiyorduk, olmayınca test amaçlı spermiogram testi verdik. Sonuç aşağıdaki şekildedir. Yorum yapabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

  Hacim 3,20000 ml
  pH 8,00000
  Likefaksiyon NORMAL
  Viskozite NORMAL .
  Lökosit <1
  Sperm Konsantrasyonu 10,50000 M/ml
  Toplam Hareketlilik 37,00000 %
  İleri Hareketli 4,00000 %
  Yerinde Hareketli 33,00000 %
  Hareketsizlik 63,00000 %
  Morfoloji (Normal Form) Kruger 2,00000 %
  Hareketli Sperm Kons. 3,90000
  İleri Hareketli Sperm Kons. 0,40000
  Fonksiyonel Sperm 0,10000
  Ortalama Hız <1 Micron/Sec
  Sperm Hareket Indeksi 5,00000
  Toplam Sperm Kons. 33,50000
  Toplam Hareketli Sperm Kons. 12,60000
  Toplam İleri Hareketli 1,30000 %
  Fonksiyonel Sperm Kons. 0,00000
  Morfoloji Normal Spermler 0,70000

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 10,5 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 4 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket düşük demektir.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda normal yoldan gebelik sağlamak zorlaşır. Ayrıca tekrarlayan gebelik kayıpları görülebilir ve bu da özellikle kadında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu durumun düzeltilmesi gerekir.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 11. elif kk

  Hocam merhaba eşimin son test sonucu;
  Meni miktarı / hacmi / volümü : 2,6 ml
  Likefaksiyon süresi : 20 dk
  Sperm konsantrasyonu : 65 Mil/ml
  Toplam Motilite : 55
  Progresif Hareketli :32
  Yerinde hareketli sperm oranı : 23
  Hareketsiz sperm : 45
  Normal morfoloji : 2 ‘ dir.
  Bu sonuçlarda normal yol ile gebelik oluşumu şansı nedir ? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 65 milyon olarak çıkmış. 

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 32 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu durumda eşiniz ile ilgili bir sorun yoksa doğal yolla gebelik için bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 12. Emir

  Hocam merhaba
  Rica etsem değerlendirme yapabilir misiniz?
  1,5 yıldır evliyiz.

  Hacim 3,2
  Morfoloji % 3
  Sperm konsantrayonu 112,8 M/ml
  Hareketsizlik % 85
  Yerinde hareketlilik % 5
  İleri hızlı Hareketli %10
  İleri hareketli sperm sayısı 37,8 M
  Perhiz süresi 4 gün
  Likefikasyon —- abnormal
  Ph 8
  Vizkosite —— abnormal
  Toplam hareketlilik %15
  Hareketli sperm sayısı 17,2 M/ml
  Ortalama hız ——- 29
  Toplam sperm ——— 361 M
  Hareketli sperm ——— 55,2 M
  Fonksiyonel sperm ——— 2,9M
  Sperm hareket indeksi ——— 56
  İleri hareketli sperm kons —— 11,8 M /ml

  Varikosel raporu (Renkli dobler)

  Kanlanmalar doğal ve simetriktir.
  Sağ testis 45×20
  Sol testis 46×22
  Sağ epidimin başında 3mm çapında kist izlendi.
  Sol taraf pampiniform pleksusu oluşturan venlerin çapı artmıştır.
  İstirahatte dominant ven çapı 3,2mm valsalva ile 3,3mm
  Bu venlerde valsalva ile retrograd akım gözlenmedi.
  Skroral cilt kalınlığı normal sınırlarda ve simetriktir.

 13. Işıl Öz

  Merhaba hocam eşimin sperm testi değerleri;

  Volüm: 5 CC ML
  
PH: 7.40

  Viskozite: Normal

  Konsantrasyon: 12×10 MİL

  Total Sperm Sayısı: 60×10 MİL
  Motilite: %60

  Hızlı Hareketli(+4) : %30

  Yavaş Hareketli(+3) : %30

  Yerinde Hareketli(+2) : %30

  Hareketsiz(+1): %10

  Değerler bu şekilde hocam hamile kalma şansı düşük mü acaba ? Değerler ne durumda sizce?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 12 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 60 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı düşük ve hareket iyi demektir.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda normal yoldan gebelik sağlamak zorlaşır. Ayrıca tekrarlayan gebelik kayıpları görülebilir ve bu da özellikle kadında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu durumun düzeltilmesi gerekir.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

   1. Işıl öz

    Peki düzeltilmesi için ne yapmak gerekir

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

     Saygılarımla,
     Op.Dr.Murat Mermerkaya
     Üroloji uzmanı
     Tel: 05459261632
     https://www.drmuratmermerkaya.com
     instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 14. HALİT

  Hocam merhaba yaklaşık 1 sene önce sol taraflı varikosel ameliyatı oldum. 5-6 ay önce tekrar kontrol olduğumda aşağıdaki gibi varikosel oluşumu tekrarladığı sonucu çıktı. o zamanki değerlerim ( sperm sayısı 27 milyon iken toplam hareketli sayı (yavaş ileri ve yerinde hareketli) %50 idi.
  Hastanın Skrotal Renkli Dupleks Doppler USG sinde: B mod incelemede : Her iki testis normal boyutta, diffüz homojen yapıda, normal ekodadır. Her iki epididim normal boyut ve ekoda, homojen yapıdadır. Her iki scrotumda fizyolojik sınırları aşan mayi izlenmedi. Doppler İncelemede: Her iki testis vaskülarizasyonu tabiidir. Sağ pampiniform plexus venlerin en geniş çapı 1.4 mm ,yapılan valsalva manevra sonunda 1.8 mm ölçülmüş olup reflü izlenmedi. Sol pampiniform plexus venlerin en geniş çapı 1.9 mm , yapılan valsalva manevra sonunda 2.5 mm ölçülmüş olup reflü izlendi.Ayrıca yer yer 2.9 mm’ye varan ve yapılan valsalva manevra sonunda bile akım izlenmeyen variköz yapılar izlendi.
  Daha sonra değerlerim yükselmeye başladı ve son test sonucum;

  Meni miktarı / hacmi / volümü : 2,5 ml

  Likefaksiyon süresi : 20 dk

  Sperm konsantrasyonu : 58 Mil/ml
  Hızlı İleri hareketli : %1
  İleri hareketli sperm oranı : 31

  Yerinde hareketli sperm oranı : 24

  Hareketsiz sperm : 44

  Normal morfoloji : 5 ‘ dir.
  Bu sonuçlarda normal yol ile gebelik oluşumu şansı nedir ? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 58 milyon olarak çıkmış. 

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  32 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu durumda eşiniz ile ilgili bir sorun yoksa doğal yolla gebelik için bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 15. Cemile

  Merhaba doktor,ben Azerbaycandan yazıyorum.eşimin sperm değerleri böyle.
  Cinsi pehriz-3 gün
  Ph-7,5
  Durulaşma-40
  Sperm konsentrasiyası -35 mln/ml
  Spermatozoidlerin sayı-52.5 mln
  Progresif hareketli -18
  Nonprogresif-22
  Hareketsiz-60
  Umumi hareket(A+B+C)-40
  Normal morfoloji -4
  Baş patoloji -70
  Boyun patoloji -18
  Kuyruk patoloji -8
  Canlı spermatozoidler- —–

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 35 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 18 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı iyi ve hareket düşük demektir.

   Ayrıca morfoloji 4 olması gerekirken 4 çıkmış.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda normal yoldan gebelik sağlamak zorlaşır. Ayrıca tekrarlayan gebelik kayıpları görülebilir ve bu da özellikle kadında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu durumun düzeltilmesi gerekir.
   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 16. Özlem Demirci

  Hocam merhabalar , üç ay önce eşim test yaptırdı sperm sayısı 8.5 milyon çıktı, ayrıca prolaktin değeri 17 çıktı , üç aylık

  Promen k tedavisi ile yeniden tahlil yaptırdık , sonuçları şöyle:

  Testesteron : 315
  Prolaktin :26,02

  Volüme: 2
  PH:8.5
  Likefikasyon süresi: 15
  Vizkozite :normal
  Görünüm: opak
  Aglütinasyon: yok
  Sperm sayısı :19.000.000
  Total motalite: 80
  Progresif hareketli (total) :40
  Nonprogresif:40
  İmmotil: 20
  Sperm morfoloji analizi;
  Normal form :14
  Baş anomalisi:22
  Boyun anomalisi:28
  Kuyruk anomalisi:12
  Mixed anomali : 24

  Hocam doğal yolla gebelik açısından şansımız nedir değerlendirmeniz mümkün müdür ? Teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 19 milyon olarak çıkmış. 

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 40 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu durumda eşiniz ile ilgili bir sorun yoksa doğal yolla gebelik için bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 17. Kerim

  Merhaba hocam , yaş 30 ve 4 aylık deneme sonrası kontrol amaçlı USG ve spermiogram yapıldı, yorumlayabilir misiniz ? Teşekkürler.

  SKROTAL DOPPLER İNCELEMESİ Her iki testis lokalizasyon ,kontur ve ekojeniteleri tabiidir. İntratestiküler eko farkı izlenmedi. Her iki tarafta yer kaplayıcı lezyon saptanmadı. Testislerin vaskülarizasyonu tabii izlenmektedir. Her iki testis boyutları normaldir. Her iki skrotal kompartmanda patolojik miktarda sıvı izlenmedi. Her iki epididim normaldir. Pampiniform pleksusta rest halinde en geniş venöz yapı sağda 1.5 mm, solda 1.9 mm ölçüldü. Valsalva manevrası ile sağda en fazla 2.5 mm, solda 3 mm çapa ulaşıldı. Solda Valsalva manevrası ile 3 saniye süreli reflü izlenmiştir. Sağ tarafta reflü izlenmedi.

  Meni miktarı / hacmi / volümü : 2,5 ml

  Likefaksiyon süresi : 20 dk

  Sperm konsantrasyonu : 10 Mil/ml

  İleri hareketli sperm oranı : 30

  Yerinde hareketli sperm oranı : 20

  Hareketsiz sperm : 50

  Normal morfoloji : 6

 18. Hasan

  Merhabalar hocam sperm testi ve doppler sonucumu yorumlayabilirseniz çok sevinirim
  Volum: 4
  Ph : 8
  Vizkozite: Abnormal
  Likefaksiyon : >60dk
  Perhiz süresi : 4 gün
  1 cc’deki spermatozoa sayısı 13 milyon
  Toplam spermatozoa sayısı 52 milyon
  Motilite: %35
  İleri haraketli : %24
  Yerinde haraketli : %11
  Hararetsiz : %65
  Lokosit: 1-2

  Renkli Doppler Us incelemede sol pleksus panpiniformiste 4 3 mm ye varan venöz yapılarda genişleme mevcut olup valsalva ile akım şiddetinde artma ve reflü akım oluşmaktadır (grade 3)

 19. Normal sperm değerleri - Op.Dr.Murat Mermerkaya

 20. Pınar Y..

  Hocam merhaba
  Eşimde sperm volümü hareket sorunu vardı
  İlk tahlil
  Volüm: 1 ml
  Sayı:22 MİLYON 400 BİN
  Hareket: % 30 (ileri ve yavaş hareket toplam)
  Hareketsiz : %50ydi.

  İlaç tedavisi ile hareket çok arttı ama bu sefer de Prolaktin çok düştü ve testosteron çok arttı. Volüm ve sayı biraz düştü.
  2. Tahlil sonucu:
  Volüm: 0.5 ml
  Sayı: 20 milyon
  İleri ve yavaş Hareket toplam: % 69.
  Hareketsiz : % 23 oldu.
  Bu hastanede morfolojiye bakıldı. 0 çıktı. Fakat varikosel yok denildi ultrason da temiz çıktı. Nedeni ne olabilir acaba bir de volüm neden bu kadar düşük acaba?
  Morfoloji total amorf: %50
  Hafif amorf:0
  Şiddetli amorf: %50
  Round head: %10
  Küçük baş: %16
  Serbest baş: %4
  Bıyun ve orta kısım anomalisi: %6
  Kuyruk anomalisi %8.

  Doğal yoldan gebelik mümkün müdür hocam ilaç tedavisi ile? Yoksa aşılama ya da tüp bebek mi önerirsiniz?

   1. Pınar

    Hocam merhaba, eşimin testleri yenilendi hiçbir sorunu yok prostatta da bir şey çıkmadı fakat geriye boşalma sorunu çıktı, idrarda bol miktarda sperm görüldü, hacim bu sefer 0.3 ml’ye düştü ama diğer değerler inanılmaz yükseldi. Sayı 0.3 mlde 80 milyon oldu hareket %60 oldu morfoloji 0’dan %2’ye çıktı, hafif amorf da %0’dan %6’ya yükseldi. Sadece hacim sorunumuz var yine de doğal yoldan gebe kalamaz mıyım hocam değerler arttı? Antidepresan ilacına başladı imipiramin ile idrar boynunu kapatmak için. Başarı şansımız nedir beklemeli miyiz yoksa aşılama ya da tüp bebek mi önerirsiniz? Bu değerlerle doğal yoldan gebelik mümkün müdür?

   2. Yıldız

    Hocam merhabalar. Eşimin sonucuna bakabilir misiniz? Gebelik oluşur denildi değerler normal denildi.
    Miktar: 4ml
    Cinsel perhiz 4gün
    Sperm sayısı:70milyon
    Total sperm sayısı:280milyon
    İleri hızlı hareket%25
    İleri yavaş hareket%40
    Yerinde hareket%15
    Hareketsiz%20
    Normal morfoloji%85
    Takviye edici gıda verildi

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 70 milyon olarak çıkmış. 

     Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 65 olarak yazılmış.

     Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu durumda eşiniz ile ilgili bir sorun yoksa doğal yolla gebelik için bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

 21. eren günel

  hocam merhaba .benim azosperm hastalıgım var.varikosel operasyonuda oldum ilaç tedaviside yapıldı ama sonuç degişmedi bu hafta verdigim sperm testi sonuçları şu şekilde;
  1 cc de HAREKETLİ SPERM SAYISI 2 adet
  1 cc de HAREKETSİZ SPERM SAYISI 4 adet
  1 cc de SPERM SAYISI 6 adet
  TOPLAM HAREKETLİ SPERM SAYISI 0.40 milyon/ejekulat
  TOPLAM HAREKETSİZ SPERM SAYISI 0.80 milyon/ejekulat
  TOPLAM SPERM SAYISI 1.20 milyon/ejekulat

 22. İrem yılmaz

  İyi günler hocam eşim de testesteron hormonu çok düşüktü 5 falandı ondan sonra spermiogram testi yaptık sperm sayısı 700000 bin sadece çıktı %0 ileri hızlı %13 ileri yavaş hareket %7 yerinde hareketli çıktı %80 hareketsiz çıktı hormon tedavisi görüyorduk 2 ay sonra test verdik sonuçlar yine aynı ne önerirsiniz

 23. kadir

  hocam merhabalar ben 4 yildan sonra tüp bebek icin doktora basvurduk bende azospermi 0 sperm cikti sonra uroloji doktoru horman degerine baktirdi hersey normal lh fsh hepsi degerleri normal cikti gen testi yaptirdim cevab heniz gelmedi kromozon analizi be y.kromozon delesyonu iceriyor bunlarda sorun cikarsa yapalabilcek bi care varmi aceba biz caresiz umudsuz berbat bi haldeyiz sizden ufakda olsa bilgi alabilirmiyiz birde suanda bana doktorun yazdigi 3 aylik fermotil verdi faydasi olurmu

 24. Mertcan Kayış

  Sayın hocam değerlerim aşağıdaki gibi çıktı değerli yorumlarınızı rica ederim.

  Bulunan normal değer miktar 5 CC
  Renk bozbulanık
  Likefasyon süresi:20 dakikada sıvılaştı
  PH: 7,5
  Sayım:
  Normal değer: 15.200.00/ML>20.000.000/ml
  Totam hacimde sayım:
  Normal değer:44.250.000>40.000.000/ml
  Hareket:
  Taze iken
  %30 Hızlı
  %40 Yavaş
  %30 Hareketsiz
  1.Saat
  %25 Hızlı
  %35 Yavaş
  %40 Hareketsiz
  Mikroskobi: Her sahada 4-5 lökosit 2-3 küme sperm gözlendi.
  Morfolojisi: %40
  Baş anomalisi:%22
  Boyun anomalisi:%18
  Kuyruk anomalisi:%20

 25. Sinan

  spermatoza sayısı:16.000.000/ml
  Total spermatoza sayısı:19200000
  İleri hareketlilik:%0
  Yerinde hareketlilik:%0
  Hareketsiz:%100
  Vitalite :%22
  Morfoloji:anormal%100
  Sonuçlar bu şekilde hocam
  Ne yapaliriz hiç bilmiyorum

   1. Sevda

    Hocam meraba eşimin morfolojisi de %20 yazıyor ne demek oluyor bu sonucu nedir?

 26. Okan

  Miktar 3 ml
  Renk gri oplesan
  Likefaksiyon 15 dk
  Vikozite normal
  Sperm konsantrasyonu 8 milyon
  Total sperm 24 milyon
  Total hareket l :35
  Total progresif hareket 25
  Hızlı ileri 5
  Yavaş ileri 20
  Yerinde hareket 10
  Hareketsiz 65
  Lökosit :3
  Hocam değerler nasıl ? Doğal yoldan gebelik şansı var mıdır ? 9 aylık evliyiz

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı biraz düşük ayrıca hareket de aynı şekilde.
   Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

   Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
   Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

   https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 27. berin

  Hocam merabalar 2.5 mm ve reflü var dendi sperm değerleri
  Miktar 1.1 ml
  Renk gri
  Ph 8
  Likefaksiuın normal
  Sperm konst 32.1 milyon/ml
  Total konst 35.31
  Morgfoloji 9
  İleri hız 26
  Yerinde 5
  Doktor ameliyat demedi ilaç verdi normalmidir ameliyat gerekirmi

 28. Nihat

  Merhaba 6 aydir cocuk düşünüyoruz. Sag hidrosel ve sag herni mevcut.
  Bunlar cocuk icin engel teşkil eder mi?
  Ayrıca

  Spermigrom
  Volume:2,2
  Ph 7.5
  Vizkosite:normal
  Sivilasma:20′
  Fruktoz:2500
  Lökosit:200.00

  1ml’de sperm sayisi:81 milyon
  Total sperm sayısı:178.200 milyon

  Ileri tam hareketlilik 1 saat %30 2 saat %26 4 saat %20 24 saat %-

  Ileri az hareketlilik 1 saat %28 2 saat %24
  4 saat 18 24 saat %-

  Yerinde hareketlilik 1 saat %25 2 saat %21
  4 saat %17 24 saat %-

  Hareketsiz 1 saat %17 2 saat 29 4 saat %45
  24 saat % 100

  Morfoloji : Normal %80 Anormal %20

  Dağınık baş %2
  Yuvarlak baş %2
  Çift baş %2
  Küçükbaş %1
  Mekik baş ve büyükbaş %2
  Cift kuyruk %2

  Kuyruksuz,amorf, kıvrık kuyruk , boyun anomali, akramazol, atür germ hucresi %1

  Stoplazmik %-

 29. Berin

  Hocam merabalar eşimin test sonuçları aşağıda gibi geldi
  Miktar 1.1 ml
  Sperm konsantrasyonu 32.1
  Total sperm kons 35.31
  Morfoloji 9
  İleri hareket 26
  Yerinde hareketli 5
  Hareketsiz 69
  Sonuçlar nasıldır teşekkür ederim çocuk düşünüyoruz 3 ay deneyip olmayınca doktora gidelim dedik

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sayı iyi ama hareket hafif düşük görünüyor.
   Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

   Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
   Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

   https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

 30. Eda

  Hocam merhaba eşimde sperm düşüklüğü var
  Miktar:2.8 ml:2-6
  Rengi.donuk beyaz
  Görünümü opelasant
  Likeifikasyon zamanı: 20 dk. 10-30
  Vizkozite: Düşük

  Sizce ne yapmamız lazım

 31. Gülsüm

  Hocam eşimin sperm testinde
  Hacim 3ml
  Renk kremopak
  pH 8
  Sıvılaşma 60dk
  Konsantrasyon 32 milyon
  Toplam sperm sayısı 96 milyon
  İleri hareketlilik 0
  Toplam hareketlilik 0
  Hareketsiz 100
  Kumelesme görüldü
  Agglutination görüldü
  Lökosit 7.9
  Eritrosit 1.2
  Spermatazoon yeterli
  Değerlendirme hiperviskoz yaziyor 1 yıllık evliyim değerler yeterlimi çocuk sahibi olmak icin

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm hareketi hiç yok yazılmış. Hareket olmazsa normal yoldan gebelik sağlanması mümkün değil.
   Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

   Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
   Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

   https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 32. Rukiye

  16 yıllık evliyim iki tüp Bebek tedavisi biri negatif ikincisi pozitif ama bebek gelişmedi sonu kürtaj eşimde sperm azlığı var dendi kan değerleri testesteron 241-fsh 21.4-lh 14.2-prolaktin 9.34-esrtradiol 21.7 şeklinde tekrar tüp bebek tedavisine baslatacaz yine aynı sonuçla karsilasirmiyiz ne yapmam nasıl bı tedavi uygulanması lazım lütfen yardımcı olun hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Tekrarlayan aşılama ve tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda sperm DNA hasarı bakılmasını öneriyoruz. Sperm DNA hasarı, spermin beyin kısmında hasar olması demektir. Bu durumda normal yolla gebelik sağlanamaz ve tüp bebekte başarı ihtimali düşer. Bu sonradan oluşan bir sorundur ve tedavi ile düzeltilebilir. Tekrarlayan düşüklerde, her şey normal olmasına rağmen gebelik olmuyorsa ve tüp bebek başarısızlığında sperm DNA hasarı olup olmadığı araştırılmalıdır. Sperm DNA hasarı ile ilgili detaylı bilgi verdiğim yazıyı https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dna-hasari/ adresinden okuyabilirsiniz.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 33. Ali

  Hocam merhabalar, sperm testi sonuçlarım üzerine doktor fiziki muayene ile varikosel olmadığını söyledi ve hormon testi istedi. Sperm ve hormon testi sonuçlarını aşağıda belirttim. Değerler yeterli midir, değilse ne yapılabilir cevap verebilirseniz çok sevinirim.

  Perhiz: 3.5 gün
  Likefaksiyon süresi: 20 dk
  Görünüm: gri-opak
  Volüm: 2.5
  Konsantrasyon: 13 milyon
  Prg.hızlı: %5
  Prg.yavaş: %30
  Yerinde: %20
  Total prg. hızlı motil: 1.625.000
  Morfoloji normal: %3
  Ast: 24
  Alt: 34
  Fsh:14.45
  Prolakt: 8.77
  Testesteron: 3.11

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı ve hareketi biraz düşük görünüyor.
   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 34. Bilal

  Merhaba hocam bugun sperm testi oldum sonuçlar su şekilde çok mu kötü
  Perhiz süresi 4
  Volum 2
  Renk krem
  Ph 7.8
  Sayı 1mlde 0.3
  Hareketsizlik oranı 90
  Yerinde haraket orani –
  Yavaş iler hrkt oranı 10
  Hızlı ileri hrkt oranı –
  Total sayı 0.6 milyon

 35. Yılmaz

  Hacim:3.5
  Görünüm:normal
  Likefasiyon:normal
  Viskozite:normal
  Lökosit konsantrasyonu:<1M/ml
  Cinsel perhiz süresi:3
  Ph:7.7
  Sper konsantrasyonu:-
  Hareketli sperm#:21.0
  Hareketsiz sperm#:5.0
  Toplam sperm#:26.0
  Hareketli sperm sayısı ejec/vol:4.9
  Hareketsiz sperm sayısı ejec/vol:1.2
  Toplam sperm sayisi ejec/vol:6.1

  Hocam spermiyogram testi biraz stresliydim tam enjectede olamadim.Meni normalinden cok az cikto stresten sabah ac karnina yapmistim birde bu sonuclar yorumlarsanaiz sevinirim kolay gelsin simdiden…

 36. Fatma

  Hocam kocamın sperm hareketliliği düşük çıktı sperm konsantrasyonu 16 toplam hareketlilik 42 ileri harektli 30 ne önerirsiniz normal form %4

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.
   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 37. Fatma

  Hocam merhaba eşimin sperm testi sonuçları böyle gebelik olurmu veya tedavisi varmı yardımcı olursanız çok sevinirim
  Hacim 4.0
  Likefikasyon normal
  Sperm konsantrasyonu 3.1
  Toplam sperm kons sayısı 12.4
  İleri hareketlilik 0
  Yerinde hareklilik 19.0
  Hareketsiz sperm 81.0
  Normal morfoloji 0

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı çok düşük görünüyor. Bu şekilde normal yoldan gebelik elde etmek çok zor olur.
   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 38. Fatma

  Hocam merhaba eşimin sperm testi sonuçları böyle gebelik olurmu veya tedavisi varmı
  Hacim 4.0
  Likefikasyon normal
  Sperm konsantrasyonu 3.1
  Toplam sperm kons sayısı 12.4
  İleri hareketlilik 0
  Yerinde hareklilik 19.0
  Hareketsiz sperm 81.0
  Normal morfoloji 0

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm çok düşük görünüyor. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

   1. Gamze

    Hacim:2.5ml
    Renk:opak
    Koku:özel
    İlke faksiyon<60
    Sperm konsantrasyonu 32 milyon
    Toplam sperm sayısı 80 milyon
    Morfoloji %10
    Toplam hareketlilik %75
    İleri hızlı hareket %10
    İleri yavaş hareket %55
    Yerinde hareket %10 hareketsiz %25

    Hocam merhaba eşimin değerleri bu şekilde normal mi ben doktora göründüm bende bir problem yok 1 yoldur bebeğimiz olmuyor değerleri normal mi ?

   2. Alpaslan

    Merhaba, Murat Hocam sitenizdeki bağlantı numarasından size yazıyorum.
    İyi günler benim sperm ileri hareketsizlik var
    Varikosel yok hocam
    Dna hasarı %36
    Tedavi sonucu % 6 kadar düştü
    Ama spermhareketi degişilik olmadı
    Size muayene olmak istiyorum

 39. Aysun

  Merhaba hocam.sperm testi verdik.ilk test sonucu bu şekilde
  Sperm sayısı ml de 8milyon
  İleri hareketlilik 0
  Hareketlilik 46
  Morfoloji 1
  3ay snra verdiğimiz testte bu şekilde
  Sperm sayısı ml de 1milyon
  Hareketlilik 20
  85 baş anomolisi
  Neden böyle oldu hocam

 40. Atakan

  Merhaba hocam. Gebelik bizde de olmuyor. Test yaptırdım. Doktora gittim. Kan ve idrar testi yapıldı ek olarak. Testosteron normal değerin altında çıktı. Ayrıca testislerin gelişimi yeterli değil dendi. Testosteron hormon takviyesi verildi. 15 günde bir iğne vurulmam söylendi.ayrıca sertleşme problemim olmamasına rağmen viagra yazdı doktor. Bu durumda bir yorum yapmanız mümkün mü?

  Volüm : 1,3 /mL
  Renk : Gri-Opak
  pH : 8.0
  Vizkozite : (+)
  Likefaksiyon : 30 dakika
  Aglütinasyon :
  Fruktoz : (+)
  Spermatozoa Sayısı : 6.000.000
  Total Spermatozoa Sayısı : 7.800.000
  İleri Hareketli % 31
  Yerinde Hareketli % 36
  Hareketsiz % 33

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   sperm düşük görünüyor. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.
   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 41. Elif

  Hocam.merhaba ,

  Eşim varikosel ameliyatı oldu 3. Ay sonucunda değerleri; miktar 2.5 sayım 36 hızlı ileri yok .yavaş ileri 22, yerinde hareketli 38, hareketsiz 40 marfoloji normal 4 bu durumda çocuk doğal yollarla olmaz mı bazı doktorlar olmaz diyor bazı olur diyor ne yapmak lazım ? Farklı bir görüş öneriniz var mıdır

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Olmaz demek yanlış olur, ancak hareket düşük olduğu için başarı şansı da düşük olur.
   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.
   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 42. Ömer

  Miktar= 3.25. ml 2.0-5.0
  Ph=8.0. 7.0 8.0
  Likrfaksiyon=30. Dakika 20 dakika
  Viskosite=normel
  Görünüm=gri opak
  1 saat hareketli yuzdesi=50. % 40-90
  Hizli ileri=20
  Yavas ileri=15
  Yerinde hareketli=15
  Hareketsiz=50
  Sperm sayisi= 12.6 mil ml 20-120
  Morfoloji yüzdesi=80 %35
  Yuvarlak hucre 5-6 nagatif F
  Hocam bi yorum yaparmisiniz ne yapmaliyiz

 43. rabia

  Hocam merhaba ,

  2 senelik evliyiz 1 senedir çocuğumuz olmuyor, spermiogram testi yaptırdık fakat hız ileri a+b %32 hareketlilik %40 Sayı ise 3 milyon çıktı.
  bizi hemen tüp bebeğe yönlendirdiler. Siz video ve yazılarınızda bunların ilaç ve iğne ile tedavi edileceğini söylemiştiniz bize yardımcı olma şansınız var mı ?
  Skrotal Doppler de çekilde varikosel olmadığını söylediler.
  yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 44. Ahmet gezer

  Meraba hocam iyi calismalar 5 yildir evliyim 2 defa asilama yaptik bi sonuc alamadik son degerleri su sekilde toplam sperm sayisi =635 m
  Hareketli sperm 145 m
  Toplam ileri hareket =81 m
  Normal morfoloji 3
  Hacim=3
  Ph 8
  Sperm konsantrasyonu = 211
  Toplam hareketlilik= %23
  İleri hareketlilik = %13
  Yerinde hareket = %10
  Hareketsiz = %77
  Ne gibi bi yol izlemeliyiz .bitkisel takviyeler kullandim bi kac defa hic bi gelisme olmadi . ilginiz alakaniz icin tesekkurler ..

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Tekrarlayan aşılama ve tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda sperm DNA hasarı bakılmasını öneriyoruz. Sperm DNA hasarı, spermin beyin kısmında hasar olması demektir. Bu durumda normal yolla gebelik sağlanamaz ve tüp bebekte başarı ihtimali düşer. Bu sonradan oluşan bir sorundur ve tedavi ile düzeltilebilir. Tekrarlayan düşüklerde, her şey normal olmasına rağmen gebelik olmuyorsa ve tüp bebek başarısızlığında sperm DNA hasarı olup olmadığı araştırılmalıdır. Sperm DNA hasarı ile ilgili detaylı bilgi verdiğim yazıyı https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dna-hasari/ adresinden okuyabilirsiniz.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 45. Özlem

  Hocam eşimin sperm miktarı :49.74
  Volume:2 hareketsizlik %100 tedavisi var mıdır yoksa direk tüp bebek mi bize tüp bebek dediler

 46. Nur

  Hocam bizim değerlerimiz şöyle
  Viskosite: anormal
  Görünüm:normal
  Hacim:1 ml
  Sperm konsantrasyon: 40 mılyon
  Total molilite:%50
  Total ileri hareketli: 35
  Hızlı hareketli:_%
  Yavaş hareketli:%35
  Yerinde hareketli:%15
  Hareketsiz:%50
  Bu değerleri yorumlarsaniz çok sevinirim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 40 milyon olarak çıkmış. 

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  35 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu durumda eşiniz ile ilgili bir sorun yoksa doğal yolla gebelik için bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

 47. Antalya

  Merabalar hocam ben 6 haftalık bi düşük yaşadım daha sonra gebelik olmadı. 1 buçuk senedir çocuk sahibi olmak istiyoruz benim görülen bi problemim yok şimdilik ama eşim için bugün test verdik sonuçlarımızı değerlendirebilir misiniz.

  Ultrason sonucunda varikosel çıktı.

  Spermiyogram (tarih: 4 haziran 2022)
  Cinsel Perhiz 3
  Miktar 2
  Renk BEYAZ,OPAK
  Viskozite NORMAL
  Likefaksiyon süresi 30
  pH 7,5
  Total Sperm Sayısı 0,8
  Aglütinasyon YOK
  Hareketlilik (2.saatte) 30
  İleri Hızlı Hareketli (+4) 10
  İleri Yavaş Hareketli (+3) 20
  Yerinde Hareketli (+2) 6
  Hareketsiz (+1) 64
  Morfoloji (Sitrict kriter) . %
  Normal Form 66
  Baş Anamolisi 12
  Boyun Anamolisi 8
  Kuyruk Anamolisi 14
  Mikroskobik İncelemede
  3-4 LÖKOSİT GÖZLENDİ.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Burada değerler çok düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

   Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
   Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

   https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

 48. Emine

  Merhabalar hocam eşime 3 ay önce azospermi teşhisi kondu. Varikosel ilerlemiş ti ameliyat oldu ameliyat sonrası 3 ay geçti sperm testi tekrar yaptırdık burda sadece dwgişen sperm konsantrasyonu %0 iken %20 olmuş ama sperm sayısı hala sıfır bitkisel ilaç tedavileri kullanıyoruz fsh 18 Lh 10
  Nasıl bir yol izlemeliyim gen testi yaptırmalımıyız..

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Mutlaka genetik yaptırın bence.

 49. Süleyman

  Hocam kolay gelsin. Değerlerim nasıldır acaba?

  Görünüm NORMAL /
  Koku ÖZEL /
  Renk OPAK BEYAZ /
  Miktar (cc) 3,1 CC /
  pH 8,0 /
  Vizkozite NORMAL /
  Direkt Mikroskobi BAZI SAHALARDA NADİR
  SPERMATOGENEZ GÖRÜLDÜ. /
  Total Sperm Sayısı 50 MİLYON /
  Likefikasyon 25 DK /
  Hareketlilik — /
  Hareketlilik (İleri Hızlı) (30 dk) 15 % /
  Hareketlilik (İleri Hızlı) (60dk) 10 % /
  Hareketlilik (İleri Yavaş) (30dk) 25 % /
  Hareketlilik (İleri Yavaş) (60dk) 20 % /
  Hareketlilik (Yerinde Hareketli) (30dk) 30 % /
  Hareketlilik (Yerinde Hareketli) (60dk) 25 % /
  Hareketlilik (Hareketsiz) (30 dk) 30 % /
  Hareketlilik (Hareketsiz) (60dk) 45 % /

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 50 milyon olarak çıkmış. 

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  40 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu durumda eşiniz ile ilgili bir sorun yoksa doğal yolla gebelik için bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 50. Nevin

  Kolay gelsin hocam.2yildir evliyim 8 ay önce bebeğin kalbi gelişmediği için kürtaj oldum . yumurtlama dönemini sürekli takip ediyorum hamile kalmak için ama olmuyor.esimin sperm tahlilini verdik

  Likefaksiyon 30dk
  Volüm 3ml
  Viskozite normal
  Konsantrasyon 100 milyon
  Total sayı 300 milyon
  Total motilite 81 milyon
  İleri hareketli 73 milyon
  Yerinde hareketli 8 milyon
  Hareketsiz 19 milyon
  Lökosit 1 milyon
  Aglütinasyon =yok

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bence sperm DNA hasarı bakılmasında fayda var.Tekrarlayan aşılama ve tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda, ayrıca sperm değerleri normal olamsına rağmen gebelik olmayan ya da düşük olan hastalarda sperm DNA hasarı bakılmasını öneriyoruz. Sperm DNA hasarı, spermin beyin kısmında hasar olması demektir. Bu durumda normal yolla gebelik sağlanamaz ve tüp bebekte başarı ihtimali düşer. Bu sonradan oluşan bir sorundur ve tedavi ile düzeltilebilir. Tekrarlayan düşüklerde, her şey normal olmasına rağmen gebelik olmuyorsa ve tüp bebek başarısızlığında sperm DNA hasarı olup olmadığı araştırılmalıdır. Sperm DNA hasarı ile ilgili detaylı bilgi verdiğim yazıyı https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dna-hasari/ adresinden okuyabilirsiniz.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 51. Mehmet

  Hocam merhaba çok merak ediyorum.
  Sperm konsantrasyonu 83,7 m/ml (Referans >15)
  Toplam hareketlilik 44,0 % (Referans >40) İleri Hareketli 33,0 % (Referans >32) Yerinde hareketlilik %11,0
  Hareketsizlik %56,0
  Kruger Testi 7,0 % (Referans >4)
  Toplam sperm konsantrasyonu 627,8 M
  Perhiz 5 gün Snuçlar sizce nasıl bir problem var mı?

 52. Mehmet

  Hocam merhaba çok merak ediyorum.
  Sperm konsantrasyonu 83,7 m/ml (Referans >15)
  Toplam hareketlilik 44,0 % (Referans >40) İleri Hareketli 33,0 % (Referans >32) Yerinde hareketlilik %11,0
  Hareketsizlik %56,0
  Kruger Testi 7,0 % (Referans >4)
  Toplam sperm konsantrasyonu 627,8 M
  Perhiz 5 gün
  Hocam sonuçlar sizce nasıl bir problem var mı?

 53. Ege

  Hocam Merhabalar 20 yaşındayım zaman zaman oluşan damarlar yüzünden varikosel mi acaba diye kontrole gittim elle muayenede ve doppler ultrasonda bir şey bulunmadı. Spermiogram sonucum da bu şekilde sonucu gösterdiğimde doktora bir şeyimin olmadığını söyledi ama aglütinasyon (+) olması ve diğer hücrelerin normalden (<1milyon/ml olması gerektiği yazıyor test kağıdında) yüksek olması beni tedirgin etti. Rica etsem yorumlayabilir misiniz hocam?

  Likefaksiyon 30dk
  Hacim 3ml
  Aglütinasyon (+)
  Konsantrasyon 35mil/ml
  Toplam Konsantrasyon 105mil/ejekulat
  Hareketlilik 60dk
  Hızlı İleri %22
  Yavaş İleri %25
  Yerinde Hareketli %5
  Duran %48
  Normal Morfoloji %5 (Kruger)
  Anormal Başlı %88
  Anormal Boyunlu %4
  Anormal Kuyruklu %3
  Diğer Hücreler 9mil/ml

 54. Mustafa

  Merhaba hocam, 9 yıllık evliyim 7 yaşında oğlum var. Yaklaşık bir yıldır korunmuyoruz. 2. bebek istiyoruz ama sperm sayısı 1milyon 1,5milyon cıkıyor. 2006 yılında sol varikosel ameliyat oldum, sol epididim 11mm kist var.
  Yeni ultrason çekildi ama tekrar varikosel falan yok, tüp bebeğe başvurun dedi dr ama normal yoldan bebek sahibi olamazmıyız.

 55. Serap

  Merhabalar
  Eşimin sperm tahlil sonucunu göndereyim size
  Hacım 5.0
  Viskotize normal
  pH 7.9
  Lökosit konsantrasyon <1
  Sperm konsantrasyon 8.6
  Toplam hareketlilik 65
  İleri hareketlilik 47
  Yerinde hareketlilik 18
  Hareketsizlik 35
  Morfolojik kruger 11
  Hareketli sperm konsantrasyon 5.6
  Sperm hareket endeksi 34

  Bir tane kızım var 5 yaşında bir tane daha çocuk istiyoruz sonuca bakarmisiniz.

  Hayırlı günler

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Şu anda sperm sayısı düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

   Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
   Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

   https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

 56. Muharrem

  Hocam test sonucum şu şekilde:

  İleri hareketli:-
  Abstinans:4
  Aglutinasyon:Negatif
  Sayı:-
  Yerinde Hareketli:-
  Miktar:3 ml
  Hareketsiz:-
  Viskozite:Normal

  Devlet Hastanesi’nde yaptırdım testi yaşım 28 9 aydır korunmasiz ilişkiye rağmen olmuyor değerlerim çok mu kötü bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Burada hiç sperm yok yazıyor çünkü.

   Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
   Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

   https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

 57. onur

  Hocam merhaba sperm test sonucu şu şekilde
  Hacim 3,0 mL –
  Sperm Konsantrasyonu 500.000
  toplam sperm sayısı 1.500.000
  viskozite 20cm
  – ileri hareket %0
  – Yerinde Hareketlilik %0
  – Hareketsizlik %100
  – Morfolojisi %1

  sağ sol varikosel var hocam. önceden kendim bile farkediyordum yoğun bir yağ dokusu gibi ama ağrı sızı yapmadığı için önemsememiştim

  bu değerlerin düzelmesi mümkün müdür?
  teşekkürler

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Burada ciddi bir sperm düşüklüğü var. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

   Yine böyle çıkarsa ameliyat faydalı olabilir, ancak tek başına tamamen düzelme için yeterli olmaz. Beraberinde 1 yıla yakın tedavi gerekir.

   https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

   1. onur

    Teşekkür ederim hocam. Varikoselden ameliyat olalı 2 ay oldu. Haliyle yeni test vermedim. 90 tabletli takviye kullanıyorum. Kuruyemiş ve kür takviyeler alıyorum. 36 yaşındayım eşim 30 yaşında rezervlerinin iyi olduğunu kadın doğum uzmanından öğrendik. Bu işte anladığım kadarıyla zaman en önemli faktörlerden. Gerekirse tüm alternatif yöntemleri deneyeceğiz. Aklımdaki en büyük soru işareti şu hocam. Bu değerlerle Çocuk sahibi olanlara şahit oldunuz mu?

 58. Ebru nur

  Hacim =8,5
  Viskozite= Normal
  Likefaksiyon= Abnormal
  Görünüm= Normal
  PH= 8
  Lokosit= >=1
  Sperm konsantrasyon= 5,5
  Toplam hareket= %40
  İleri hareket= %35
  Yerinde hareket = 5
  Hareketsiz = 60
  Toplam sperm sayısı= 46,7

  Varikosel Ultrason sonucu temiz çıktı hocam
  1 yıldan beri çocuk deniyoruz geçen yıl mayıs ayında kimyasal gebelik oldu kalp atışını duymadık.

  Bu değerlere göre doğal yolla çocuğumuz olabilir mi ?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı düşük görünüyor. Bununla olmaz diyemem. Ama artarsa başarı şansı da artar. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 59. İlon

  Merhabalar hocam eşimin sperm testi bu şekilde çıktı lütfen yardımcı olun ne yapacağımızı nereye gideceğimizi hiç bilmiyoruz. Bize aşılama denildi.

  Lökosit sayısı <0
  PH 7,5
  Visközite normal
  Total Sperm sayısı 54,0
  Sperm sayısı/konsantrasyonu 27
  İleri hızlı hareket 9
  İleri yavas hareket 16
  Ileri yavaş+Hızlı hareket 25
  Yerinde (lokalize)Hareket 17
  Hareket etmeyen 58

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı iyi ama hareket düşük görünüyor. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 60. Hasan Basri Avcı

  Hocam merhaba 2 yıldır evliyiz 10 aydır çocuk düşünüyoruz olmuyor. Sperm sonuçlarım hacim 2.5 ml
  Toplam sperm sayısı 68 milyon
  Total motilite 60
  Total ileri hareketli %40
  Hızlı hareketli 5
  Yavaş hareketli 35
  Yerinde hareketli 20 hareketsiz 40
  Morfoloji 0
  Baş anomisi 66
  Boyun anomisi 22
  Kuyruk anomisi 12

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının toplam 39 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 68 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 40 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket iyi demektir.

   Ayrıca morfoloji yüzde 4 olması gerekirken 0 çıkmış. BU ciddi bir problem.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.

   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz

   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz.

   1. İlknur

    Hocam merhaba,
    Eşimin sperm testi
    1cc: 7 milyon
    Total sperm:24 milyon
    İleri hareketli: %5
    Yerinde hareketli:%25
    Hareketsiz:%70
    Morfolojiye bakılmadı baktırıcaz. 5 aydır ovülasyon testi ile tam yumurtlama günlerinde çocuk sahibi olmaya çalışıyoruz ama olmuyor. Bu değerler ile normal yolla çocuk sahibi olabilir miyiz?
    Eşim sigara alkol tüketmez ama sebze de yemez.

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Bu değerler ile doğal yolla gebelik biraz zor görünüyor.
     Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.
     Saygılarımla,
     Op.Dr.Murat Mermerkaya
     Üroloji uzmanı
     Tel: 05459261632
     https://www.drmuratmermerkaya.com
     instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 61. Ömer

  Hocam bende sperm hareketsizliği var iki bucuk yildir evliyiz çocuğumuz olmuyor tatal sayi +milyon 48. Total motilite 40. İlari doğru hareket 0. Yavaş doğrusal olmayan hareket 15. Yerinde hareketli 25. Hareketsiz 60

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Ömer bey merhabalar.

   Sperm hareketi düşük görünüyor.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.

   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz

   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz.

 62. Mehmet

  Hocam merhabalar 25 yaşındayım.
  Sperm konsantrasyonu 7.2
  Toplam hareketlilik %68
  İleri hareketlilik %33
  Yerinde hareket %35
  Hareketsizlik %32
  Hareketli sperm konsantrasyonu 4.9
  İleri hareketli sperm konsantrasyonu 2.4
  Toplam sperm konsantrasyonu 39.6
  Toplam ileri sperm konsantrasyonu 27 olarak gözüküyor. Doktorum herhangi bir sorun görünmüyor dedi. Sadece zeucit diye bir ilaç önerdi. Sizce bir sorun var mı? Varsa önerebileceğiniz bir şey var mı hocam?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 7,2 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 33 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı düşük ve hareket iyi demektir.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.

   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz

   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz.

 63. Zeynep

  Merhaba Hocam,
  Eşimin sperm değerleri

  Sperm Konstrasyonu:115,1
  Toplam hareketlilik: 27
  İleri Hareketlilik:22
  Morfoloji:5
  Hareketsizlik: 73
  Hareketli sperm kons.: 30.5
  Toplam sperm kons.: 460,4
  Toplam hareketli sperm:122,0
  Toplam ileri hareketli sperm: 100,4
  Morfolojisi: 24,1
  Ortalama Hız:13

  Hocam biz aktif olarak 5 aydır deniyoruz. Bende bir sıkıntı yok hormonlarım normal. Eşimde hareketsizlik sorunu var dedi doktor ve proxeed plus önerdi 3 ay boyunca. Şu anda 2. Kutuda ve sabah akşam düzenli kullanıyor. Etkisi ne zaman gösterir ve bu değerler sizce nasıl yorumlayabilir misiniz?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Başka bir hekim arkadaşım tarafından yapılan tedavi ile ilgili yorum yapmam etik olmaz. En doğru bilgiyi kendisinden alabilirsiniz. Tedaviye bizimle devam etmek isterseniz. 05459261632 numaradan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Gelme imkanı yoksa online tedavi için yine aynı numaradan bilgi alabilirsiniz.

   1. Alya

    Hocam merhaba yorum kısmını bulamadığım İçin cevap alanından yazıyorum üstte ki konu ile alakasız kusura bakmayın lütfen.. Hocam Merhabalar eşimin sperm hareketliliği düşük çıktı doktorumuz herhangi bi tedaviye gerek yok ne iyi ne kötü orta durumda yorumu yaparak kendi halimizde denemeye devam etmemizi istedi elle yapılan varikosel muayene de sorun görmediği için ulstrason istemedi..sorum bu konu erkekte bir kısırlık sebebi midir ? Bir tedavisi var mıdır ? Varsa tedavi olmalı mıdır ?
    İleri motil sperm %25
    İleri hızlı hareket %0
    İleri yavaş hareketli %25
    Yerinde hareket %35
    Hareketsiz %40
    Sperm sayısı 44 milyon
    Normal sperm %8
    Bi tedavisi yok mu biz normal yolla gebe kalamaz mıyız ? Raporda cok daha fazla madde var isterseniz atabilirim biz bu konu hakkında hiç bir Şey bilmediğimiz için çok üzüldük bizim normal yolla çocuğumuz olmaz mı ve artırmak İçin bi yol yok mu

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 44 milyon olarak çıkmış. 

     Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 25 olarak yazılmış.

     Bu durumda spermde sayı iyi ve hareket hafif düşük demektir. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

     Saygılarımla,
     Op.Dr.Murat Mermerkaya
     Üroloji uzmanı
     Tel: 05459261632
     https://www.drmuratmermerkaya.com
     instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 64. Esra

  Iyi günler hocam
  Miktar 3.5
  Konsantrasyon 5.9 milyon
  Toplam sperm 20 milyon
  Tomas 2.4 milyon
  Toplam motilite yüzde 16
  A+b progresif hareket yüzde 12
  Yerinde hareket yüzde 4
  Hareket etmeyen
  Yüzde 84

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 5.9 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 12 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket düşük demektir.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.

   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz

   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz.

 65. Gülsüm keleş

  Meni miktarı / hacmi / volümü / 6 ml
  Likefaksiyon süresi/ 30 dk
  Motilite %50
  Progresyon total %50
  Progresyon +3 %50
  İleri hareketli sperm oranı/18 *10
  Yuvarlak hücre sayısı %3*10
  Normal morfoloji/% 5

  Eşim 44 yaşında usg’de varikoselde göründü
  Bir kimyasal bir boş gebelik geçirdim şu an bitkisel kürlerle bekleme süresindeyiz durum nedir ne önerirsiniz hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sizin yaşınız kaç acaba? Onu yazmamışsınız.

 66. Abdurrahman

  Hacim 3,0 mL –
  Sperm Konsantrasyonu 7,6 M/ml > 15-
  – Toplam Hareketlilik 50 % > 40-
  – İleri Hareketli (Pr) 20 % > 32-
  – Yerinde Hareketlilik 30 % –
  – Hareketsizlik 50 % –
  – Hareketli Sperm Kons. 1,6 M/ml –
  – İleri Hareketli Sperm Kons. 0,7 M/ml –
  – Fonksiyonel Sperm 0,3 M –
  – Sperm Hareket İndeksi 14,0 –
  – Fonksiyonel Sperm Kons. 0,1 M/ml –
  – Morfolojisi Normal Spermler 1,0 M – – Toplam Sperm Kons. 22,8 M –
  – Toplam Har.Sperm Kons. 4,8 M –
  – Toplam İleri Har.Spermler 2,1 M – 20.01.2022
  11:31:00
  Kruger testi 3,0 % > 4

  1 yıldır çocuk sahibi olamıyoruz hocam,

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 7,6 milyon olarak çıkmış.

   Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 20 olarak yazılmış.

   Bu durumda spermde sayı ve hareket düşük demektir.

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.

   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz

   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz.

 67. Şükrü

  Hacim 6.0 ml.>=1.5
  Ph.8.0. >=7.2
  Lokosit.kons.<1 M /l =15
  Toplam harektl. {pr+Np}. 24.0 % >=40
  İleri hareketli (pR) . 15.0 % 32
  Yerinde hareketli ( NP) 9.0
  Hareketsiz. IM. 76.0
  Mrf normal kruger. 3.0. % >=4
  Hareketli sprm kons. 15.0 M/ml
  İleri hr. Sperm kons. 9.7. M/ml

  Selm hocam sonuçlarıma bi bakabılırmısınız

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm hareketi düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

 68. Tuba

  Merhaba Hocam
  Sperm sayısı :38

  Sperm motilite
  3.derece ileri hızlı :% 8

  Sperm motilite
  2.derece ileri yavaş: %12

  Sperm motilite
  1.derece yerinde hareketli :%36

  Sperm motilite
  0.derece hareketsiz : %44

  Hocam eşimin degerleri bu şekilde cıkmış tedavisi nedir cevaplar mısınız. Teşekkürler.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı iyi ama hareketi düşük görünüyor. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 69. Kaya

  Hocam lütfen yorumlarmısnz 28 yaşındayım.
  Yerinde:%5
  Motilite:-
  Hızlı:-
  Hareketsiz:%80
  Renk:Krem
  Viskozite:normal
  PH:7,5
  Sayı: <1milyon/ml
  Mikroskobi:1-2 lökosit
  Miktar:0,3ml
  Likefaksiyon süresi:10dk
  Yavaş:%15

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm çok düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 70. İsmail

  Hocam iyi günler, test sonucuma yorum yapmanızı rica ederim,
  Renk: krem
  Miktar:8,0
  PH:2,7
  Viskozite:normal
  Sıvılaşma:15 dakika
  1 ml sperm sayısı: 72.400.000
  Total sperm sayısı: 195.480.000
  Mikroskobi: nadir lökosit hücresi görüldü
  1. Saat hızlı : %20
  1. Saat yavaş hareket : %10
  1. Saat hareketsiz : %70
  4. Saat hızlı: %0
  4. Saat yavaş : %0
  4.saat hareketsiz: %100

  Normal yapılı: 95
  Kafa deforme: 2
  Kuyruk deforme : 2
  Olgunlaşmamış :1

  Varikosel solda 2.4 sağda 1.6 hocam değerli yorumlarınızı ivedilikle bekliyorum saygılarımla.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   İsmail bey merhabalar. Sperm sayınız iyi ancak hareket düşük görünüyor. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Sizde saptanan çok anlamlı bir varikosel değil. Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

   1. İsmail

    Çok teşekkür ederim hocam değerli bilgileriniz için, varikosel teşhisi konuldu fakat ameliyat olmadan da varikosel olmuş bir halde ilaç tedavisiyle devam edebilme ihtimalimiz var mı yani hocam ?

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Buna varikoseli muayene etmeden net bir şey demem pek doğru olmaz diye düşünüyorum. Saygılarımla

 71. Ömer Erol

  Hocam kolay gelsin. Eşimle 2.5yillik evliyiz 2 kere düşük yaptı ilki 2 haftalık ikincisi 2aylik. Sperm testi yaptırdım sonuçları şu şekilde
  Volüm =4
  Sayı =71
  Total =36
  İleri hızlı hareketli =10
  İleri yavaş hareketli=14
  Yerinde hareketli=12
  Hareketsiz =63
  Tpmss=68,16
  Normal morfoloji =2

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 71 milyon olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 24 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı iyi ve hareket düşük demektir. Ayrıca morfoloji yüzde 4 olması gerekirken 2 çıkmış. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 72. Sezer

  Perhiz 3 gün
  1.2m/ml — toplam 3.6m
  İleri hareketli %62.5
  Yerinde Hareketli %12.5
  Morfoloji %10.9
  Viscosity=normal
  Liquefy süresi=30
  Her sahada 1-2 lökosit görüldü
  İnmemiş testis var(tedavi edilmemiş)

  Sperm sayısı ne kadar artırılabilir?
  Tüp bebek şansı nedir?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Tüp bebek için uygun. Bu durumda olan hastalarda üçte birinde tedavi ile düzelme olabilir. Saygılarımla

 73. Onur

  Abtinans süresi; 4
  Miktar; 3,5
  Koku; normal
  Görünüm; opak
  Likefaksiyon süresi; 15
  Viskozite; normal
  PH; 7,5
  Sayım; 76
  Yuvarlak hücre; 4
  Lökosit; 2
  Hızlı ileri hareketli; %7
  Yavaş ileri hareketli; %26
  Yerinde hareketli; %17
  Hareketsiz; %50
  Normal morfoloji; %17
  Anormal m.; %83
  Baş anormalliği; %37
  Boyun anormalliği; %28
  Kuyruk anormalliği; %18.

  Not: 3 yıldır günde 1 paket sigara içiyorum.
  10 yıldır da mide ilacı kullanıyorum (lansor)
  171 boyum kilo 75.
  Yorumunuzu merak ediyorum şimdiden teşekkür ederim.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bence değerler iyi görünüyor.

 74. KübraDly

  Merhabalar hocam eşimde şuan için, ameliyat gerektirmeyen varikosel tespiti yapıldı sperm testi verdiğimizde totalde 35 milyondu ve mortilite %30 hızlı h. %10 yavaş h. %20 verimli h. %30 hareketsiz %40 konsantrasyon 10 olarak sonuçlandı. Doktorumuz promen K verdi 2 ay kadar kullandıktan sonra tekrar test verdik ve aynı değerler çıktı sebebini anlamadık ne yapmamız gerekiyor bu arada 1.5 yıldır evliyiz ve çocuk sahibi olmak istiyoruz Şimdiden teşekkürler

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bence sperm tahlilinizi tekrar etmekte fayda var. Hata olabilir diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 75. Nurdan Tutak

  Merhabalar hocam eşimin sperm testi bu şekilde çıktı lütfen yardımcı olun ne yapacağımızı nereye gideceğimizi hiç bilmiyoruz. Nasıl bir tedavi uygulanmalı ? Sonuç itibariyle imkansız mı görünüyor ?

  Aglütinasyon pozitif 3/4
  Likefaksiyon süresi 29
  Lökosit sayısı <1
  PH 7,5
  Visközite normal
  Sperm sayısı 32,0
  Hareket toplam 40
  Hızlı ileri hareket 0
  Yavaş ileri hareket 40
  Yerinde hareket 48
  Hareketsiz 12
  İyi morfoloji 20
  Sonuç astenoteratospermi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   İmkansız diye bir şey yok. Bence hareket için iyi bir tedavi kullanırsa faydalı olacaktır. Saygılarımla

 76. Övs

  Spermiogram 8 ekim
  Volum 2
  Likefikasyon 45
  Mllitrede sprm 1.6 million
  Toplam sperm 3.2 million
  Class A %20
  Class B %20
  Class C –
  Class D %60
  Normal %90
  Bas anomali 4
  Kuyruk anomali 6

  Spermiogram 21 aralık
  Volum 3
  Likefikasyon >45
  Mllitrede sprm 0.8 million
  Toplam sperm 2.4 million
  Class A %10
  Class B %10
  Class C –
  Class D %80
  Normal %90
  Bas anomali 8
  Kuyruk anomali 2

  Hocam merhaba klomen ve infix epidemidum ilacı kullandıktan 2 ay sonra değerler düştü napmalıyız fikir verebilir misiniz lütfen

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bence sperm testinizi tekrar etmekte fayda var. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sperm düşüklüğü ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 77. Ahmet s.

  Hocam merhaba, doğuştan tek taraflı (sağ) inmemiş testis hastasıyım. 1 yıl önce kontrol amaçlı sperm testimde;
  13milyon/ml
  Toplam 2ml
  Hareketli %30
  Hareketsiz %65 ve bol lökosit çıkmıştı. İlaç kullanmadım. Aradan 1 yıl geçti
  sayı 1 milyon/ml hareketli %20ye düştü.
  Wbc 6
  Yuvarlak hücre 8 olarak göründü.
  Ultrasonda varikosel izlenmedi.
  Testis boyutu 30x20mm.
  Hormonal testler
  Lh 4.52
  Fsh 11.01
  E2 25.27
  Sensitif total testosteron 2.11 çıktı.
  Lütfen yardımcı olur musunuz elazığdayım geleceğim ama bu düşüş neden olabilir bu kadar düşer mi sperm sayısı?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   O zaman spermde enfeksiyon varmış ve tedavi olmamışsınız. Halen de enfeksiyon devam ediyor. Dişinizdeki çürükler nasıl dişi tamamen ele geçirebiliyorsa, enfeksiyonlar da bu tarz durumlara sebep olabilir. Öncelikle enfeksiyonu tedavi edip sperm testinizi tekrar etmekte fayda var.

 78. Deyanet

  Hocam merhaba. Azerbaycandan selamlar.
  Ben daha bekarim. Sadece 1kere test verdim. Lutfen sonuclarq bakib ilac tedavisi gereklimi degilmi yardim edin.

  3.7 ml
  Likefaksiyon 30 dakika
  1mlde 45 milyon
  Toplam 166 milyon
  A+B 10%
  Yerinde hareketli 45 %
  Hareketsiz 45 %
  Normal morfoloji 3

  Onceden tesekkurler.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Hareket biraz düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 79. nrmn

  Merhaba Hocam,

  eşimin değeleri;

  Hacm 2,5ml
  1 ml sperm sayisi 8 milyon
  Hepsinde 20 milyon
  Hızlı ileri 10
  yavaş ileri 28
  Yerinde hareket 12
  Haraketsiz 50

  Morfoloji=0 (sayı düşük olduğundan gözlemlenememiş!)

  eşim değerleri bu. hormonal olarak bir sıkıntı da yok. Genetik olarak bakılmadı (5 mil üstü olduğu için)! 3 ay sonra tekrarlayacağız. klasik gıda takviyesi alıyoruz.

  bu gıda takviyelerinin faydası oluyor mu hocam? Böyle gıda takviyeleriyle ilerleme olma yüzdesi nedir (zaman kaybetmemek adına soruyorum hocam)?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sadece gıda takviyesi ile sonuç almak biraz zor olabilir diye düşünüyorum. Sperm düşüklüğü ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 80. Sinan

  İyi günler hocam ben bir buçuk yıldır evliyim çocuğum olmuyor doktor varikosel var dedi ama ameliyata gerek yok dedi semen testi sonucum 10 milyon çıktı ne yapmalıyız ilaçla tedavi olur mu yoksa tüp bebek mi yapmamız lazım?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm değerlerinizi detaylı olarak buraya yazarsanız bakayım. Saygılarımla

 81. Berk onur erten

  Hocam ıyı calısmalar sperm sayısı 15mılyon hareketlılık a7 cıktı b27 c13 d53 ne onerırsınız

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   15 milyon toplam sayı mı yoksa 1 mililitrede olan sperm sayısı mı? Tüm değerleri detaylı yazabilir misiniz?

 82. İSİMSİZ 28

  Hocam Merhaba, 2 yıllık evliyiz eşimin sprem testlerinde sorun çıktı bir de siz bakabilir misiniz?
  KONSANTRASYON 61MİLYON
  MOTİLİTE (PR+NP) %30
  PROGRESİF HAREKETLİLİK (+3)%9 (+4)%0
  TOTAL PROGRESİF SPREM SAYISI 15 MİLYON
  MORFOLOJİ
  NORMAL FORM %4
  BAŞ ANOMALİLERİ %32
  ORTA PARÇA ANOMALİLERİ %31
  KUYRUK ANOMALİLERİ %26
  SİTOPLAZMİK ARTIK %7

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 61 milyon olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 9 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı iyi ve hareket düşük demektir. Ayrıca morfoloji yüzde 4 olması gerekirken 4 çıkmış. Yani normal. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 83. Ela

  Merhaba Hocam
  BAZAL DEĞERLENDİRME Referans Değerler (WHO)
  VOLÜM : 4,5 ml
  VİSKOZİTE : anormal
  LİKEFAKSİYON SÜRESİ : 30
  KONSANTRASYON : 6 milyon/ml
  TOTAL SPERM SAYISI : 27 milyon
  MOTİLİTE : 45
  PROGRESSİF MOTİLİTE(+4) : 12
  YAVAŞ PROGRESSİF MOTİLİTE (+4 / +3): 22
  NON PROGRESSİF MOTİLİTE (+2) : 11 > %25
  İMMOTİL (+1) : 55
  TPMSS : 3,2
  LÖKOSİT : 0,1 milyon/ml
  MORFOLOJİ %4

  Hocam bu değerlerle normal yolla gebelik mümkün mü, ne yapmamız gerek?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 6 milyon olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 34 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı düşük ve hareket iyi demektir. Ayrıca morfoloji yüzde 4 yani normal çıkmış. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 84. Hafız

  Merhaba hocam ben size Azerbaycan yaziyorum.
  Bende hacm 2ml
  1 ml sperm sayisi 10 milyon
  Hepsinde 20 milyon
  Aktiv hizli O
  Zayif duz 20
  Yerinde Aktiv 30
  Haraketsiz 50
  Diger degerler normal. Bub sekilde hamile kalinirmi? Cevaplarsaniz cok sevinirim. Vallah 1 ci test idi. Simdi ikinciye hazirlaniyorum. Siz su oranlarla cevaplarsaniz sevinirim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Değerler düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 85. Yiğit

  Hocam merhaba. 4 sene önce sperm sayısı 18milyondu ve diğer sonuçlarda sıkıntı görülmemişti. Varikosel ameliyatı yapıldı ameliyattan 2 sene sonra sperm sayısı 5 milyona düştü. 1 senedir evliyiz çocuğumuz olmuyor eşim 1 sene önce düşük yaptı.
  Bugün yaptırdığım test sonuçları da şu şekilde. Sorun ne olabilir bilgi verir misiniz?
  Miktar 2.0cc
  Toplam sperm sayısı 2 milyon
  Sperm konsantrasyonu -15 milyon
  TOPLAM MOTİTİDE(A+B) -%40
  Progresif motitide (A) -%30
  Sperm morfolojisi -%14
  * Direkt bakı, nadir sperm hücreleri, 7,8 spermiyogenez hücresi ve 8-10 lökosit görüldü.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm çok düşük görünüyor. Mutlaka tekrar etmek lazım. Yine böyle çıkarsa ultrasonla varikoselde tekrarlama var mı onu kontrol etmek uygun olur. Eğer yoksa ilaç tedavisi faydalı olabilir. Yine çözüm olmazsa bu durumda tüp bebek tedavisi gerekir.

 86. Hüseyin

  Merh hocam ph:7.5
  Vizkozite düşük
  Sperm sayısı ml 800 bin toplam 2000.000
  Hareketsiz %90
  Hareketli %10
  İleri hareketli %0
  Yavaş hareketli %5
  Yerinde hareketli %5

  Bu kısırlık mıdır tedavi edilir mi hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Çok düşük görünüyor. Tedavi edilebilir. Düzelme olmazsa tüp bebek tedavisi gerekir. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 87. Abdullah

  Merhaba iyi akşamlar
  Bir yıldır evliyim bugün spermiogram testini yaptım.
  Miktar 2 CC
  İleri hızlı %0
  İleri yavaş %100
  Yerinde hareket %0
  Hareketsiz %0
  Spermiogram 1 milyon çıktı hocam
  Devlet Hastanesi’nde ki doktor bize aşılama tedavisi yapın dedi. Sizce çok zor bir süreç mi hocam? Eşimin hormon ve yumurtalıkların da bir sorun yok. Tesekkur ederim.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 88. Burak

  Vikosite : normal
  Ph : 8
  Sperm konsantrasyonu : 70.5 milyon
  Toplam hareketlilik : 22
  İleri hareketlilik :16
  Yerinde hareketli:6
  Hareketsizlik:78
  Morfoloji: 4
  Toplam sperm : 211.5 milyon
  Toplam hareketli sperm : 46.8
  Toplam ileri hareketli sperm: 33
  Fonksiyonel sperm :1.1
  Morfolojisi normal : 8.5
  Valsalva öncesi 2.3 mm valvalsa sonrası 2.6 mm varikosel izlenmiş ve reflü gosteren venöz oluşum saptanmamıştır
  Doğal yolla gebelik mümkün mü hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Hareket düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 89. Okan

  Hocam evli değilim varikosel varmı diye gittim renkli doppler ultrasonda varikosel yok dedi doktor .Dr. Henry optired bitkisel karışım verdi.
  Cokmu kötü evlensem çocuk sahibi olabilir miyim. 29 yaşındayım .
  Volum heycandan dolayı farklı çıkıyor evde kendim ölçtüm zaman 5ml şurup kaşığı fazlasıyla doluyor.
  Volum: 2 ml
  Konttrasyon:13 milyon
  Toplam sperm :26 milyon
  Motilite:%72
  A+B progresif motilite:%67
  Non progresif motilite:%5
  İmmotil: ,%28
  Total progresif motil sperm sayısı:17.42
  Morfoloji Total amorf :%64
  Morfoloji normal amorf :%0
  Morfoloji şiddetli amorf:%64
  Morfoloji roud head:%6
  Morfoloji pin head:%4
  Morfoloji büyük baş:%0
  Morfoloji küçük baş:%8
  Stoplazmik dreplet:%2
  Serbest baş :%4
  Boyun ve orta kısım anomalileri %6
  Kuyruk anomalileri %6

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 90. Kerem

  Hocam merhabalar sperm testi yapılırken perhizin uygun olmaması sonucun hatalı çakmasına neden olur mu 8 gün ile test yapıldı bu durumda hareketliliğin sayının az olması normal midir nelere dikkat etmek gerekir teşekkürler

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Hareket bu durumda düşük çıkabilir. Bu durumda 3-4 gün perhizle tekrar tahlili yapılmasında fayda var.

 91. SDT

  İyi günler hocam abim bir süredir tedavi oluyor yaptırdığı son test sonuçlarının tamamını yolladım. Daha önce sperm sayısı düşüktü sayı artışı sağlandı ama diğer değerler yetersiz sanırım. varikosel yok yaş 33

  Meni miktarı / hacmi / volümü :
  Likefaksiyon süresi: 25 dk
  Sperm konsantrasyonu: 55 (xmilyon/ml)
  Toplam sperm sayısı: 165 (xmilyon)
  İleri hareketli sperm oranı: +4 İleri doğru hızlı hareketli %0
  Yerinde hareketli sperm oranı : %18
  Hareketsiz sperm : +1 Hareketsiz %52
  Normal morfoloji %2

  Abstinans süresi:3
  Renk, görünüş:OPAK
  Aglutinasyon:%5
  Vizkozite:Normal
  pH:7,5
  Volum:3
  Total Motalite : 48

  Sperm Morfoloji Değerlendirmesi ≥4(KRUGER Strikt Kriterleri)

  Normal sperm morfolojisi %2
  Baş anomolisi % 41
  Boyun anomalisi % 19
  Kuyruk anomolisi %14
  Serbest baş %5
  Sitoplazmikdroplet % 10
  Diğer (pinhead, immatür form % 9

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   İleri hareket değerinizi net olarak anlayamadım ama morfoloji düşük ve sayı iyi görünüyor. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

   1. SDT

    Merhabalar hocam varikosel yok. Yerinde hareketli %18 doğrusal hareketli 30 toplam 48. Şunu merak ediyoruz hocam bu test sonuçlarıyla gebelik şansı çok mu düşük? Bir oran verilebilir mi?

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Normal ileri hareketli 32 olması gerekiyor. Sizde 30 çıkmış. Ciddi problem değil.

 92. Burakkk

  Vikosite : normal
  Ph : 8
  Sperm konsantrasyonu : 70.5 milyon
  Toplam hareketlilik : 22
  İleri hareketlilik :16
  Yerinde hareketli:6
  Hareketsizlik:78
  Morfoloji: 4
  Toplam sperm : 211.5 milyon
  Toplam hareketli sperm : 46.8
  Toplam ileri hareketli sperm: 33
  Fonksiyonel sperm :1.1
  Morfolojisi normal : 8.5

  Valsalva öncesi 2.3 mm valvalsa sonrası 2.6 mm varikosel izlenmiş ve reflü gosteren venöz oluşum saptanmamıştır
  Doğal yolla gebelik mümkün mü hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Doğal yol için hareket biraz düşük görünüyor. Sadece tek bir sperm tahlili mi var acaba?

   1. Burakkk

    En son yapılan tahlili attım hocam supralife vitamini verdi üç ay sonra tekrar tahlil istedi düzelme olur mu peki hareketlilikte

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Başka bir hekim arkadaşım tarafından yapılan tedavi ile ilgili yorum yapmam etik olmaz. En doğru bilgiyi kendisinden alabilirsiniz.

     1. Burakkk

      Yanınıza gelmeyi düşünüyoruz hocam başka ilden geleceğiz ilaçlar bittikten sonra mi gelelim o yüzden

     2. Op.Dr. Murat Mermerkaya

      İlaçlar bittikten sonra gelebilirsiniz

 93. Ahmet Ercan

  Merhaba Hocam
  10 yıllık evliyim. Sperm azlığı teşhisi koyuldu. Varikosel yok, sebebi belirlenemeyen sperm azlığı denildi. Son tahlilimde ise santrifüjleme sonrası 1 ileri hareketli bir yerinde hareketli izlendi.
  2 aşılama 1 tanesinde kimyasal gebelik ve 1 tüp bebek denemesi soncunda gebelik oluşmadı. Hocam önerileriniz ne yönde olur? Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bu şekilde olan hastalarda ilaç tedavisi ile üç hastanın birinde düzelme oluyor. Eğer düzelme olmazsa tekrar tüp bebek tedavisi gerekir.

 94. Mert

  Hocam eşimin spermiogram testi
  Miktar 2
  Viskosite Normal
  PH 8
  Likefaksiyon 30
  İleri hizli hareketli 15
  İleri yavas hareketli 25
  Yerinde hareketli 25
  Hareketsiz 35
  Normal 65
  Anormal 35
  Sayi 35
  Total sayi 70
  Mikroskopi 4-5 WBC , 2-3 GERM HÜCRESİ GÖRÜLDÜ

  Hocam eşimde varikosel bulunmamaktadir sizce sorunu nedir sonuca göre yardimci olurmusunuz lütfen

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde  35 milyon olarak çıkmış.  Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  40  olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu durumda doğal yolla gebelik için bir yıl kadar beklemek,olmuyorsa aşılama yapmak uygun olur.

 95. Tuğçe

  Hocam Merhaba,
  Ben 28 eşim 32 yaşında yaklaşık 2 yıldır çocuk sahibi olmak istiyoruz olamadık artık tedavi gerekiyor mu diye bir yola girdik. Düzenli adet görüyorum adetin 3. günü yapılan testlerde,
  Tsh 2.85
  Fsh 6.16
  Lh 7.93
  E2 29.41
  Eşimin sperm test sonucu,
  Miktar 5 ml
  Çözünme Süresi 15dk
  Viskozite Normal
  Ph 8.4
  Görünüm Gri Opak
  Lökosit 1,000,000
  * Santirifuj sonrası yapılan mikroskobik incelemede her alanda nadir canlı ve cansız

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı çok düşük çıkmış. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 96. Hasan

  Miktar 2.0
  Toplam sperm sayısı 8.6
  Sperm sayısı 4.3
  Hareketlilik. PR+NP YÜZDE 20
  Hareketlilik. PR+NP Sayısı 0.9
  İleri hareketli pr yüzdesi 20
  Hareketsiz ım yüzde 80
  Ortalama hız. 4.3
  Haraketsiz ım sayısı 3.4
  Toplam hareketsiz sperm sayısı 6.8
  Normal morfoloji form 47.1
  Varikosel 2.9
  Normal yolla çocuk için ne kadar şansım var hocam
  Varikosel ameliyatının etkisi olur mu

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Değerler çok düşük görünüyor. Varikosel ameliyatının faydası olabilir ama muayene etmeden ent bir yorum yapamıyorum.

 97. Hasan

  Hocam merhaba 2.8 varikosel var ameliyat olsam sperm sayım artarmı

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Varikoselde reflü saptanmış mı acaba?

 98. Enver

  Hocam merhaba sperm sayısı 46.500.000 toplam sperm 99.000.000 progresif yüzde 5 non progresif yüzde 35 hareketsiz yüzde 60 normal morfoloji yüzde 55 yorum alabilir miyim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Hareket düşük. Sperm düşüklüğü ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 99. Mehmet

  Hocam meraba bu degerlere göre çocuk sahıbı olabimirmiyim öneri ve görüşünüz nedir teşekkür ediyorum şimdiden cinsel perhiz süresı 3 likifikasyon normal görünüm normal hacim 3,0>=1,5 viskozite normal ph 8,0=7,2 lokosit kons <1m/ml<1 hareketli sperm 5,0# hareketsiz sperm 12,0# toplam sperm 17,0# hareketli sperm ejek. 1,0m hareketsiz sperm ejk 2,4m toplam sperm 3,4

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 100. Sema

  Merhaba hocam
  Likefaksiyon : 30 dk
  Viskozite : normal birim
  Sperm morfolojisi : 4 birim
  PH : 8.0 birim
  a ileri hızlı hareket 22 birim
  Vitalite canlılık : 59 birim
  Renk : gri opak
  Lökosit sayısı : 0.2 / ml
  Spermatozoid konsantrasyon : 14.72 milyon /ml
  Total sperm sayısı : 35.32 milyon
  Mikroskopi : nadir lökosit görüldü
  Molilite a + b : 29 birim
  b yavaş yerinde hareket : 7 birim
  Ejekülat miktarı 2.4 ml

  Eşimin test sonuçları bu şekilde. Doktorumuz hareketlilik ve sayıda sıkıntı var dedi vitamin ve ilaç takviyesi verdi 3 ay kullanılması gerekiyormuş. İlaç tedavisiyle sayı ve hareketlilik düzelir mi hocam yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 14,7 milyon olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 29 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı iyi ve hareket düşük demektir. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 101. gül

  Merhabalar hocam;
  2. çocuk istiyorduk son 1 senedir aralıklı deniyoruz, eşim sperm testi yaptırdı.
  Sonuçlar aşağıdaki gibi.

  Perhiz:5 gün
  Miktar 3.2 Milyon
  Ph 8.6
  Sıvılaşma süresi 60

  İleri hareketlilik :60
  Yerinde hareketlilik:20
  Hareketsiz:20

  1 cc’de 310 milyon
  Tüm Eja.. 992 milyon

  Kruger***
  Normal yapıda %0
  Baş anomalisi %96
  Orta Anomalisi %2
  Kuyruk Anomalisi %2
  Mikroskopik i nceleme: 8-10 Lökosit / 2-3 Eritrosit

  Yorumlarmısınız, çok teşekkürler.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sayı ve hareket iyi ama morfoloji düşük çıkmış.
   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu şekilde sperm düşüklüğü olan ve tedavi ile spermi düzelip bebek sahibi olan hastalarımızın yorumlarını https://www.doktortakvimi.com/murat-mermerkaya/uroloji/gaziantep sayfasından okuyabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 102. Murat

  Merhablar hocam toplam sperm konstrasyonu 266 milyon toplam sperm 38 milyon morfoloi yüzde 15 hareketli yüzde 30 harketsiz yüzde 70 ileri hızlı hareket yüzde 5 ileri yavaş hareket yüzde 15 yerinde hareket yüzde 10 doktor ileri hızlı hareket sıkıntılı dedi ve proxxeed plus önerdi.Siz bana ne önerirsiniz hocam başka testler yapmam gereklimi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

 103. Emre

  Hocam Merhaba . Yaş 27.. Sol Grade 1 Varikosel Çıktı. 2.22mm capinda, Reflu veya volum izlenmedi. Ameliyat gerek duyulmadi ilac tedavisi uygulanmaya baslandi. 4.5 Senedir evliyim, Durumum düzelir mi ? Tüp bebek gibi duruyor dediler 🙁 SONUÇ

  Miktar = 6.5 Ml.
  Ph = 7,5
  Görünüm = Gri-Opak
  Viskosite = Normal
  Aglünitasyon = Yok
  Agregasyon = Yok
  Sperm Konsantrasyonu = 5,72 milyon /ml
  Toplam Hareket (PR + NP) = 41 %
  İleri Hareketi (PR) = 29 %
  Yerinde ve Yavaş Hareketli (NP) = 12 %
  Hareketsiz (IM) = 59 %
  Hareketli Sperm Kons. = 2,35 milyon /ml
  İleri Har. Spem Kons.= 1,66 milyon /ml
  Toplam Sperm Sayısı =37,18 milyon
  Toplam Hareketili Sperm Sayısı = 15,24 milyon
  Toplam lleri Har. Sperm Sayısı = 10,78 Milyon
  Yuvarlak Hücre = 0,8
  Lökosit = <1,0

 104. Huseyin

  Mrhabalar hocam degerlendirirseniz sevinirim
  Perhiz 3 gun
  pH 7.7
  Likefikasyon 15 dk
  Viskosite normal
  Gorunum gri-opak
  1 saatte toplam hareketli %55
  1 saatte ileri hareketli % 50
  Toplam sperm sayisi 32.9 milyon
  Sperm yogunlugu 11.0 milyon
  Normal morfolojili %4
  Yuvarlak hucre 1.0 milyon
  Lökosit 1.0 milyon

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 11 milyon olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 50 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı düşük ve hareket iyi demektir.Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 105. Ayşe

  Eşimin 1 sene önce test değerleri konsantrasyon 50.toplam sperm 175.motilite 60.progressif motilite 27.ileri hızlı hareket 0.ileri yavaş hareket 27.yerinde hareket 33 normal morfolojik %5. Dün yapılan testtede kons 50.toplam sperm 50.motilite 42.progressif motilite 0.ileri hızlı 0. İleri Yavaş 19.yerinde 23.normal morfolojik 1. Bendede çikolata kıstı var 3cm solda. Değerler ile nasıl bir yol izlenmeli hocam. İyi çalışmalar

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   1 yıl önceki sperm değerleri ile yorum yapmak sağlıklı olmaz. Yeni test yaptırın, ona göre konuşalım.

   1. Ayşe

    kons 25.toplam sperm 50.motilite 42.progressif motilite 0.ileri hızlı 0. İleri Yavaş 19.yerinde 23.normal morfolojik 1. Bendede çikolata kıstı var 3cm solda.bu Değerler ile nasıl bir yol izlenmeli hocam. İyi çalışmalar

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sperm hareketi düşük görünüyor. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 106. Fggujg

  Merhaba hocam eşimin siperm sayisı sıfır cikiyor 13 yillık evliyiz ve 8 yasinda birtane oglumuz var esim 9 yil once purogon ve pirenlil kullandi bunun icin farkli bir ilac varmi

 107. Burhan

  Hocam iyi günler
  Sperm sayısı 8 milyon
  Ve % 4 olması gereken değer % 1 imiş. Alkol ve sigara kullanmam , 39 yaşındayım , normal yollardan bir çocuğum var 10 yaşında.

  Bu eksiklikler neden olabilir , düzelir mi ?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm düşüklüğünün sebebi varikosel dediğimiz durum olabilir. Bu konuyla ilgili https://www.drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sigara, alkol, beslenme bozukluğu ve bazı ilaçlar da bu duruma sebep olabilir.

 108. Zeynep

  Hocam iyi günler
  Meni miktarı hacmi volum 3 ml
  Likefaksiyon süresi 30
  Lökosit 4-5
  Ph 7,5
  Sayı (mil/ml) 73
  (Mil/ejek) 219
  Hızlı ileri 18
  Yavaş ileri 38
  Yerinde hrk 11
  Hareketsizlik 33
  Morfoloji normal form 15
  Patolojik form 85

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Değerler iyi görünüyor

 109. kenan

  Öncelikle cevaplarınız için çok ama çok teşekkür ederim saygıdeğer hocam.
  Bir insan olarak geri dönüşünüz , yazınız beni cok mutlu etti allah razı olsun.
  Ve Cevabında yazdıgınız sayılar içinde cok menmun kaldım sayın hocam.

  Sizlerden son ricam ;
  ”Sperm morfolojisi (WHO );
  Normal yapı (WHO) : %20

  Ve+ ilave olarak ( Kruger-strict criteria ) sperm morfolojisi;

  normal yapı ( Kruger-strict) :%8”

  bu durumun anlamı nedir, yorumlaması nedir iyimidir ? En cok kafamı karıstıran ve düşündüren morfoloji oldu hocam

  İyi çalışmalar dilerim. Şimdiden iyi bayramlar

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Kruger morfolojisi bugün için daha geçerli bir değerlendirme. Burada yüzde 4 çıkması yeterli. Sizde 8 çıkmış. Endişe etmeyin.

 110. Kenan

  Merhabalar Hocam
  Sizlere küçük bir sorum olacaktı,
  2016 da koyulmuş olan bir tanım var varikosel grede 2 o zamanda 2 idi , 12.07.2021 tarihinde de aynı..
  Semen testi için hastaneye gittim

  Volume: 3 ml
  Viskozite : Normal
  Ph:8
  1 ml de sayı : 34 milyon
  Total sayı :102 milyon
  Total motil sperm sayısı : 66.3 milyon
  Sıvılaşma süresi :30 dk
  Sıvılaşma sonu hareket : %65
  1 saat sonra ise :60
  Toplam motitide (a+b) :% 65
  Hızlı + yavaş ileri hareket oranı : % 40
  Sadece hızlı ileri hareket oranı : %15
  Yerinde hareket oranı :25
  Hareketsiz : 35
  Sperm morfolojisi (WHO );
  Normal yapı (WHO) : %20

  Ve+ ilave olarak ( Kruger-strict criteria ) sperm morfolojisi;

  normal yapı ( Kruger-strict) :%8

  Soruma gelicek olursak, ağrı sızı yok bacağımda kasığımda ayda hafta bir anca olur gecer , bu sonuçlara göre ise illa ameliyat şart mı hocam gözünüzde? Yada değerler iyi ise çocuk durumuna göre mi olunmalı ?

  İyi çalışmalar dilerim Hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde  34 milyon olarak çıkmış.  Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  40  olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Bu nedenle bugün için ameliyat şart değil. Ancak 6 ayda bir sperm tahlili ile kontrol edilmesi uygun olur diye düşünüyorum.

 111. Sena

  Merhaba hocam. Eşimin sperm sayısı hareketi oldukça düşük çıktı. Tek çözüm tüp bebek mi? Yoksa başka tedavi yolları var mıdır

  Volum: 3,5 ml
  Süre: 25 dk
  Sperm sayısı: 3 milyon/ml
  Top sperm sayısı: 10,5 milyon
  Total motilite: %4
  Yavaş i. Hareketli: %2
  Yerinde hareketli: %2
  Hareketsiz: %96
  Normal morfoloji: %1
  TPMSS: 0,21 milyon

  tanı olarak OAT yazmışlar

  Hazırlık sonrası değerler;
  Hazırlık işlemi: swimup
  Volum: 1
  Sperm sayısı: 1 milyon/ml
  Top sperm sayısı: 1 milyon
  Total motilite: %15
  Yavaş i. Hareketli: %7
  Yerinde hareketli: %8
  Hareketsiz: %85
  TPMSS: 0,07 milyon

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bu durumda olan hastaların üçte birinde tedavi ile spermde düzelme olabilmektedir.

 112. Ahmet KABAKCI

  Hocam merhabalar kolay gelsin. Cinsel perhiz 4 gün sonuçlarımı bugün aldım. 4 Aydır çocuk yapmak için uğraşıyoruz. Değerlerim normal mi? Bu değerlerle doğal yolla gebelik oluşur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum hocam.

  1-Görünüm Renk SARI
  2-Hacim 3ml
  3-Sayı 40milyon/ml
  4-Viskozite NORMAL
  5-pH 8
  6-Likefaksiyon(Sıvılaşma) VAR
  7-Agregasyon(Kümeleşme) YOK
  8-Aglütinasyon YOK
  9-Morfoloji(Kruger Strict) .
  10-Normal Form 1 %
  11-Baş anomalisi . %
  11-A-Makrosefali 14 %
  11-B-Mikrosefali 22 %
  11-C-Dublikasyon 0 %
  11-D-Pinhead 20 %
  11-E-Pyriporm 18 %
  11-F-Vakuol 0 %
  11-G-Serbest Baş 10 %
  12-Boyun anomalisi 11%
  13-Kuyruk anomalisi . %
  13-A-Çift Kuyruk 0 %
  13-B-Kıvrılmış Kuyruk 2 %
  13-C-Kısa Kuyruk 2 %
  14-Sitoplazmik Droplet 0 %
  16-Mikroskopi .
  17-Hareket .
  17-a.ileri hareket hızlı(+4) 3 %
  17-b ileri hareketli yavaş(+3) 24 %
  17-C-Yerinde Hareket (+2) 19 %
  17-D.Hareketsiz (+1) 54 %
  18-Lökosit BOL milyon/ml
  20-Döküntü VAR milyon/ml

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm hareketi ve morfolojisi düşük görünüyor. Ultrason yapıldı mı acaba?

 113. fatma

  Hocam merhaba
  Sonucumuz
  Meni miktarı / hacmi / volümü : 2,5 ml
  Likefaksiyon süresi : < 30 dk
  Sayı : 600.000 / ml
  İleri hareketli sperm oranı : hızlı ileri hareket %10 + yavaş ileri hareket %30
  Yerinde hareketli sperm oranı : %10
  Hareketsiz sperm : %50
  Normal morfoloji : %0

  Bu değerlerle sanırım doğal yolla gebelik zor fakat aşılama veya tüp bebekle olma ihtimali nedir acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Aşılama için düşük ama tüp bebek yapılabilir.

 114. Ümmühan

  Volüm (ml) :3
  Görünüm : HOMOJEN SARI OPAK
  Viskozite: Normal
  Likefaksiyon süresi :10 dk
  PH : 7.2
  Yuvarlak hücre (milyon/ml) : <1
  Lökosit (milyon/ml) : <1
  Bakteri : –
  Aglütinasyon : Normal
  Sayı (milyon/ml) :2
  Sayı (milyon/ejakulat ) : 6
  Hareketlilik (toplam %) : 50
  Hareketlilik (ileri % ) : 50
  Şekil ( normal % ) : 1

  Hocam sizce çocuğumuz olurmu 9 aylık evliyiz

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Değerler düşük görünüyor. Testi mutlaka tekrar etmek lazım. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak gerekir. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 115. Fatma

  Hocam merhaba,
  Eşimin sonuçları şu şekilde
  Abstinans süresi: 4 gün
  Hacim:2,5 ml
  Likefaksiyon: < 30 dk
  pH: 7,5
  Vizkozite: Normal
  Sayı : 600.000/ml
  Hareketlilik %50

  Hızlı ileri hareket a) %10
  Yavaş ileri hareket b) %30
  Yerinde hareketli c) %10
  Hareketsiz d) %50

  Normal oranı: %0
  Aglütünasyon: negatif
  Yuvarlak hücre : < 1 milyon/ ml

  Yıkama sonrası
  Hacim : 1 ml
  Sayı : 300.000/ml
  Hareketlilik : %85

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 600 bin olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 40 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı düşük ve hareket iyi demektir. Ayrıca morfoloji yüzde 4 olması gerekirken 0 çıkmış. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 116. Lale

  Merhaba hocam eşimin sonuçları aşağıdaki gibidir. Morfolojik incelemesi yapılamamış. Hem sperm sayısı hem de hareketlilikleri çok düşük. Eşimin kilosu da çok yüksek (150 kg) acaba kilo vermesi durumunda sonuçlarımıza olumlu yönde etki eder mi? Tedavi şansı var mı? Bu şartlarda hamile kalmam mümkün mü? Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Tavsiyeleriniz bizim için çok kıymetli. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Miktar (mL) : 1.9
  pH : 7.5
  Likefikasyon Süresi (37 °C) : 15 dakika = % 4
  Yuvarlak Hücre (Milyon/mL) : <1.0
  Lökosit (Milyon/mL) : <1.0

  Yorum (**) SPERM YOĞUNLUGUNUN ÇOK DÜŞÜK OLMASI NEDENİYLE KRUGER SPERM MORFOLOJİ TESTİ
  ÇALISILAMAMIŞTIR

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Burada sperm sayı ve hareketi ile ilgili hiçbir değer göremediğim için yorum yapamıyorum maalesef.

 117. Hasret

  Hocam merhaba 3 senelik evliyiz 2 sene önce semen analizi yaptırdık 0 çıktı bütün değerler bu sene başka hastanede tekrar yaptırdık değerler bu şekilde
  Total motilite 18
  Yerinde hareketli %11
  İleri hareketli %7
  Hareketsiz %82
  Sperm konsantrasyonu 8,6
  Morfoloji kısmı boş yazılmamış sanırım 0
  Bu değerlere göre normal gebelik olur mu yoksa aşılama ya da tüp bebek önerir misiniz
  Usg normal genetik analizi falan normal yardımcı olursanız sevinirim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 8 milyon olarak çıkmış.  Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  7  olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı ve hareket düşük demektir. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 118. Ali

  Merhaba hocam,küçükken testis amaliyatı olmuşum ve testislerim küçük. Sperm testi verdim ve ilk 9 milyon çıktı ikinci verdiğimde ise şu şekilde
  VOLUM. =1.0 ML >1.5 ML
  LİKEFAKSİYON =15 dakika 15-60 dk
  VİSKOZİTE =NORMAL NORMAL
  AGGLÜTİNASYON=YOK YOK
  ABSTİNENSÜRESİ=3 GÜN 3-7 GÜN
  TMSS =3.000.000 >5×10.6
  SPERM SAYISI. =5.000.000ML. >15×10.6/ml
  İleri hareketli(A+B) =%60. A+B %32
  Yerinde hareketli (C)=%20. A+B+C %40
  Hareketsiz (D). =%20.
  YUVARLAK HÜCRE= 1.000.000ML. <1×10.6/ml
  Hocam sonuç böle bu şekilde benim ne gibi bir yol izlmemem lazım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 5 milyon olarak çıkmış.  Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 60   olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı düşük ve hareket iyi demektir. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 119. Emirhan

  Volüm:2.5 ml
  Ph:7.4
  Likefaksiyon süresi: 30 dk
  Sperm konsantrasyonu:23 milyon/ ml
  Toplam sperm sayısı:59 milyon
  İleri hareketli sperm oranı:%28
  İleri hareketli sperm sayısı:16 milyon
  Toplam hareketlilik :%36
  Hareketli sperm sayısı: 21 milyon
  Morfoloji Normal Form:%14.4

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 23 milyon olarak çıkmış.  Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  28  olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı iyi ve hareket düşük demektir. Ayrıca morfoloji yüzde 4 olması gerekirken 14 çıkmış. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 120. Mehmet

  Hocam kemoterapi ve radyoterapi gecmisi olan , troidi de bu sebepten alinmis bir hastayim , tum batin radyoterapi aldigim icin sperm sayimin dusuk olacagini soylemislerdi ,sonucumda

  5-6 Preperat ayrı ayrı tarandı. Bazı sahal
  arda 1-2 hareketsiz veya
  yava ş ileri hareketli sperm hücreleri görüldü.

  Yaziyor , sanirim tek ihtimal mikrotese mikrotese ile ihtimal nedir ? Mikrotese icin olumsuz cok sey okuyorum oneriyormusunuz?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Mehmet bey bu değerlerle doğal yolla gebelik oluşması ya da aşılama mümkün değil maalesef. Bu durumda iki seçenek var. İlaç tedavisi ile spermi artırmaya çalışmak ya da mikroTESE.

 121. Serkan

  Görünüm: Kirli Beyaz
  Likefaksiyon : 20
  Miktarı: 5 Ml
  Koku: Özel
  Aglütinasyon : +
  Direkt bakı : –
  Motilite Hareketli % : 70
  Motilite Azalmış Hareketli %: 5
  Motilite Hareketsiz %: 25
  Sperm Sayısı ( /ml ) : 10.000.000/ ML
  3 günlük cinsel perhize uygun olarak numune verildiği kabul edilerek sonuç verilmiştir
  DEĞERLENDİRİRİTMİSİN RİCA ETSEM. HOCAM

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde  10 milyon olarak çıkmış.  Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  70  olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı düşük ve hareket iyi demektir. Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 122. Buket

  Merhaba hocam 2 bucuk yillk evliyiz cocugum.olmamasi durumunda doktora gittik.sperm testlerimiz dusuk cikti adet sayisi kadar 3 4 adet gozlemlendi muayne sonrasi varikosel teshisi konuldu ameliyat dendi 3 ay oldu yine test yaptirdik 2 milyon olmus sayisi ileri hareketlilik iste 33.3 iken 50 ye cikmis yine israrla bize tup bebek oneriliyo doktorumzu 6 da duzelme goruruz dedi 3.ayda gormeye basladik sayi artmaz mi sizce normal.yolla gebelik olusabilir mi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bence varikosel ameliyatından sonra altı ay dolunca sperm tahlili yapıp ona göre hareket etmek daha uygun olur.

 123. Zeliha

  Merhaba hocam, eşimle bebek istiyoruz bunun için gerekli kontrollerimizi yaptıralım demiştik, bende polikistik over vardı ama rezervlerimin iyi olduğunu söyledi kadın doğum doktorum, eşimin de spermiogram yaptırmasını söyledi fakat işler istediğimiz gibi sonuçlanmadı eşimin sonucuna göre sprem yok yani kısırmış..bütün değerleri 0 çıktı, 15 gün sonra tekrar yapalım ve de ultrasona bakalım dedi ama tüp bebekten başka çare yok dedi özetle.. 36 yaşındayız, şansımız ne kadar bilmiyorum danışmak istedik size de..
  Herkese sağlıklı günler dilerim.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bahsettiğiniz durum azospermidir. https://drmuratmermerkaya.com/azospermi/ sayfasında detaylı bilgi verdim. Bu durumda olan hastaların yarısından fazlası çocuk sahibi olabilir. Öncelikle sebebini bulmak ve uygun tedaviyi vermek gerekir. Saygılarımla.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Varikosel için bakıldı mı acaba hiç?

 124. Ruken

  Hocam ben 1 yıldır evliyim eşimin spermi 13 milyon varikosel hastalığı var nurmal yollarda 13 milyon spermle hamile kalınabilirmi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Hareket değeri iyiyse olabilir. Saygılarımla

   1. İbrahim

    Meraba hocam benim testim 55mil sperm ileri 5 yavas 25 yrlerinde35 hareketsiz 65

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sayı iyi ama hareket biraz düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

     Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
     Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

     https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

     Saygılarımla,
     Op.Dr.Murat Mermerkaya
     Üroloji uzmanı
     Tel: 05459261632
     https://www.drmuratmermerkaya.com
     instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 125. Afra Asil

  Hocam merhaba sperm tahlilimizi yorumlar mısınız ? Toplam sayı 200 milyon , ileri hareket %52 , morfoloji 4 , viskotize +3 , likefaksiyon 60 dk , sperm rengi sarımtırak , lökosit <1 , miktar 3.6 ml

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm değerleri gayet iyi görünüyor

 126. Merve

  Hocam esimin tahliline yorum yaparmisiniz
  Görünüm normal
  Hacim 4 ml
  Ph 9
  Lokosit >=1
  Wbc konst. <1
  Sperm konst. 27.0
  Toplam hareket 8
  Ileri hareket 2
  Yerinde hareket 6
  Hareketsiz 92
  Morfoloji normal 2
  Toplam sperm sayisi 108.0
  Birbkac doktorla görüştük bir kısmı tibben sorun yok cocugunuz olur dedi bir kismi hareketsiz sperm diyor

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm hareketi düşük görünüyor.

 127. Dilek

  Mrb biz 4 yillik evliyiz esim 7 ay once hareketsizlikten dolayi ameliyat oldu ama hala gebelik yok sperm sayisi 47 milyon ileri hareketlilik yüzde 9 en son yaptığımız teste gore boyle .bu sekilde dogal yolla hamile kalmam mumkun mu yoksa asilama yada tup bebek mi gerekli simdiden tsk ederim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Yüzde 9 düşük bir değer. Öncelikle ilaç ve iğne tedavisi kullanıp, fayda etmezse aşılama veya tüp bebek denemesi yapılabilir diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 128. Ayse

  Merhaba! 1 senedir cocuk istiyoruz fakat olmuyor doktorum bende bir sıkıntı olmadıgını eşimin spermlerinin hareketsiz oldugunu söyledi eşim 55 yasında sıvılaşma süresi 60 sperm sayısı 20.9 total sperö sayısı 6.27 vitalite canlı %62 total hareketlilik %14 ileri hareketlilik %2 yerinde hareketlilik %12 hareketsiz % 86 doktorumuz tüp bebege basvurmamızı söyledi sizce bir ilaç varmı normal degerlere getiren yoksa tüp bebege mi basvurmalıyız.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.
   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz
   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 129. Mucahit

  Sperm sayısı 270 milyon Total moralite 35 Prog.motalite sıfır Non progrof 35 morfoljiyuzde 3 kan değerleri ise TSH 6.0861 FSH 3.7 prolaktin 8.81 LH 2.29 testesteron 4.86 Serbest T4 1.06

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının toplamda 39 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 270 milyon olarak çıkmış.  Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri  0  olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı iyi ve hareket düşük demektir.
   Ayrıca morfoloji yüzde 4 olması gerekirken 3 çıkmış.
   Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.
   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz
   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 130. Osman

  Hacım 1.5
  Toplam sperm sayısı 123,6 milyon
  Toplam hareketli sperm sayısı 48,9
  Toplam ileri hareket sperm sayısı 34,3
  Sperm konsantrasyonu 82,4
  Kruger testi 6,0
  Toplam hareketlilik %40
  Yerinde hareketlilik %12
  İleri hareket(pr) %28
  Ph 8
  Hocam sizce bu değerlerle gebelik şansı nedir?Rica etsem yorumlar mısınız?Saygılarımla…

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Hareket hafif düşük görünüyor ama gebeliğe çok engel olacağını düşünmüyorum. Saygılarımla.

 131. serap

  hocam merhaba,5 yıllık evliyiz 2 gebelik kaybım var biri normal diğeri tedaviyle.bende polikistik over var eşimdede hareket 0 morfoloji 0..eşimin tedavisine başlamadan önceki tahlili 4 gün perhiz kons 13 total sayı 39 milyon ileri hareket 0 yavaş doğrusal olamayan(%) 31, yerinde hareket 35, hareketsiz 34 ve morfoloji 0 eşim 3 ay hem iğne hemde takviye kullandı 3 ayın sonunda kons 4, total sayı 12 milyon ileri hareket 0 yavaş doğrusal olamayan(%) 50, yerinde hareket 25, hareketsiz 25 ve yine morfoloji 0 bunların her ikiside aynı hastanede yapıldı.3 ay tedavi üzerine + 1 aylık başka iğne tedavisi verdi onuda düzenli yaptı ve sonuç bu sefer başka hastanede verin dedilerdi verdik ve sonucu total sayı:9 kons: 3 ileri hız:0 yavaş:24 yerinde:15 ve morfoloji 0 hormon değerlerinde de bazıları yüksek çıkıyo prolaktin 45 çıkıyordu dostinex kullandı 20lere düştü benim sorum şu hocam size; bize tüp bebek gidin dediler ama ben eşimdeki bu sorun çözülmeden tüp gitmek istemiyorum.normal usg de sağ testis 10 cc sol testis 12cc ölçülmüş ve varikosel içinde doppler usg de sol 2.5 mm ve reflü akım saptanmıştır yazıyor bi çok dr gösterdik kimi ameliyat kimi değil dedi.ilaçlara cevap vermediği söylendi son olarak ne yapabiliriz yardımınıza ihtiyacımız var tşk ederim şimdiden.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Ameliyat bence de çok şart değil. Sperm bu şekilde ise tüp bebek tedavisi düşünebilirsiniz. 5 yıl uzun bir süre çünkü.

 132. Esra

  Hocam merhaba eşimin sperm değerleri
  1 cc de 16
  Total spermatoza 35.2
  İleri hareket 36
  Yerinde hareket 38
  Morfoloji 4
  Normal gebelik için uygun mudur?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Toplam sayı biraz düşük ama diğer değerler normal. Bu durumda testi tekrar etmekte fayda var diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 133. Aysun Gül

  1 cc de spermatozon 11.0
  Total spermatozon 46.2
  Hızlı ileri hareketli yüzde 55
  Yavaş ileri hareketli yüzde 45
  Yerinde hareketli yüzde 9
  Hareketsiz yüzde 36
  Hocam Bu değerler ile ilgili bana bir bilgi verebilir misiniz

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm hareketi iyi ama sayısı düşük görünüyor

 134. Özlem

  Mrb hocam eşimde 2.7 variköseli var ileri hız hareketliliği % 15 hareketsizliliği%53 toplam sperm konsantrsı 23.9 m 1 yıldır cocugumuz olmuyor ne ilaç kullandıysa olmadı ne yapmalıyız bilgi verebilirmisiniz

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Ameliyat için muayene etmeden yorum yapmam uygun olmaz diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 135. Kadriye

  Slm hocam 5 milyon sperm ve %60 a+B HIZ EŞİMİN spermogram sonucu böyle hamile kalabilme mümkün mü eşim tedavisi sonrası bu sonuca ulaştı

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Olmaz diyemem ama artarsa başarı şansı da artar. Saygılarımla. Op.Dr.Murat Mermerkaya.

 136. Burcu

  Hocam eşimin sperm testi şöyle
  Miktr:2.5
  Ph:8
  Sıvılaşma süresi:60 dk
  Sperm sayısı/mm3:41 milyon
  Total sperm sayısı:104 milyon
  Hareketlilik
  İleri hızlı hareketlilik
  1/2 saat:20
  1 saat:25
  2 saat:15

  İleri yavaş hareketlilik
  1/2 saat:30
  1 saat:30
  2 saat:20

  Hareketsiz
  1/2 saat:50
  1 saat:45
  2 saat:65

  Değerler nasıldır hocam şimdiden teşekkür ederim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 41 milyon olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 50 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir.

 137. Hkk

  İyi günler hocam sperm sayımda ciddi bir düşük var oligazsperm dediler toplam yani 1 milyon sperm mi var tüp bebek dediler sadece varikosel içinde renkli doppler çekilecem gözle görülür belirtisi yok galiba sizler yardımcı olabilir misiniz adanada yaşıyorum gerekiyorsa randevu alıp yanınıza gelecem yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Tabi ki yardımcı olurum. Ultrason yapılınca testler ile birlikte gelirseniz yardımcı olurum.

 138. Mert Uğuz

  Hocam merhaba
  Volume:3 ml
  Ph:7.5
  Toplam sperm sayısı: 90.000.000
  Motilite:%8
  Hızlı hareketli:%1
  Yavaş hareketli:%6
  Yerinde hareketli:%1
  Hareketsiz:%92
  MORFOLOJİ
  Normal:%0
  Baş anomalisi:%36
  Kuyruk anomalisi:%36
  Boyun anomalisi:%28
  Testim bu şekilde. Eşimde herhangi bir problem çıkmadı. Ne yapmamı önerirsiniz? Geçirmiş olduğum ameliyat, rahatsızlık vb. yok.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 30 milyon olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri 7 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı iyi ama hareket düşük demektir. Ayrıca morfoloji yüzde 4 olması gerekirken 0 çıkmış.
   Sperm sayısı,morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.
   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz
   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 139. Serdar

  Hocam selamlar spermiogram testi yaptırdım.
  İleri yavaş hareketli: %53
  Volum: 1.5 cc
  Yerinde hareketli : %21
  1 cc :19 milyon
  Tüm ejekülat 28.500 milyon
  İleri hızlı hareketi : %10
  Morfolojik değerlendirmede
  Normal : %2 çıkmış değerlendirebilir misiniz rica etsem şimdiden teşekür ediyorum.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Dünya Sağlık Örgütü 2010 kılavuzunda sperm sayısının bir mililitrede 15 milyon olması gerektiği yazıyor. Bu sayı sizde 19 milyon olarak çıkmış. Ayrıca hızlı ve yavaş ileri hareketin toplamda yüzde 32 olması gerekiyor. Sizde ileri hareket değeri toplam %63 olarak yazılmış. Bu durumda spermde sayı ve hareket normal demektir. Ancak morfoloji yüzde 4 olması gerekirken yüzde 2 çıkmış.
   Sperm morfolojisi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor.
   Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz
   Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.

 140. Emrah

  Hocam sperm testi sonuçlarını yorumlar mısınız?

  Miktar:2.3
  Ph:7.8 (Kalevi)
  Sıvılaşma: 35 dakika akışkan
  Görünüm: Normal
  Fruktoz:280
  Sayım:7.400.000
  Hareketlilik:35 Dakika
  Hızlı:0,0
  Orta:11,3
  Yavaş:2,5
  Hareketsiz:86,2
  Hareket Şekli:Hareketli şekillerin 98,2 orta hızda doğrusal hareketli
  Ortalama hareketli:23,1 mic/s
  Hareketlilik 120 dakika
  Hızlı:0,0
  Orta:6,4
  Yavaş:1,2
  Hareketsiz:92,4
  Hareket Şekli:Hareketli şekillerin 91,1 orta hızda doğrusal hareketli
  Ortalama hareketli:21,2 mic/s

  Mikroskobi: 1-2 Lökosit ve prostatik hücre görüldü

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı ve hareketi düşük görünüyor. Hızlı ve orta toplamda 32 olmalı. Sizde 11,3 çıkmış
   Sayı olarak da 15 milyon olmalı. Sizde 7,4 milyon çıkmış.

 141. Gülcan

  Volume 2
  Sperm Miktarı 144,44
  Aktif Sperm Miktarı 75,57
  İleri Hizli Hareketli 29.1
  Yerinde Hareketli 15,2
  Hareketsizlik 47,8

  Değerler nasıl hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı iyi ama hareket düşük görünüyor

 142. İbrahim

  Hocam bu sonuçlara göre doktorum ilaç tedavisi verdi 1 aydir kullanmaya devam ediyorum.Verme sebebi bir düşüklük olduğu için midir ? Sperm testinde ?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Başka bir hekim arkadaşım tarafından yapılan tedavi ile ilgili yorum yapmam etik olmaz. Tedaviniz ile ilgili en doğru bilgiyi kendisinden alabilirsiniz. Saygılarımla.

 143. İbrahim

  Hocam 8 aydır hamilelik olmadı eşimde. Sperm değerlerim ?

  Meni miktarı: 3 ml
  Likefaksiyon: normal
  Viskozite:normal
  Görünüş :normal
  Sperm konsantrasyon: 15 mil /ml
  Motilite (%100 spermatozoa): %77
  A-hizli hareketli:%7
  B-yavas hareketli:%67
  C-yerinde hareketli:%3
  D-hareketsiz : %23
  Morfoloji(Krıger): %4

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Değerler iyi görünüyor. Bence acele etmeyin. 1 yıl dolunca halen gebelik olmazsa sperm DNA hasarı bakılabilir. Bu konuyla ilgili sitemde detaylı bilgi mevcut. Saygılarımla.

 144. Ayse

  Miktar 3.5
  Vizkozite normal
  Ph 7.5
  Sayi 34 milyon
  Total sayi 119 milyon
  Hızlı ileri hareketlilik 10
  Yavaş ileri hareketlilik 30
  Yerinde hareketlilik 20
  Hareketsiz 40
  Spontan aglitinasyon negatif
  Birde asilama yapıldı 1 kez , yikama öncesi hizli ileri hareketlilik 1, yikama sonrasi 16 çıkmış hocam değerlendirebilir misinjz asilamada şansımız nedir

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Değerler kötü değil. Ama aşılama başarısız olduysa sperm DNA hasarı baktırmanızı öneririm. https://www.youtube.com/watch?v=f002QJ-S4QM adresinden sperm DNA hasarı işle ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu izleyebilirsiniz. Saygılarımla.

 145. Fzlı

  İyi calişmalar hocam
  Hacim 3
  Konatrasyon 79.2 milyon
  Total sperm sayısı 237.6 milyon
  Sıvılaşma 40
  Ph8.5
  Total motilite 70
  Progresif hareketli 50
  Yavaş hareketli 15
  Yerinde 5
  Hareketsiz 30
  Baş 2
  Boyun 3
  Kuyruk 5 varikosel var sayıda hareketlilikte sıkıntı varmı

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm değerleriniz iyi görünüyor.

 146. Efe

  Hocam varikosek ameliyatı öncesi iğne tedavisi görmüştük düzelme olmayınca ameliyat oldu şimdi sayı 600 binden 15 milyona yüksekdi ama hareket 0 ve 100 üzeri motil bulundu diyor. Tüp bebek tedavisine başlanmalı mı bu durumda hocam yoksa doğal yolla beklenmeli mi birde hocam ilaç tedavisi oluyoruz aynı şekilde

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sayı arttıysa zamanla hareket de artabilir. Bence iyi bir tedavi ile 3 ay kadar daha bekleyip tekrar sperm testi yapmakta fayda var.

 147. Cansu

  Sperm dna hasarı %11 çıktı hocam normal denildi. Sperm değerlerinde sıkıntı varmı peki sizce de

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Konsantrasyon biraz düşük görünüyor ama hareket iyi.

 148. Cansu

  İyi çalışmalar hocam. Test sonucu hakkında fikrinizi merak ediyorum.
  2 buçuk günlük perhiz sonrasında verilen sonuçlar hocam.

  Lifekasyon : 20 dk da
  Volum : 4 ml
  Total sayı : 44 milyon
  Konsantrasyon : 11 milyon
  Total motilite : % 57
  +4 ileri doğru hızlı hareketli : %1
  +3 yavaş doğrusal olmayan hareketli : %41
  +2 yerinde hareketli : %15
  +1 Hareketsiz : % 43

  Değerler nasıl hocam kendiliğinden gebelik oluşur mu. 3 yıllık evliyiz 3 kimyasal 2 düşüğüm oldu. 10 aydır deniyoruz

 149. Efe

  İyi günler hocam 3 ay önce varikosel ameliyatı oldum şimdi değerlerim şu şekilde çıktı
  Sayı 5 milyon
  Toplam sperm sayısı 15 milyon
  Total %1
  +4 a %0
  +3b %0
  +2c %1
  +1d %99
  Morfoloji 1
  Birde testte 100 üzeri motil sperm yazılmış hocam, varikosel ameliyat sonrası bu spermlerle hangi yol izlenmeli

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bence artık iyi bir ilaç tedavisi gerekir. İğne kullanırsanız daha hızlı düzelme olur.

  2. Tülin

   Hocam merhaba, eşimle 1 yıldır evliyiz. Test sonucumuzda sperm hacmi 0.5 çıktı. Bu nedenle sperm sayısı gibi ayrıntılı sonuçlar alamıyoruz. Tıkanıklık için ultrason da çektirdi ancak herhangi bir tıkanıklık ya da hormonel bir problem çıkmadı. Bizim sorumuz sperm hacmi bu koşullarda arttırılabilir mi? Ya da sperm hacminin düşük olması gebeliğe engel oluşturur mu yani sağlıklı sperme sahip olabilir mi bu koşullarda? Teşekkür ederim şimdiden.

 150. Mehmet

  Hocam merhaba 1 yıldır çocuğumuz olmuyor doktora gittim varikosel görülmedi renkli doppler yaptırdım temiz çıktı ama sperm testinde bozukluklar çıktı sertleşme problemimde var sizce ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.
  Cinsel perhiz:4 gün
  Hacim:1.0ml
  Hareketli Sperm Kons.:7.9m/ml
  Hareketsizlik:Yüzde 92
  Morfoloji Kruger:Yüzde 3
  Morfolojisi Normal:2.6m
  Ortalama Hız:4.0
  Sperm Hareket İndeksi:24.0
  Sperm Konsantrasyonu:96.8m/ml
  Toplam ileri har.sperm:3.1m
  Toplam har.sperm:7.9m
  Toplam Hareketlilik: Yüzde 8.0
  Yerinde hareketlilik:Yüzde 5.0
  Ph:8.0
  İleri Hareketlilik: Yüzde 3.0
  Viskozite:Normal
  İleri Hareketli Sperm:3.1M/ml
  Fonksiyonel Sperm:0.2M

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayı ve hareketi düşük görünüyor. Bu durumda önce varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat yoksa ilaç tedavisi gerekir.

 151. Emin

  İyi çalışmalar hocam.ilk semen raporumda hızlı ileri hareketli %0,normal yapı %3.. doktorum klomen adlı ilacı 3 ay kullanmamı soyledi 1 ay sonra 2. Semen testini yaptirdim
  Semen analiz raporumda
  Sperm konsantrasyonu >=15
  Toplam hareketlilik >=40
  İleri hareketli>=32
  Toplam sperm konsantrasyonu >=39
  Morfoloji: % normal form >=4

  Bu şekilde çıktı. Bu değerlerle normal yollarla gebelik sağlanabilir mi ? Eşim ile beraber gitmiştik onda herhangi bir sorun cikmadi. Başka neler yapılabilir ?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Emin bey, bunlar normal olması gereken sperm değerleri. Sizin sonuçlarınız farklı bir sütunda yazar. Onları göndermeniz lazım.

 152. Sami

  Hocam sperm sayısı ml 4.4 milyon bu sayı iyi beslenme ve egzersizlerle en fazla kaç olabilir ?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bu şekilde olup da ilaç tedavisi ile normal sperm sayılarına ulaşan birçok hastamız var.

   1. Erdi

    Hocam iyi günler benim sperm konstrasyonı 7.7 morfoloji 2 doğal yolla veya aşılama ile çocuk olur mu

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sperm hareket değerinizi de yazar mısınız? Sadece sayı ile karar vermek doğru olmaz. Şu şekilde yazabilirsiniz:
     Meni miktarı / hacmi / volümü
     Likefaksiyon süresi
     Sperm konsantrasyonu
     Toplam sperm sayısı
     İleri hareketli sperm oranı
     Yerinde hareketli sperm oranı
     Hareketsiz sperm
     Normal morfoloji

 153. Gökhan

  Merhaba hocam. Benim sperm testim miktar 3.9 ml , toplam sperm 23.4 milyon , 6milyon /ml , toplam morfoloji %3
  1.saatte toplam hareketli %35 , 1. Saatte ileri hareketli %30

  Bu sonuclara göre ne önerirsiniz?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı düşük görünüyor. Bu durumda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Varsa ameliyat, yoksa ilaç tedavisi uygulamak gerekir.

 154. Zeynep onder

  Merabalar hocam 1 yıldır evliyiz bende haşimato var ve rahim filmi çekindim hiç bir sorun çıkmadı eşimde sperm testi yaptırdı
  Toplam sperm sayısı 25.3
  Sperm konsantrasyonu 50.5
  Ileri hız hareketlilik(A)25.40
  Ileri yavaş hareketlilik (B)22.20
  Yerinde hareketli(c)4.1
  Hareketsiz(D)48.3
  Toplam hareketlilik(PR+NP)55.8
  Ileri hareketlilik (A+B)51.7
  Örnek tipi vizkoz
  Ph 8

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bence değerleri iyi görünüyor. Bu değerler ile gebelik oluşmadıysa aşılama denemesi yapılabilir diye düşünüyorum.

 155. Fatoş

  Hocam iyi günler 10 aylık evliyim. Benim eşime sperm testi yapıldı hiç spermi yok. Gerekli ultrasonlar ve hormon tahlilledide temiz çıktı. Tek bir sıkıntı var testisleri küçükmüş. Böyle olupta çocuk sahibi olan var mi? Bide bu hastalığın ne gibi bir tedavisi yapılmalı?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Evet, bu şekilde azospermi olup da çocuk sahibi olan hastalar var. Bunun için öncelikle sebebi bulunmalı ve sebebe göre tedavi yapılmalı. Hormon eksikliği varsa ilaç tedavisi, tıkanma varsa ameliyat gerekir. İkisi de yoksa mikroTESE ile sperm alınıp tüp bebek yapılabilir.

 156. Güven

  Hocam benim ml de 1.2 milyon sperm çıktı fakat bunların hepsi hareketsiz.. bu sonuçla tüp bebek tedavisi olumlu sonuç verir mi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Tüp bebek yapılabilir ama başarısı düşük olur. Eğer tedavi ile hareket artarsa başarı şansı da artar.

 157. Elif

  Merhaba hocam,eşimin semen analiz raporu.2 yıllık evliyiz bu şekilde nasıl gebelik elde edebiliriz eşim tedavi mi görmeli yoksa direk aşılama mı yapmalıyız varikosel yok dendi
  Sperm konsatrasyonu=7.3
  Toplam hareketlilik =22
  İleri Hareketli=5
  Yerinde Hareketli=17
  Hareketli sperm Konst= 1.6
  İleri Har.sperm kons=0.4
  ortalama hız =2
  Top.sperm konst.=21.9
  Morfolojisi Normal sperml=0.6

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bu şekilde aşılama yapılırsa başarısı düşük olacaktır. Öncelikle tedavi görmesi daha uygun olacaktır.

 158. Selman

  Slm hocam peki Diyarbakırda DNA testi yapsam sonucu sana göndersem olurmu yada sizin yanınızamı geleyim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bizim yaptığımız DNA hasarı testi ile oradaki aynı değilse sorun olabilir.

 159. Aslan

  Hocam varikosel yok
  Nasıl bir ilaç tedavisi önerirsiniz?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Fırat bey, sperm düşüklüğü için buradan ilaç veremiyorum maalesef.

 160. Selman

  Slm hocam ben 6 senedir evliyim 2sene önce varikoselden ameliyat oldum ameliyattan sonra bir düşük oldu son ra 4ay önce aşı yaptık olmadı siperm tahlilerimde şöyle toplam 110 milyon ileri hareketlilik 35 toplam hareketlilik 45 hareketsiz 55 siperm yıkama sonrası ileri hareket 85 toplam hareketlilik 85 hareketsiz 15 ne öneriyor sunuz

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bu kadar uzun süredir gebelik olmadı ve aşılama da başarısız olduysa sperm DNA hasarı testi yapılmasını öneririm.

 161. Aslan

  Hocam geçenlerde size yazmıştım 3 ay önceki değer şu şekilde idi
  1cc de spermatozoon 10 milyon
  Total spermatozoon. 60 milyon
  hızlı ileri hareketli yüzde 0
  Yavaş ileri hareketli. Yüzde 32
  Yerinde hareketli yüzde. 18
  Hareketsiz. Yüzde. 50

  3 ay sonra

  1cc de spermatozoon 4 milyon
  Total spermatozoon. 10 milyon
  hızlı ileri hareketli yüzde 4
  Yavaş ileri hareketli. Yüzde 52
  Yerinde hareketli yüzde. 12
  Hareketsiz. Yüzde. 32

  Bana öneriniz ne olur ilaç yada tedavi ne konuda bir öneriniz olur?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sayı olarak ciddi bir düşüş var gibi görünüyor. Bu durumda öncelikle varikosel var mı onu kontrol etmek lazım. Varsa ameliyat, yoksa ilaç tedavisi faydalı olacaktır.

 162. Berfin

  Hocam eşim bumdan 4 ay önce varikosel ameliyatı oldu ve yeni sperm testimizde çok şükür 19 milyon sperm artmış sizce bu iyimi hocam ben erkeklerün günde 70 ve 150 milyon sperm ürettiğini duydum bu doğrumu hocam
  Bizde hocam elüm küçükken kabakulak geçirmiş bu etkilemiş olur mu şimdiden teşekkür ederim hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Toplam sayı mı 19 milyon?

 163. Aslan

  Hocam 3 ay zeucit ilacını kullandım değerler size attığım düzeyde çıktı Üroloji uzmanı birşey demedi sebep söylemedi 15 gün sonra bir test daha ver dedi
  Öncesinde ultrasona da girdim bir problem yok dediler testislerde vs
  Bana öneriniz nedir bir ilaç yada başka birşey hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Testi tekrar edip yine bu şekilde çıkarsa daha güçlü bir tedavi vermek uygun olur spermi artırmak için.

 164. Aslan

  1 cc de spermatozon 4 milyon
  Total spermatozon 12 milyon
  Hızlı ileri hareketli yüzde 4
  Yavaş ileri hareketli yüzde 52
  Yerinde hareketli yüzde 12
  Hareketsiz yüzde 32
  Hocam Bu değerler ile ilgili bana bir bilgi verebilir misiniz

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Fırat bey sperm sayı olarak düşük görünüyor. Bu değerler ile gebelik olmaz diyemem ama artarsa başarı artar. Öncelikle bunu sebebi nedir onu bulmak lazım.

 165. Aslan

  Hocam merhaba ileri hareket yüzde 4 yerinde hareket yüzde 52 bu değerler normal mi çocuk sahibi olmak için ne yapmamız gerekir

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   İleri hareket yüzde 4 biraz düşük. Değerlerin hepsini yazarsanız daha detaylı bir değerlendirme yapabilirim.

   Şu şekilde yazabilirsiniz;

   Meni miktarı / hacmi / volümü
   Likefaksiyon süresi
   Sperm konsantrasyonu
   Toplam sperm sayısı
   İleri hareketli sperm oranı
   Yerinde hareketli sperm oranı
   Hareketsiz sperm
   Normal morfoloji

 166. İsmail

  Hacim 2ml
  Renk opal
  Ph 8,0
  İleri hızlı 28
  İleri yavaş 34
  Yerinde hareket %3
  Hareketsiz %35
  Canlilik%62
  Sprem sayısı 18 milyon/ml
  Nadir lökosit
  Likeffikasyon süresi 20dk
  Viskozite normal

  Hormon estradiol 53 gerisi normal. Varikosel yok dendi

  Sizin bu tabloya yorumunuzu öğrenebilirmiyim… teşekkürler

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Toplam sperm sayısı hafif düşük ama diğer değerler iyi görünüyor. Eğer bu değerler ile gebelik olmuyorsa sperm DNA hasarı bakılmasını öneririm. Sperm DNA hasarı hakkında detaylı bilgi verdiğim videoyu https://www.youtube.com/watch?v=Vd6DOhp9TpM&t=1s adresinden izleyebilirsiniz.

 167. Tuğçe

  Hocam eşim 29 ben 26, 6,yaşına girecek kızım var, 2. Çoçuk için neredeyse 2*yılı aşkın deniyoruz bu süreçte tabiki ben gerekli tüm kontrolleri yaptırdım klomen folic asit ilaç tedavisi hormon rahim filmi vs vs ne gerekliyse doktor sorun yok dedi tüpler açık eşim gitti üroloji ye sperm sayısı düşük klomen vermil doktor şaşırmadım değil? Neyse yaklaşık 3 ay kullandı tekrar test verdi Ür. Doktoru düzelmiş sorun yok 1 kutu daha yazıyorum aklına gelince at demiş ve hala deniyoruz ama sonuç negatif ben tekrar mı gitsem kadın DGM.ma bilemedim ne yapmalıyım 🙁

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm değerlerinizi buradan yazabilirseniz bakayım.

   1. M

    2 milyon sperm %85 hareketsiz
    Yavaş%10 pH 7 5
    Bu nedir hocam

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sperm çok düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım. Sebepleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. https://youtu.be/yyBjK90MNb4

     1. Derya

      Merhabalar. Eşimin sperm sayısı 5 milyon çıktı ileri hareketsizlik %40 çıktı varikosel yok merhaba 1 buçuk yıldır evliyiz 1 yıldır korunmuyoruz. Doktor tüp bebek öneriyor sizce ne yapmalıyız.

     2. Op.Dr. Murat Mermerkaya

      Sperm düşüklüğü olan hastalarda tedavi ile spermde artma olabilir. Eğer varikosel yoksa artma olması daha kolaydır. Artış olmazsa mecburen tüp bebek gerekir. Saygılarımla

 168. Umit

  Grade3 sol varikosel teşhisi konuldu.3 gün önce ameliyat oldum.Fakat semen testimin sonucunu ameliyattan sonra öğrendim.çünkü ameliyat günü yapıldı.
  VOL 3ML
  PH 7.5
  ML/20MİLYON..
  TOPLAM 60 MİLYON
  HIZLI İLERİ %30
  YAVAŞ HAREKETLİ %20
  HAREKETSİZ %50
  MORFOLOJİ %40 >14 KRUGER
  TOTAL TESTOSTERON 12.54

  AMELİYAT OLMASAYDIM,BU DEĞERLERLER ÇOCUĞUMUN OLMASINI NASIL ETKİLER YA DA ETKİLEMEZDİ. Şimdiden teşekkürler

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Başka bir hekim arkadaşım tarafından yapılan tedavi ile ilgili yorum yapmam etik olmaz. En doğru bilgiyi kendisinden alabilirsiniz. Saygılarımla.

 169. servet

  varikosel yok muane oldum

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm düşüklüğü varsa ve varikosel yoksa o zaman ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sizde de sperm için ilaç tedavisi uygulanabilir.

 170. servet

  sayi 28milyon hacmi 1ml likefaksiyon suresi 20dk total motilite %46 total ilerihareketli %32 hizli hareketli — yavas hareketli %32 yerinde hareketli %14 hareketsiz%54

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sayı olarak düşük görünüyor sperm. Bu durumda öncelikle varikosel var mı ona bakmak gerekli. Varsa ameliyat faydalı olacaktır. Yoksa ilaç tedavisi ile düzelir. Saygılarımla

 171. servet

  merhaba hocam spermde testim bu sekilde bakabilirmisiniz 3 yildir evliyim sperm milyon ileri harekli 32 hareketsiz 54 neyapmam lazim

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısını yazmayı unuttunuz sanırım. Aşağıdaki şekilde yazarsanız daha doğru bir değerlendirme olur.
   Meni miktarı / hacmi / volümü
   Likefaksiyon süresi
   Sperm konsantrasyonu
   Toplam sperm sayısı
   İleri hareketli sperm oranı
   Yerinde hareketli sperm oranı
   Hareketsiz sperm
   Normal morfoloji

 172. pilok

  Hocam merhaba sperm deki pıhtılaşma. İçinde bir çözüm varöıdır

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Spermdeki pıhtılaşma, diyet değişikliği, bitkisel ve ilaçlar ile çözülebilir.

   1. Murat

    Hocam iyi çalışmalar, 43 yaşındayım 5 aylık evliyim, sperm test sonucum şu şekilde, görünüm=homojen, volum= 4 ml, vizkozite=normal, likefaksiyon süresi=30 dk, sperm sayısı=21 milyon, ph=8, total motilite (a+b)=5, hızlı ileri a=0, yavaş ileri b=5, c yerinde hareketli=12, hareketsiz=83, normal form=4, patalojik form=96,yuvarlak hücre=0 lokosit=0, bakteri=görülmedi, aglutinasyon= görülmedi , total sperm sayısı=84 milyon, ultrason sonucu= her iki testis skrotum içinde izlendi. Testis boyut parankim yapısı ve renkli doppler ile saptanabilir kan akımları doğal ve simetriktir. Bilateral epididim boyut, yapı ve saptanabilir renkli doppler kan akımları doğal ve simetrik görünümdedir. Skrotal cilt kalınlığı normal sınırlarda ve simetriktir. İ traskrotal sıvı miktarı normal sınırlardadır. Bilateral peritestiküler venöz yapılarda valsalva ile reflü akım izlenmedi.Panpiniform pleksus ven çapları solda 5.1 mm olup valsalva ile çapsal artis ve reflı akım izlenmiştir. Sonuç: sol grade 2 varikosel.yorumunuz nedir hocam ameliyat şart mı? Saygılar

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sperm hareketi çok düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var diye düşünüyorum. Yine böyle çıkarsa ameliyat faydalı olabilir.

 173. Sevda

  Meni miktarı / hacmi / volümü : 4.4 ml
  Likefaksiyon süresi : 40 dk
  Sperm konsantrasyonu : 108 milyon
  Toplam sperm sayısı : 475 milyon
  İleri hareketli sperm oranı : %20
  Yerinde hareketli sperm oranı : %5
  Hareketsiz sperm : %40
  Normal morfoloji : %12

  Hocam, kolay gelsin. Eşimde sertleşme ve boşalma sorunu var. 5 ay öncesinde morfolojisi %4 toplam sperm 52 milyondu. Keçiboynuzu ve havuç suyu icirdim çok şükür bu seviyelere getirdik. Varikosel teşhisi kondu yakın zamanda ameliyat olucak bende de herhangi bir sorun yok. Ameliyattan sonra gebelik elde etme şansımız var mı

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm hareketi düşük görünüyor. Varikosel ameliyatı sonrası düzelme olacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda gebelik gerçekleşir.

 174. Mehmet korkmaz

  Hocam varikosel ameliyatı oldum proxeed plus sase kullanırsam morfolojim düzelir mi hocam morfoloji% 1 hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Buradan sperm için ilaç yorumu yapmıyorum maalesef.

 175. Sabac

  Hocam size bişey sormak istiyorum. Hocam 9 aydır evliyım ama hamile kalamıyorum. Eşimin spermleri azmış. Sizden ricam bişey önere bilirmisiniz.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Öncelikle varikosel var mı buna bakmak lazım. Eğer varsa ameliyat faydalı olacaktır. Varikosel yoksa ilaç tedavisi uyguluyoruz.

 176. Mehmet

  Hocam baş anomalisi % 34
  Boyun % 36
  Kuyruk % 29
  Bu değerlere göre hocam morfolıji % 1
  Bu değerlere göre hocam eşümde varikosel ameliyat olursa
  Düzerlir mi yada ilaç kullnsa kullanır mu hani siz morfolojinin tipi önemli demiştiniz ya o yüzden morfolojinin tipini öğrenmek istiyorum

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   MOrfoloji bozukluğu baş ve kuyruk ile ilgili ise spermin ileri gitmesine veya yumurtayı delip içine girmesine engel olabilir. Sizde de ağırlıklı olarak bu sorun var. Varikosel varsa, ameliyat faydalı olacaktır.

 177. Ayşe

  Hocam varikosel teshisleri ne kadar sürede bozmuş olabilir hocam bundan 3 yıl önce eşimde varikoselin başlancı olmuş doktor ilaç vermiş o zman geçmiş hocam 2 yıl tekrardı şimdide 2 derece de varikosel var bu teshisleri bozmuş olabilir mi hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bunu anlamanın en iyi yolu bir sperm tahlili yaptırmak ve sonuçlarına göre karar vermek. Sperm bozulduysa ameliyat gerekir.

 178. Nisa

  Hocam morfolaji % 1 se gebelik oluşur mu

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Morfoloji bozukluğunun tipi çok önemli. Bazı bozukluklar ciddi şekilde engel olabilir.

 179. Murat Durmaz

  Hocam benim sperm sayim düşük çıktı ilaç verdi dr. Ilacın ismi fermotil 30 tabletten oluşuyor biraz pahalı bir aydır kullanıyorum daha kullanayim mi dr üç ay sonra gel dedi devlet hastanesinde muayne oldum

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Başka bir hekim arkadaşım tarafından yapılan tedavi ile ilgili yorum yapmam etik olmaz. En doğru bilgiyi kendisinden alabilirsiniz.

 180. Tevfik haktan

  Murat hocayı evliliğimiz dördüncü yılında tesadüfen bulduk, sperm sorumuz vardı daha önce bir iki defa test yaptırdık sperm olmadığını sanıyorduk azospermi diye gittik kendisine ..Tüm umutlarımız bitmişken Murat hoca yaptığı muayene ve testler sonucunda azospermi olmadığını doğru tedaviyle doğal yoldan gebelik şansımızın olabileceğini söyledi ikinci ay dolmadan değerlerimizde artış oldu.. herşey yolunda gidiyordu ama biz sabredemeyip tüp bebeğe karar verdik bu konuda da bize çok yardımları dokundu Allah razı olsun… eşim şu an 8 haftalık hamile.. Murat hoca alanında çok iyi bir doktor muayeneye gittiğinizde aklınızda hiç soru işareti kalmıyor sizin aklınızdan geçebilecek her soruyu tüm detayıyla anlatıyor. Hastalara yaklaşımı çok iyi kişiye özel tedavi ediyor kendisinden Allah razı olsun bize umut oldu çevremizdeki herkese tavsiye ediyoruz ..

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim

 181. Cengiz

  Hocam bende sperm 2 milyon sayı çok az hareketli yüzde iki testislerimden biri çok ufak çocuğum olmuyor bazen bitkisel tedavi kulanıyorum sayıda ilerleme oluyor ama gene düşüyor Yardımcı olurmusunuz ağrı doğubeyazıttayım gerekirse randevu alıp gelmek isterim ama eyer bi umut varsa tabi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Cengiz bey sperm testinizi aşağıdaki şekilde buraya yazarsanız detaylı bakalım.
   Meni miktarı / hacmi / volümü
   Likefaksiyon süresi
   Sperm konsantrasyonu
   Toplam sperm sayısı
   İleri hareketli sperm oranı
   Yerinde hareketli sperm oranı
   Hareketsiz sperm
   Normal morfoloji

   Bir de varikosel için ultrason yapılmış mıydı?

   1. Adem

    Sperm sayısı /ml 7 milyon
    Hacim 6 cc
    Likefaksiyon süresi 20 dk
    İleri hızlı hareketli % 0
    İleri yavaş hareketli % 31
    Yerinde hareketli % 22
    Hareketsiz % 47
    Gross morfolojik anomalıi <%50

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sperm değerleri düşük görünüyor. Testi tekrar etmekte fayda var. Bazen hatalı olabilir.

     Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak lazım.
     Sebepleri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgi verdiğim videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

     https://m.youtube.com/watch?v=7ANwM1I74WE

  2. Nrcn

   Hocam merhabalar eşimin sperm seviyesi düşük çıktı iki seneye yakındır bebeğimiz olmuyor bize yardımcı olurmusunuz

   1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

    Değerlerini bu sayfadan yazarsanız bakayım

 182. M

  Hocam merhaba .2 aylık klomen kullanımı sonucu azospermi oldum ve ilacı bıraktık .Zaten sperm sayımız çok azdı .Klomen fsh I yükseltmemiş , östrojeni yükseltmiş ve testesteronu düşürmüş .Bu değerler tekrar düzelir mi ?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Tekrar düzelebilir ama öncelikle hormonların mevcut durumunu değerlendirmek ve düzenlemek gerekir. Sonrasında 3 ila 6 ayarasında sperm çıkışı olması beklenir.

 183. Gülay

  Hocam eşim 7 yaşında kabakulak geçirmiş bu spermleri etkiler mi bazıları etkiler diyiyor süzce bu doğrumu hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Daha önce geçirilen kabakulak gibi enfeksiyonlar spermi etkilemiş olabilir. Ama bu tedavimizi değiştirmez.

 184. Gülay

  Miktar=7 ml
  Sperm sayısı 15 milyon
  Motilivite=46
  İleri hızlı hareketli %13
  İleri yavaş hareketli % 29
  Yerinde hareketli % 4
  Hareketsiz % 54
  Morfolaji % 1
  Eşimde 2 derecede varikosel var bu durumda ne yapmalıyız hocam ameliyat olursak düzelir mi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Ameliyat ile üç hastanın ikisinde spermde iyileşme olur. Bence sizde de faydalı olacaktır.

 185. Hasan Duran

  Sperm sayısı düşük olan hastalar artırmak için ne yapılmalı?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayısı düşük olan hastalar,
   Öncelikle varikosel varsa ameliyat;
   Sigara içiyorsa bırakmalı,
   Kilo fazlası varsa vermeli,
   Düzenli spor yapmalı,
   Zararlı gıdalardan uzak durmalı, dengeli beslenmeli.

  2. Murat

   Hocam ben buradan yazıyorum size gelmeden tedavi nasıl olabilirim sperm kalitesini ve hareketlilik yavaş nasıl cogaltabiırim

   1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

    Uzaktan tedavi için 05459261632 numaradan WhatsApp mesaj atarak bilgi ve randevu alabilirsiniz

   2. Mertcan

    Hocam değerlerim bunlar. 2 günlük perhiz sonucu oluşan değerler. Ulstrasonda varikosel olduğu söylendi ultrason raporunda yazanlar ise…
    Her iki testis normal büyüklükte olup ekojenitesi homojen-hiperekojen olarak izlenmektedir.
    Her iki testisde kistik yada solid lezyon saptanmamıştır.
    Her iki epididim boyut ve ekosu tabii izlenmektedir.
    Sağ pampiniform pleksus ven çapı en geniş yerinde 1.7mm ölçülmüş olup valsalva ile reflü akım izlenmedi.
    Sol pampiniform pleksus ven çapı en geniş yerinde 2.1mm ölçülmüş olup valsalva ile reflü akım izlenmedi.

    1-Görünüm/ Homojen / Opak =Normal
    2-Hacim >1.5 = 3,0
    3-Viskozite <2 = Normal
    4-Lökosit konsantrasyonu <1 =15 =5,6
    7-Toplam sperm Sayısı >39 =16,8
    8-Toplam hareketlilik (PR+NP) >40 =28,0
    9-İleri hareketli (PR) >32 = 6,0
    10-Yerinde hareketli (NP) =22,0
    11-Hareketsiz (IM) = 72,0
    12-Kruger testi >=4 = 2,0

    13-Toplam hareketli sperm sayısı =4,7
    14-Toplam ileri hareketli sperm Sayısı =1,0
    15-Toplam normal morfoloji =0,3
    16-Hareketli sperm konsantrasyonu =1,6
    17-İleri hareketli sperm konsantrasyonu =0,3
    18-Fonksiyonel sperm konsantrasyonu =0,0
    19-Toplam fonksiyonel sperm Sayısı =0,1
    20-Sperm hareket indeksi 160 İyi =7,0
    21-Ortalama hız =7,0

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sperm sayı ve hareketi düşük görünüyor.
     Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.
     Saygılarımla,
     Op.Dr.Murat Mermerkaya
     Üroloji uzmanı
     Tel: 05459261632
     https://www.drmuratmermerkaya.com
     instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 186. Azizi

  Meni miktarı / hacmi / volümü. 3 cc
  Likefaksiyon süresi. yok
  Sperm konsantrasyonu. 10 milyon
  Toplam sperm sayısı
  İleri hareketli sperm oranı. 18
  Yerinde hareketli sperm oranı
  Hareketsiz sperm
  Normal morfoloji3
  Aşılamaya uygunmuhocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Aşılama içinileri hareketli sperm sayısı 5 milyonun üzerinde olmalı. Sizde de yazdığınız değerlere göre bu sayılar mevcut.

 187. Leyla Yıldırıım

  Sperm hareketini arttırmak için bitkisel kürler var mı hocam?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Bazı bitkisel tedaviler mevcut, ama sadece bitkisel ile çözüm bulmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Bunun yanında etkisi kanıtlanmış ve üç hastanın ikisinde spermi artıran ilaç tedavileri kullanıyoruz.

 188. H

  Bir çiftte Sperm hareketsizligi ve poliskistik varsa tedavi mi tüp bebek mi önerirsiniz

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm sayı ve hareket değerlerinizi görmek gerekir.

 189. Ayfer

  Hocam eşim 2 yıl önce varikosel den ameliyat oldu sperm tahlili yapildi doktoru sperm sayısının iyi oldugunu %92 hareketsiz %8 yavaş hareketli çıktı vitamin ilacı kullandı eşim 5 yildir evliyiz bende de polikistik var başka bir doktora gittik doktor eşime tüp bebek yaptirmazsan çocuğun normal yolla olmaz dedi çocuk sahibi olmamız için bize ne önerirsiniz en yakın zamanda size muayene olmayı düşünüyoruz

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   SPerm sayısını ve hareketini artırmak için kullandığımız bazı tedaviler var. Bunlarlar üc hastanın ikisinde düzelme olur ve başka tedaviye gerek kalmaz. Ama eğer sizdeki polikistik over ciddi seviyede ise bu durumda aşılama veya tüp bebek gündeme gelebilir.

 190. DK

  Hocam Gaziantepte sperm için en iyi doktor sizsiniz. Allah sizden razı olsun. Bizim 4 yıllık hasretimiz sayenizde bitti. Ben herkese sizi tavsiye ediyorum. Sürekli dua ediyorum size.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Ufak bir katkımız olduysa ne mutlu.

 191. Bekir Yıdır

  Meni miktarı / hacmi / volümü. 2 ml
  Likefaksiyon süresi. 15 dk
  Sperm konsantrasyonu. 20 milyon
  Toplam sperm sayısı 40 milyon
  İleri hareketli sperm oranı 36
  Yerinde hareketli sperm oranı 12
  Hareketsiz sperm52
  Normal morfoloji 4

  Hocam 3 yıldır çocuk bekliyoruz değerler bu şekilde yardımcı olur musunuz?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm değerleriniz iyi görünüyor. Bu değerlere rağmen gebelik oluşmadıysa sperm DNA hasarı bakılmasını öneririm.

 192. Kadının adı yok

  5 milyon spermle hamile kalınır mı

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Olmaz demek yanlış olur. 5 milyon spermle veya 8 milyon spermle hamile kalan birçok hastamız var.Ama burada hareket değeri çok önemli. Ayrıca sperm morfolojisini de değerlendirmek lazım.

 193. Aylin Tok

  Eşimin sperm tahlili kötü çıkmış hocam hareketi ve sayısı düşük denildi. Ne yapabiliriz?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Öncelikle endişe etmeyin. Sperm düşüklüğü çaresi olan bir durum. Öncelikle sebebini bulup onu ortadan kaldırmak lazım. Bunun için de muayene ve bazı testler gerekiyor.

   1. Merve

    Hocam benimde çoçuğum olmuyor. Eşimde 1.5 milyon sparm var . Hareket sayısı %95 ileri hareketi sıfır. Lütfen bizede yardımcı olursanız çok sevinirim

    1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

     Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.
     Saygılarımla,
     Op.Dr.Murat Mermerkaya
     Üroloji uzmanı
     Tel: 05459261632
     https://www.drmuratmermerkaya.com
     instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

  2. Kaya

   Hocam 1 yıllık evliyiz eşimin sperm testinde
   336 sperm sayısı var
   Hareketsiz/45
   Ileri hızlı haraket/10
   Ileri yavas haraket /30
   Yerinde hareket/15

   1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

    Değerleri iyi görünüyor.

   2. Adem

    Hocam bugün çıkan sonuç
    Perhiz : 3 gün
    Hacim:6 cc
    Renk : Sarı Bulanık
    PH:7.5
    Viskozite +1
    Likefaksiyon süresi :35 dk
    Sperm sayısı :400 BİN
    Gross morfolojik anormali > %50
    Lökosit yuvarlak hücre :> 1 milyon /ml
    Hareketli hareketsiz diğer veriler yazılmamış

    3 ay önce
    Sperm sayısı 7 milyon
    İleri hızlı hareketli %0
    İleri yavaş hareketli %31
    Yerinde hareketli 22
    Hareketsiz 47

    3 ay önce 7 milyon çıkan sperm bu sefer 400 Bin düşmüş hocam ve diğer veriler yok

     1. Emin

      Hocam ultrasonda sol testisde milimetrik varikosel çıktı doktor amelyata gerek olmadığını söyledi ilaç tedavşsine başladık sperm testi sonuçlarım şöyle:
      Sperm konst:3.5M/ml
      Toplam harekt:%50
      İleri hareket:%50
      Yerinde hareket %50
      Hareketsiz:%50
      Hareketli sperm konst:1.7M/ml
      İleri hareketli konst:1.7m
      Fonksiyonel sperm konst:1.7
      Ortalama hız:52.6
      Toplam sperm:7.0 m
      Harektli sperm:3.5m
      İleri hareketli sperm 3.5m
      Morfoloji normal %5

    1. Adem

     Hocam tekrar etmemde fayda var demiştiniz o esnada asta mega ve keçiboynuzu kürü k+ bol sarımsak ullandım bu sefer çıkan sonuç

     Perhiz : 4 gün
     Volüm :6,5 ml
     Renk : Gri Opak
     PH:7.5
     Viskozite: normal
     Likefaksiyon süresi :30 dk
     Toplam sperm sayısı :312 milyon
     Total moltilie: 9
     İleri hareketli : 2
     Yerinde hareketli : 7
     Hareketsiz:91
     Lökosit < 1,0
     Kruger morfolojisi :2
     Hocam bu da 4 sonucum şimdi ise

     1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

      Hareket çok düşük görünüyor.
      Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.
      Saygılarımla,
      Op.Dr.Murat Mermerkaya
      Üroloji uzmanı
      Tel: 05459261632
      https://www.drmuratmermerkaya.com
      instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

  3. Enes

   Hocam merhaba. Sperm sayım düşük hareketlilik fazla olduğu için testi tekrarlamak istiyorum. Bu değerlerle normal yolla çocuk mümkün mü ? Genel itibariyle test sonucunu siz de yorumlayabilirseniz çok sevinirim.

   Toplam sperm kons. > 20.3
   Sperm kons. > 5.2
   Harektli sperm kons. > 4.6
   Toplam Hareketlilik > %88
   Toplam Hareketli Sperm> 17.9M
   İleri hareketli > %55
   Yerinde hareketli > % 33
   Top.İleri harketli sperm> 11.2M
   Kruger > 14.0
   Hacim > 3.9 ml
   Ph > 9.0
   Agregasyon > Negatif
   Ortalama hız > 25.0 mic/s
   Fonksiyonel sperm > 3.4

   1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

    Sayı oldukça düşük. Mutlaka tekrar bakmak lazım. Yine böyle çıkarsa sebebini araştırmak gerekiyor.
    Sperm sayısı, morfolojisi veya hareketi düşük olan hastalarda öncelikle varikosel var mı bunu araştırıyoruz. Eğer varikosel varsa ameliyat ile hastaların üçte ikisinde sperm değerleri düzeliyor. Varikosel ile ilgili detaylı bilgi için https://drmuratmermerkaya.com/varikosel sayfasına bakabilirsiniz Eğer varikosel yoksa ilaç tedavisi ile spermi normale getirmeye çalışıyoruz. Sperm düşüklüğü yapan diğer sebepler için https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dusuklugu/ sayfasına bakabilirsiniz. Bu tedaviler ile yeterli sonuç alamazsak bu sefer gündeme aşılama veya tüp bebek tedavisi geliyor.
    Saygılarımla,
    Op.Dr.Murat Mermerkaya
    Üroloji uzmanı
    Tel: 05459261632
    https://www.drmuratmermerkaya.com
    instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat