sperm DNA hasarı

Sperm DNA hasarı, spermin beyin kısmında hasar olması demektir. Bu durumda normal yolla gebelik sağlanamaz ve tüp bebekte başarı ihtimali düşer. Bu sonradan oluşan bir sorundur ve tedavi ile düzeltilebilir. Tekrarlayan düşüklerde, her şey normal olmasına rağmen gebelik olmuyorsa ve tüp bebek başarısızlığında sperm DNA hasarı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Op.Dr. Murat Mermerkaya
sperm DNA hasarı
DNA hasar tedavisi ile hamile kalan hastala yorumları

Sperm DNA hasarı, spermin beyin kısmında hasar olması demektir. Bu durumda normal yolla gebelik sağlanamaz ve tüp bebekte başarı ihtimali düşer.

H. 30 yaşında, 10 yıllık evli

Ocak 2021’de bize başvurduğunda 10 yıllık evli olan hastamız, uzun süredir uğraşmış, ancak bebek sahibi olamamıştı. Bu süreçte hastamız ilk olarak 2 defa aşılama olmuş ancak sonuca ulaşamamış. Sonrasında 3 defa tüp bebek denemesi yapmış, ancak bununla da bebek özlemi bitmemiş. Bu durumu açıklığa kavuşturmak için yaptığımız testlerde sperm DNA hasarı değerinin %25 olduğunu saptadık. Ardından öncelikle varikosel kontrolü yaptık. Sonrasında varikosel olmadığı için iğne tedavisine başladık. Aradan 3 ay geçtikten sonra doğal yolla gebelik müjdesini aldık.

M. 43 yaşında, 21 yıllık evli

Nisan 2021’de bize başvurduğu zaman sperm değerleri normal olmasına rağmen doğal yolla baba olamamış olan hastamıza ilk olarak 2 defa aşılama ve daha sonra 5 defa tüp bebek uygulanmış ama sonuç olumsuz. Sonrasında bize başvuran hastamızın sperm DNA hasar seviyesi %58 olarak geldi. İğne tedavisine başladığımız hastamızın 3 ay tedavi planımızla diğer bir çok hastamız gibi DNA hasarı düzelen hastalarımızın arasına katıldığını ve doğal yoldan baba olduğunu öğrendik ve çok mutlu olduk.

sperm DNA hasarı
DNA hasar tedavisi ile gebelik

E. 31 yaşında, 7 yıllık evli

4 yaşında bir çocuğu olan hastamız, ikinci çocuk için tüm denemelere rağmen sonuç alamayınca 1 kere aşılama yaptırmış ama sonuç alamamış. Ağustos 2020’de bize başvurduğunda sperm değerleri normale yakın olmakla birlikte DNA hasar testi sonucu %35 olarak bulduk. Ardından tedaviye başladık ve 3 ay içinde DNA hasarının düzeldiğini ve gebeliğin oluştuğunu haber aldık.

B. 24 yaşında , 2 yıllık evli

Ağustos 2020 tarihinde bize başvuran hastanın sperm değerleri normal olmasına ve 2 defa aşılama yapılmasına rağmen gebelik elde edilememiş. Bunun üzerine sperm DNA hasar testi yapılmasını uygun gördük. Diğer hastalarımıza benzer şekilde, testte hasar değeri %28 olarak çıktı. Tedaviye başladık ve sonrasında ek bir işleme gerek kalmadan bebek hasretinin sona erdiğini gördük.

Y. 33 yaşında , 2 yıllık evli

Mayıs 2020 tarihinde kliniğimize başvuran hastanın sperm değerlerinde sorun yokmuş, fakat gebelik oluşmamış ve aşılama denemesi yapılmış. Sonuç alınamaması üzerine yaptığımız sperm DNA hasar testi yüksek geldi ve uyguladığımız tedavi ile 8 hafta sonunda gebelik müjdesini aldık.

İ. 28 yaşında, 5 yıllık evli

Daha önce sadece 1 kere gebelik öyküsü olan ve kimyasal gebelik olarak sonuçlanan hastamıza yapılan sperm DNA hasar testi yüksek olarak çıktı. Yüzde 26 olan değer hastanın ek problemleri nedeniyle biraz geç düzeldi. 9 aylık tedaviye devam eden hastamız doğal yoldan gebe kalmanın mutluluğunu yaşadı.

Sperm DNA hasarı nedir?

Çevresel etkenlerle spermin iç kısmında hasarlanma olması ve buna bağlı olarak dölleme kapasitesinin azalmasıdır. Sperm DNA hasarı olan hastalarda

 • Tekrarlayan düşükler
 • Aşılama başarısızlığı
 • Tüp bebekte sonuç alamama
 • Her şey normal olmasına rağmen doğal yolla gebelik olmaması

gibi problemler ortaya çıkar.

Sperm DNA hasarının sebepleri

Sperm DNA hasarı, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunabilir:

 1. Oksidatif Stres: Serbest radikaller olarak bilinen moleküller, sperm DNA’sına zarar verebilir. Sigara içmek, aşırı alkol tüketmek, yetersiz beslenme ve çevresel toksinlere maruz kalma gibi faktörler oksidatif stresi artırabilir.
 2. İnflamasyon: Enfeksiyonlar veya kronik iltihaplanma durumları, sperm DNA’sına zarar verebilir.
 3. Yüksek Sıcaklık: Testislerin aşırı ısınması, sperm DNA’sına zarar verebilir. Bu durum, sıkı iç çamaşırı giymek, sıcak banyo veya saunaya fazla maruz kalmak gibi etkenlerle oluşabilir.
 4. Radyasyon ve Kimyasal Maddeler: Radyasyon tedavisi, radyasyona maruz kalmak veya toksik kimyasallara maruz kalmak sperm DNA hasarına neden olabilir.
 5. Genetik Bozukluklar: Sperm üretim sürecindeki genetik hatalar, sperm DNA’sında hasara neden olabilir.

Bilimsel araştırmalar ne diyor?

2023 yılında Busnelli ve arkadaşlarının yaptığı araştırma tekrarlayan gebelik kaybı veya kısırlık problemi olan çiftlerdeki erkekler, kontrol grubuna kıyasla sperm DNA hasarı açısından önemli ölçüde daha yüksek bir orana sahip olarak bulunmuştur.

Yine 2023 yılında Marinaro ve arkadaşlarının yaptığı araştırmada, DNA hasarının gebelik oranlarını azalttığı ve düşük riskini artırdığı belirtilmiştir.

2021 yılında Agarwal ve arkadaşları tarafından World J Mens Health dergisinde yayınlanan çalışmada, sperm DNA hasarı olan erkeklerde;

 • Doğal yolla gebelik şansının azaldığı ve daha uzun sürede gerçekleştiği,
 • Aşılamada başarının azaldığı,
 • Tüp bebek başarısının daha düşük olduğu,
 • Embriyoların daha kalitesiz olduğu,
 • Gebelik kaybı riskinin daha fazla olduğu bildirilmiştir.

2021 yılında Andrologia dergisinde yayınlanan tedavi kılavuzunda, varikosel, kronik hastalıklar, enfeksiyonlar, beslenme bozukluğu, kilo, çevresel faktörler, radyasyon ve sıcak maruziyeti gibi faktörlerin sperm DNA hasarı seviyelerini yükseltebileceği belirtilmiştir. DNA hasarı yüksek olanlarda gebelik oranlarının hem doğal yol hemde aşılama ve tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinde daha az olduğu bulunmuştur. Sperm değerleri normal olmasına rağmen gebelik elde edilemeyen hastalarda, tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalarda bakılmasının gerekli olduğu kaydedilmiştir.

Sperm DNA hasarını tedavi edebilir miyiz?

2020 yılında Esteves ve arkadaşları tarafından Andrology dergisinde yayınlanan çalışmada,

Çocuk sahibi olamayan erkekelerin yarısından fazlasında sperm DNA hasarı probleminin olduğu saptanmıştır. Ayrıca sperm DNA hasarı olanlarda doğal yolla gebelik oluşma ihtimalinin daha az olduğu, tekrarlayan düşüklerin daha sık görüldüğü ve aşılama ya da tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinde sonuç alma ihtimalinin daha düşük olduğu bildirilmiştir

Ayrıca tedavi ile sperm DNA hasarının büyük ölçüde düzeltilebileceği ve hem doğal yolla gebelik, hem de aşılama ve tüp bebek tedavilerinde olumlu sonuç alma ihtimalinin artacağı vurgulanmıştır.

2019 yılında Henkel ve arkadaşları sperm DNA hasarı ile ilgili son 20 yılda yapılan çalışmaları değerlendirmiş ve yukarıda bahsettiğimiz bulguları destekler nitelikte veriler ortaya çıkmıştır.

Yine 2019 yılında yapılan ve Hum Reprod dergisinde yayınlanan çalışmada 457 hastada tüp bebek başarısının DNA hasarı olan hastalarda düştüğü izlenmiştir. (Nicopoullos ve ark)

Siddharta ve arkadaşları yine aynı yılda yayınlanan çalışmada DNA hasarı yüksek olan hastalarda tüp bebek başarısının yüzde 16 seviyesine kadar gerileyebileceği bildirilmiştir.

2017 yılında Agarwal ve arkadaşları tarafından yapılan ve Arab J Urol dergisinde yayınlanan çalışmada; DNA hasarının yüksek olmasının tekrarlayan düşükler ve gebelik ihtimalinin azalması ile ilişkili olduğu vurgulanmıştır.

Okunabilecek kaynaklar

 1. “Efficacy of coenzyme Q10 supplementation for male infertility with high sperm DNA fragmentation index: a protocol for a systematic review and meta-analysis”1
 2. “Sperm DNA fragmentation and idiopathic recurrent pregnancy loss: Results from a multicenter case-control study”2
 3. “Sperm DNA Damage and Its Relevance in Fertility Treatment: A Review of Recent Literature and Current Practice Guidelines”3
 4. “Separating the chaff from the wheat: antibody-based removal of DNA-fragmented sperm”4
 5. “Sperm DNA Fragmentation in Reproductive Medicine: A Review”5
 6. “Temporal decline of sperm concentration: role of endocrine disruptors”6

22 Comment

 1. Emre

  Hocam merhabalar istanbulda ikamet ediyorum 35 yaşındayım ve korunmasız olmasına rağmen gebelik gerçekleşmiyor aşılama yöntemi yapıldı sonuç alamadık bende ve eşimde herhangi bir sorun görünmüyor testler gayet normal ama bundan 3 4 yil önce sperm testi yaptırmıştım eksiklik vardı şuan tüp bebege başlayacağız öneriniz nedir?

  1. Esma

   Merhaba, eşimde dna hasar %60 çıktı. Mikro tese ile hasarsız spermlere ulaşılırmı?

   1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

    Tedavi görmüş müydü sperm DNA hasarı için?

 2. cansu sahin

  Merhaba, esimde DNA fragmentasyonu %34 cikti. Oksidatif stres ise normal seviyede (3.6).

  Sperm analiz raporunda ise toplam sperm 105 milyon/ml, hareketli sperm 40 milyon/ml. Mortalite %18 ve morfoloji 2.

  Bunun haricinde tum kan testlerimiz, hormon degerlerimiz, gen testlerimiz ve kromozom testlerimiz normal.

  Daha onceden 2 dusugum var, ikisi de 6. haftada. Doktorum mikroenjeksiyon yontemi ile tup bebek onerdi. Sizce bu durumda tup bebek denemelimiyiz? yoksa basari sansi cok mu dusuk olur?

  Tesekkurler

 3. Fehim

  Hocam iyi günler ben 2 yıl önce varikosel ameliyatı oldum. Yaptığım testlerde sperm sayısı iyi olmasına rağmen ileri hareketlilik düşük çıktı. En son DNA hasarı yüzde 22 olarak çıktı.Ameliyat tekrarı dendi. Ben Tekrar varikosel baktirdim görülmedi. 2 farklı fikir çıktı. Ne yapmamız gerekir hocam iğne tedavisi diye yazdığınızi gördüm. Yardımcı olur musunuz? Uzak yerdeyiz gelme şansjmkz yok.

 4. Pınar Sarıkaya

  Hocam merhaba benimde 2 düşük 2 kimyasalım var . Bütün testleri yaptık hiçbir şey çıkmadı en son DNA hasarını yaptik 15 çıktı morfoloji 3 çıktı . Hocam benim sorun bunlar düşüğe sebep olur mu yaşadığın düşüklerin sebebi bu olabilir mi

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sebep bunlar değil gibi görünüyor. Pıhtılaşma testleri yapıldı mı acaba?

 5. Başak Esringü

  Merhaba hocam 2 düşüğüm var ikisi de 6 haftalık iken kürtajile alındı nedeni genetik dediler benim genetigimde dengeli translikasyon olduğunu söylendi bunun üzerine 4 defa tüp bebek tedavisi oldu ama maalesef başarısız oldular embriyolar 5. gününe ulaşmıyor birde eşime sperm DNA testi yapıldı %17,48olarak geldi bu olumsuzluklara neden olur mu teşekkürler

 6. Melek

  Hocam merhaba. 3 yillik evliyiz fakat 1 yıldır çocuk düşünüyoruz ve 1 yılda ilki kimyasal olmak uzere toplam 4 düşük yaşadık. Ilk iki kurtaj dan sonra geniş çaplı tahliller yapıldı ikimizede. Eşimin sonucları ve degerleri normal benimde trambofili panelinde mthfrA1298C HETEROZIGOT(panelin geri kalan tümü normal) ve diger kan tahlillerinde faktör 5 degeri sonucu 162 faktör 13 değeri 151 çıktı. Danistigimiz Doktorlarin bir kısmı herhangi bir igne ilac kullanmama gerek olmadığını soyledi bir kismi tedbiren igne kullanicaz dedi. Sonuc olarak pihtilasmadan oldugu dusuncesiyle folik asitle beraber asprin 100mg kullanirken 3.hafta hamile kaldigimi ogrenir öğrenmez Oksapar 400mg igne kullanmaya başladım. Maalesef yine düşükle sonuçlandı. Düşüklerimde hicbir kanama lekelenme dahi olmuyor ama kontrollerde bebegin kalp atışlarının durduğunu öğreniyoruz. Kimyasaldan sonraki ilk gebelikte
  5.haftada kalp atışı alindi 1 ay sonra kontrole gel denildi gittigimde coktan kalbi durmuştu
  Ikincisinde 6.haftada kalp atisi var ama predikardi dendi duracak kalbi dedi doktor 4 gün sonra gittiğimde yine durmuştu
  Sonki gebeligimde 3.haftada igneye basladim 7.haftanin sonunda gelisim olarak normal surecindeyken kalbi durdu.
  Benim asıl sorum sonki gebelik dışında hicbir gebeligim planli değildi ve sonkinde planli gebelik olcak denilince ilk ayda yine hemen oldu. Gebelik oluşması hemen oluyor hic vakit gecmeden hatta beklemiyorken bile oluyor. Bu durumdada dna hasari ihtimali olabilirmi? Sonki kurtajimda bebegi incelemeye gönderdik dna hasari varsa bebek incelendiginde ortaya kesin çıkar mi, şimdiden teşekkür ederim.

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   DNA hasarı yine olabilir. Bence bakılmasında fayda var.

 7. Mine

  Merhaba Hocam, 3 yıllık evliyim.Eşim 29 ben 25 yaşındayım. 2 düşüğün var sonuncu 3.karnımda kalbi durup ölmüş.
  (1. gebelik 9 haftada , 2.gebelik 7, haftada)( kalp seslerini hiç duymadım)
  2 düşükden sonra sebep nedir diye araştırma yaptık.Eşim sperm testi verdi bir şey çıkmadı, genetik testi verdik hiç bir sıkıntı çıkmadı, sadece bende doğuştan gelen kan pıhtılaşması çıktı onuda doktor gebe kaldıktan sonra iğneye başlaycağız dedi. 3. Gebeliğimi istediğimde kullandığım ilaçlar (doktorun verdiği) folik asit,ecoprin 150mg bunları kullandım gebe olduğumu öğrenince iğneye başlattı oksapar 4000mg progestan fitil 2*1 bunları kullandım. Fakat 9. Haftaya girdiğimde kanamam geldi gittiğimde kalbinin durduğunu söylediler ve sağlıksız bebek olduğundan böyle olmuştur dediler. Sizce onların göremediğini ya da yapmamız gereken tedavi nedir? Düşüncelerinizi merak ediyorum lütfen.. Önereceğiniz tedavi düşünceniz nedir ?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Tekrarlayan aşılama ve tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda sperm DNA hasarı bakılmasını öneriyoruz. Sperm DNA hasarı, spermin beyin kısmında hasar olması demektir. Bu durumda normal yolla gebelik sağlanamaz ve tüp bebekte başarı ihtimali düşer. Bu sonradan oluşan bir sorundur ve tedavi ile düzeltilebilir. Tekrarlayan düşüklerde, her şey normal olmasına rağmen gebelik olmuyorsa ve tüp bebek başarısızlığında sperm DNA hasarı olup olmadığı araştırılmalıdır. Sperm DNA hasarı ile ilgili detaylı bilgi verdiğim yazıyı https://drmuratmermerkaya.com/sperm-dna-hasari/ adresinden okuyabilirsiniz.

   Saygılarımla,
   Op.Dr.Murat Mermerkaya
   Üroloji uzmanı
   Tel: 05459261632
   https://www.drmuratmermerkaya.com
   instagram: https://www.instagram.com/op.dr.muratmermerkaya/

 8. Abdullah

  Spermde dnada hasar varsa tedavi ne kadar sürer hocam

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Sperm DNA hasarı 3 ay tedavi ile yüzde 90 oranında düzelmektedir

 9. XXjhjX

  DNA hasarı 28 çıktı tekrarlayan düşüklerin sebebi bu olabilir mi?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Yüzde 28 sperm DNA hasarı için yüksek bir değer. Bu durum tekrarlayan düşüklere sebep olabilmektedir.

 10. Hayri

  Dna hasarı tüp bebeği başarısız yapar demişsiniz. Bu test nasıl yapılıyor?

  1. Op.Dr. Murat Mermerkaya

   Normal sperm tahlili verir gibi tahlili veriliyor. Bu tahlil özel yöntemlerle incelenerek spermin içine bakılıyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat